שתף קטע נבחר

חשפו את הקלפים: העדויות שהפילו את רוצח הוריו

חקירות חבריו של דניאל מעוז לשולחן ההימורים שופכות אור על אורח החיים המפוקפק של הנאשם ברצח הוריו בירושלים - ההתנהגות מעוררת התמיהה בליל הרצח, שקריו וניסיון הטיוח: "ביקש שאגיד במשטרה שהוא עדין, לא מסוגל לפגוע בזבוב". ynet חושף את תמלילי החקירה של מכריו ושל גרושתו

הרצח של נח ונורית מעוז בבית פסטורלי בשכונת רמות בחודש אוגוסט התחיל כתעלומה - אך בהמשך התברר למשטרה מיהו החשוד המרכזי: בנם, דניאל מעוז, מהמר כפייתי שהואשם ברצח הוריו על מנת לזכות בכספי הירושה. ynet חושף את תמלילי החקירה של הסובבים את דניאל, המשרטטים דיוקן של שקרן פתולוגי שניסה לטשטש את עקבותיו אחרי שרצח לכאורה בשביל כספי ירושה.

 

"הוא אמר לי: 'לא שמעת חדשות?! ההורים שלי נרצחו'. אז אמרתי לו 'איך ההורים שלך נרצחו? הרי אמרת לי שאמא שלך מתה מסרטן'", כך סיפר במשטרה דוד מזה, כשבוע אחרי שהתגלו גופותיהם של בני הזוג מעוז. מזה, חברו של דניאל מעוז, גולל בחקירתו את מסכת השקרים מצד החשוד המרכזי ברצח.

 

מזה סיפר לחוקרי המשטרה כי הוא מכיר את מעוז מזה כשנה וחצי ממשחקי הפוקר. מפגשם האחרון סביב שולחן ההימורים היה בליל הרצח. "ישבנו ושיחקנו כל החברים. אני לא זוכר באיזה שעה התקשרתי אליו לשאול אותו אם הוא מגיע, והוא אמר לי כן", שחזר מזה. "הוא הגיע אחרי חצות. הבן אדם נראה גיהנום עם דם על היד, מזיע בצורה איומה ועל החולצה שלו היה קרע... על המכנס שלו היה כתם, אז שאלתי אותו: 'מה זה, יש עליך דם? עם מי רבת?', אבל הוא לא ענה".

 

נחתך מהאוטו או מקוצי סברס?

חברו של מעוז המשיך להעיד במשטרה על אירועי הלילה, שבו לפי החשד דקר למוות דניאל את הוריו: "בחיים לא ראיתי אדם מזיע בצורה כזאת. ראיתי ביד שהוא חתוך חתך עמוק וארוך. אין דברים כאלה, אלא אם כן זה מסכין עם מלא דם. שאלתי אותו 'ממה זה?' והוא אמר לי שהוא קיבל מכה מהאוטו. אני אמרתי לו: 'דניאל, זה לא מאוטו, זה סכין', והוא לא התייחס". לפי העדות, בהמשך שינה מעוז את גרסתו וטען שנחתך בכלל מקוצי סברס.

 

בהמשך חקירתו במשטרה מספר מזה על הערה חשודה מצד מעוז, ששאל אם המשטרה יכולה לעלות על שיחת טלפון. "אני משער שהוא בא רק בשביל שיראו אותו ויהיה לו אליבי שהוא נמצא, כי הוא בא וישב כמה דקות, שם 300 או 500 שקלים, עזב ולא אמר שלום", אמר החבר בחקירה במשטרה. "בחיים הוא לא הלך בלי להגיד שלום".

 

הנאשם ברצח עם הוריו, "אמרתי לו: אני חושב שאתה הרוצח"  ()
הנאשם ברצח עם הוריו, "אמרתי לו: אני חושב שאתה הרוצח"

 

מזה היה בטוח באשמתו של מעוז, ואף סיפר שהתעמת איתו בשבעה: 'דניאל, אמרת לי שאמא שלך מתה מסרטן, אבל תדע לך שאני בן זונה אם אתה לא רצחת את ההורים שלך', אמר לו מזה, "ואז הוא אמר לי: 'למה אתה מדבר שטויות?' ואמר כי 'אם אחד האחים ישאל מאיפה אתם מכירים אותי תגידו - ממשחק כדורסל'". חברו של מעוז טען שהוא הפסיד כסף רב בפוקר, לטענתו לכל הפחות 300 אלף שקלים.

 

ב-25 באוגוסט, 11 ימים אחרי הרצח המזעזע, סיפר מזה בחקירתו השנייה כי מעוז ביקש להיפגש איתו. בשלב זה המשטרה נעזרה בחברו של החשוד, שנשלח למפגש עם מכשירי הקלטה. "מעוז אמר לי: 'תשאיר את הפלאפונים שלך פה. בוא נצא החוצה לדבר'. אמרתי לו: 'שיקרת לי, אמרת שאמא שלך נפטרה מסרטן. שינית גרסאות לגבי החתך באצבע. אני חושב שאתה הרוצח'".

 

מזה הודה בפני מעוז שנחקר במשטרה. בתגובה כעס עליו שסיפר לחוקרי המשטרה כי הוא הגיע בליל הרצח לדירת ההימורים בשעה 21:00. "דני אמר לי שיש לו אליבי טוב ושהמשטרה יצרה קשר מספר פעמים עם המשפחה שלו, והם אמרו שיש להם שני חשודים ערבים", סיפר החבר על המפגש.

 

"לפני הרצח הוא שיקר שהוריו מתו ממחלה", דניאל מעוז ועו"ד עטרי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"לפני הרצח הוא שיקר שהוריו מתו ממחלה", דניאל מעוז ועו"ד עטרי(צילום: גיל יוחנן)
 

 

בחודש ספטמבר, כשהמשטרה התחילה כבר לסגור על דניאל מעוז, שב ונפגש עימו מזה כשהוא עם מכשירי הקלטה. מעוז ביקש ממזה שיוציא את הסוללה שלו מהטלפון, כיוון שמאזינים לו ולמשפחתו. החשוד ביקש מחברו להעיד במשטרה שהוא הגיע לדירת ההימורים בשעה מאוחרת יותר. מזה סיפר שמעוז ביקש ממנו לשנות את גרסתו על כל עניין החתך והדם, ותחקר אותו מה הוא זוכר מאירועי אותו לילה, ומה אמר למשטרה על אותם האירועים. לדבריו, "דניאל מעוז ביקש ממני להגיד לחוקרי המשטרה שהוא עדין, לא מסוגל לפגוע בזבוב ולא בנמלה. אני אמרתי לו שאין בעיה, ושאני אגיד את זה בחקירה".

 

בשבעה: שיחת חולין על ראיות

עד נוסף במשטרה היה אריה בנימין, שעבד יחד עם מעוז במשרד עורכי דין. בנימין סיפר לחוקרי המשטרה כי מעוז הוא בחור נחמד, מצחיק, חכם, נדיב ומפרגן, ושלא שם לב להתנהגויות חריגות של דניאל. יחד עם זאת, סיפר בנימין על כך תקרית מוזרה בשבעה: "אח שלו התאום שהיה איתנו בחלק מהשיחה אמר: 'אני הייתי רוצה למחוק את השבוע הזה מהחיים שלי'. דניאל אמר שגם אם הוא ימחק את השבוע הזה, ההורים לא יחזרו. היה נראה לי שדניאל גוער באחיו התאום על מה שאמר. זה הרגש היחיד שראיתי שהוא הפגין במהלך השיחה של השעתיים האלה. אני מאוד הופתעתי מהתשובה שלו שהייתה מאוד ביקורתית כלפי אחיו", שחזר בנימין.

 

חברו ממקום העבודה תיאר לשוטרים שיחה מפלילה ביותר בימי השבעה, שבמרכזה דיון על ראיות נסיבתיות. "דניאל אמר שאפילו אם אדם חיפש באינטרנט מידע כיצד לבצע רצח, זה לא מספיק בתור ראיה נסיבתית", סיפר בנימין. בהמשך החקירה יתברר שדניאל מעוז נעזר באינטרנט בתכנון הפשע וטשטוש הראיות.

 

מכר נוסף של הנאשם, ממשחקי ההימורים, חיזק את העדויות על מצבו של מעוז בליל הרצח. בן מורדיאן, בן 24 מחולון, סיפר שדניאל הגיע בסביבות 12:30 בלילה ונראה מזיע. לדבריו, הוא ראה שיש לו חתך באצבע. כאשר חוקרי המשטרה שאלו את מורדיאן מה הוא יודע על מעוז, ענה: "הבנתי ממנו שאמא שלו חולת סרטן. על אבא שלו הוא בכלל לא דיבר. הייתי בכלל בטוח שאין לו אבא".

 

הגרושה, כספי החתונה והאדישות בהלוויה

עוד חבר לשולחן ההימורים, אור כהן מתל אביב, סיפר לחוקרי המשטרה כי חשד מלכתחילה שמעוז ביצע את הרצח. הוא אמר לחברו שמהמר יחד עם שניהם: "לך תדע אם הוא לא קשור לרצח הזה של ההורים שלו בגלל חובות לשוק האפור". חוקרי המשטרה לא הסתפקו בחבריו המהמרים של מעוז, ובימים שאחרי הרצח זימנו לחקירה את גרושתו של מעוז, טל ארבל, שהעידה כי נפרדה ממנו בעקבות שקריו והתמכרותו להימורים.

 

"לפני החתונה גיליתי שהוא מהמר", סיפרה גרושתו של הנאשם, שבזמנו דרשה מבן זוגה לגשת לטיפול. "אמרתי לו שאם הוא רוצה להמשיך בחיי נישואים כדאי שהוא ילך לטיפול, והוא אכן הלך לטיפול". לדברי ארבל במשטרה, היא החליטה להתגרש ממנו אחרי שגילתה שחזר להמר ואך ואף החזיר חובות בעזרת כספי החתונה. "הוא הימר שוב והפסיד 17 אלף שקל, אז ביקשתי ממנו שיגיע למחרת בבוקר עם אביו, ושייקח את כל הדברים שלו מהבית. מבחינתי זה נגמר באותו רגע".

 

אחיו של דניאל, תמר וניר מעוז, בבית המשפט  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אחיו של דניאל, תמר וניר מעוז, בבית המשפט (צילום: גיל יוחנן)
 

בסוף חודש אוגוסט התייצב בחקירה חבר ילדות של מעוז, אליהו טל, שסיפר על סכסוך בין הנאשם למהמרים אחרים. מעדותו של טל עולה כי מעוז לא רק שיקר שאימו מתה, אלא גם סיפר שאביו אינו בן החיים. "במשך תקופה של בערך חודשיים הוא לא בא, ואז יום שישי אחד הוא הגיע וקרא לכל אחד בנפרד החוצה וסיפר לנו שאבא שלו מת, ושהוא ישב 30 יום והוא השתנה וביקש לחזור לשחק", סיפר טל. גם הוא חשד שדניאל מעורב ברצח, במיוחד על רקע התמודדותו עם הטרגדיה. "הוא התנהג כאילו ממש זה לא קרה. באו להכניס את ההורים שלו לקבר והוא צוחק. בשבעה הוא יושב ומספר בדיחות ואת אחיו ניר ראיתי שבור, והוא כאילו כלום לא קרה. הרב היה מדבר והוא צחק על אחיו שהקשיב לרב".

 

בתגובה לחשיפת העדויות אמר פרקליטו של מעוז, עורך דין אריאל עטרי, כי מרשו "כואב את האסון ומצטער שבאופן מחריד מיוחסת לו פגיעה בהוריו האהובים". לדברי צוות ההגנה, "יש לזכור כי הטענות על מניע כספי משוללות יסוד, שכן מעוז חייב כ-250 אלף שקלים לבנקים בלבד והשיב כספים אלה בהלוואות, בתשלומים חודשיים ממשכורת של 15 אלף שקל נטו שהרוויח כעורך דין מצליח. את כל חובותיו עמד מעוז לכסות בשנה וחצי של עבודה". עו"ד עטרי הדגיש כי "דניאל מעוז אהב את הוריו אהבת נפש. האישום מופרך ואנו משוכנעים ומקווים שבסוף המשפט מעוז יזוכה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דניאל מעוז, ביקש מחבריו לשקר בחקירה
צילום: גיל יוחנן
קברם של בני הזוג מעוז, בנם שיקר שמתו לפני הרצח
צילום: נועם מושקוביץ
נח ונורית, נרצחו בשביל כספי ירושה
עו"ד אריאל עטרי, "דניאל אהב את הוריו"
מומלצים