שתף קטע נבחר

כהונתו של שרגא ברוש הוארכה להמשך חייו

ועדת התיאום של הארגונים הכלכליים החליטה להאריך את כהונתו של שרגא ברוש, המשמש כיו"ר שלה מאז 2005, לזמן בלתי מוגבל. ברוש בתגובה ל-ynet: "הופתעתי מהיוזמה. כרגע אני עסוק בדברים אחרים, יותר חשובים, כמו ועדת טרכטנברג"

הלוביסט של המגזר העסקי מקבל סמכויות נרחבות, תרתי משמע: ועדת התיאום של הארגונים הכלכליים - גוף-על המייצג את רוב הארגונים הכלכליים במשק - החליטה להאריך את כהונתו של שרגא ברוש, המשמש כיו"ר שלה מאז ינואר 2005, לזמן בלתי מוגבל.

 

 

משמעות ההצעה היא שאם ברוש לא יתפטר, הוא יוכל לשמש בתפקיד לכל חייו וללא צורך בבחירות נוספות, וזאת, גם אם יתפטר או יודח מתפקידו כנשיא התאחדות התעשיינים.

 

עם זאת, ברוש אומר כי עדיין לא הגיב ליוזמה ולא החליט אם לקבל את ההצעה. "הופתעתי מהיוזמה", אמר ל-ynet. "כרגע אני עסוק בדברים אחרים, יותר חשובים, כמו ועדת טרכטנברג, ולא עוסק בכך בכלל".

 

ברוש משמש מאז 2005 כנשיא התאחדות התעשיינים, הארגון הכלכלי הגדול ביותר בין הארגונים שבלשכת התיאום. נשיאי ההתאחדות משמשים לרוב גם כראשי לשכת התיאום, אך ראשי שני הגופים נבחרים בבחירות נפרדות. אלא שנשיא התאחדות האיכרים (המייצגת את החקלאים העצמאים במושבות), דובי אמיתי, הציע אתמול להפריד בין שני הגופים ולבחור בברוש כיו"ר לכל החיים של לשכת התיאום, והצעתו התקבלה פה אחד.

 

"ההצעה המוזרה הזאת הייתה מחטף של דובי", אומר אחד ממקורביו של ברוש. "דובי לא דיבר עם שרגא לפני כן ואני לא יודע אם שרגא בכלל מעוניין ב'טררם' הזה ואם הוא באמת ימשיך בתפקיד הזה לכל החיים".

 

לדברי אמיתי, "מדובר בהצבעת אמון בברוש. אנחנו בתקופת חירום ואין זה הזמן להחליף הנהגה".

 

כרת ברית עם עיני והשפיע על כל המשק

ברוש (58) הוא בנו של התעשיין יעקב ברוש, בעל מפעל תנורי ברוש. ברוש קנה ב-1998 את מפעל איילת ברקן, המייצר חוטים סינתטיים לשטיחים, והוא מחזיק בו עד היום. בשנת 2000 סגר את תנורי ברוש ומכר את השלד הבורסאי של החברה. בעבר היה חבר תנועת הליכוד ובשנים 1996-2006 שימש כסגן ראש עיריית רמת גן מטעם התנועה. בשנת 2001 התמנה ליו"ר מכון הייצוא, תפקיד בו שימש עד שהתמנה ליו"ר ההתאחדות ולשכת התיאום.

 

ברוש הוא אחד מראשי ההתאחדות הראשונים שלא היו תעשיינים חשובים בעצמם והקדישו לתפקיד את רוב זמנם. כהונתו שינתה את אופיים של ההתאחדות ולשכת התיאום והשפיעה על המשק הישראלי. ברוש החליף בתפקיד את עודד טירה, ששימש בתפקיד בתקופה בה בנימין נתניהו שימש כשר האוצר ועמיר פרץ כיו"ר ההסתדרות. טירה נקט עמדה מיליטנטית לצדו של נתניהו ונקלע לעימות חריף עם פרץ. ברוש, לעומת זאת, יצר קשר חברי ושיתוף פעולה הדוק עם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, שנמשך מ-2005 ועד היום.

 

ברוש ועיני יזמו והוציאו לפועל ב-2007 את הסכם פנסיה חובה, שקיבל תוקף של חוק והביא לכך שרוב-רובם של העובדים בישראל מבוטחים בביטוח פנסיוני. ברוש תמך בעיני במאבקיו לשיפור תנאי העבודה במגזר הציבורי ולהצלת מפעלים בקשיים, ובתמורה, קיבל שקט תעשייתי כמעט מוחלט במגזר הפרטי. הקואליציה בין ברוש ועיני הביא לעימות אידיאולוגי ואישי בין ברוש לנשיא איגוד לשכות המסחר,אוריאל לין, שאף הוציא את ארגונו מלשכת התיאום.

 

לאחרונה עלה שמו של ברוש לכותרות בסדרת התבטאויות נגד חלק מפעילי המחאה החברתית. כשהחל החרם נגד הקוטג' הוא הצהיר ש"המדינה מוצפת בגל של פופוליזם". לאחרונה, כשהתאחדות הסטודנטים הכריזה על חרם נגד תנובה, הוא הצהיר ש"זאת אנרכיה" ושאל "מה היה קורה אם אנחנו היינו מחרימים את פעילי האגודה ולא נותנים להם עבודה?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרגא ברוש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים