שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  העיקר הפורקן: עידן המין המכאני

  איך השתלט הפורנו על כל חלקה טובה במערכות היחסים שלנו, מה הוא עשה לאיך שגברים תופסים נשים בחדר המיטות ומה הקשר לתרבות הצריכה. נועה בנוש פורקת עול

  גברים נורמאלים לא רואים פורנו. היחידים שצופים בזה הם נערים מתבגרים, סוטי מין ואנשים שמשהו ממש לא בסדר אצלם. כך סברתי בתמימות משוועת עד לפני שנה. היום (וסילחו לי על בחירת המילים) כבר לא ניתן לעשות אותי באצבע, ואני מכירה בכך שמרבית הגברים, וגם חלק בלתי מבוטל מהנשים, צופים בפורנו באופן שגרתי. רובם, רחמנא לצלן, אנשים נורמטיביים מן השורה.

   

  פורנוגרפיה בערוץ יחסים:

   

  הפורנו חודר פנימה

  שינוי התפיסה שחל אצלי לגבי פורנו חושף טפח לגבי שינוי הגישה הכללית כלפי פורנו. אם בעבר צריכת פורנו הייתה משהו שיש להתבייש בו, הרי שהיום היא נתפסת כעיסוק לגיטימי, שינוי שנגרם בעיקר בשל נגישות וזמינות גבוהה של תכנים מיניים.

   

   

  צרכן הפורנו כבר לא צריך להתחמק באישון לילה אל הוידאומט השכונתי, מצויד בכרטיס אשראי ותקווה להימנע ממפגש אקראי עם השכנה של ההורים. היום כל ילד יכול לפתוח את המחשב הביתי, ולהגיע לסרטוני פורנו בסטרימינג עוד לפני שהספיק להגיד "בוקקה" (אם אתם לא יודעים מה זה, עשו לי טובה ואל 'תגגלו').

   

  הסברים לנורמטיביות ההולכת וגדלה של צריכת הפורנו אפשר למצוא גם בשינויים סוציו-דמוגראפיים שחלו באוכלוסיה, כמו עליה בגיל הנישואין ורווקות מאוחרת, ושינויים תרבותיים כמו שכיחות גוברת של מין מזדמן ופתיחות לגבי המיניות בכלל והמיניות הנשית בפרט. לתופעות חברתיות אלה השפעה הדדית, והן מובילות לחדירה עמוקה (נו, זה היה מתבקש) של תרבות צריכת הפורנו לתוך הזרם המרכזי בחברה.

   

  בעצם, אנחנו לא רק רואים יותר פורנו, אנחנו גם מדברים יותר על פורנו, בקלילות השמורה לנושאים כמו שימוש בחוט דנטאלי אחרי ארוחה. בגלל שפורנו הוא נושא מעניין יותר מהיגיינת השיניים, אנו שוכחים לעתים לגלות רגישות כלפי הנמען והקונטקסט בו נאמרים הדברים. כפי שלא תשאל בחורה בדייט ראשון על הרגלי ההיגיינה שלה (אלא אם כן הבל פיה שיבש עליך את דעתך) - כך רצוי שלא לתחקר אותה על ז'אנר הפורנו החביב עליה במיוחד (אלא אם כן בא לך להינטש 5 דקות אחרי תחילת הדייט, כפי שעשיתי לבחור אחד בעבר).

   

  יש נשים שעדיין לא התרגלו לתופעה (צילום:  trodas cc) (צילום:  trodas cc)
  יש נשים שעדיין לא התרגלו לתופעה(צילום:  trodas cc)

   

  הפורנו הרס לו את החיים

  קחו רווק בשנות ה-30 שלו. ככל שעוברות השנים, הפורנו תופס מקום נרחב יותר בחייו, והקישור בין מין לאינטימיות הולך ונפרם. האינטימיות של יחסי המין שינתה את פניה אל עבר משהו ממוכן, זר ומנוכר, מחיבור עם אינדיבידואל אחר לפעולה מכאנית לצורך גמירה, מאמצעי למטרה בפני עצמה. בחור שיצאתי איתו למשך שתי דקות ושבריר שנייה הגדיר עצמו כמכור לפורנו, וטען שהפורנו הרס את חייו. הייתי שמחה לשתף את הסבריו, אבל היה קשה לשמוע אותם מעבר לדלת שסגרתי במנוסה משם.  

   

  ההשערה שלי, אם יורשה לי לשפוך (אור) על הנושא, היא שחד הצדדיות של הפורנו זלגה אל תוך יחסי המין. בחורה באה, בחורה הולכת, העיקר הפורקן. מערכות יחסים נצרכות כמו פורנו: קצרות, בנות חלוף, חסרות יחוד, ועם מילוי הצורך ניתן להחזירן לוידאומט או לסגור אותן כמו את חלון היו-פורן בדפדפן.

   

  לא רק היחסים האינטימיים נפגעים כתוצאה מצריכת פורנו קבועה, אלא גם מערכת הציפיות בתוך האקט של יחסי המין. מרבית סרטי הפורנו נוצרו על ידי ועבור הגברים, וכוללים בתוכם יחסי אלימות ושליטה כלפי נשים.

   

  כניסת הפורנו לתוך גבולות השיח החברתי הנורמטיבי גורם לגברים (וגם לנשים) לא מעטים להניח כי גם את, כמו כוכבת הפורנו, מפיקה עונג מהצלפה באחורייך במקרה הטוב ומחניקה במקרה הרע. אני לא באה להתערב לאנשים בנעשה בחדר המיטות, או על השיש במטבח, וכל דבר שנעשה מתוך הסכמה הדדית הוא לגיטימי, אבל סקס מזדמן בו מערכת הציפיות בין בני הזוג עוד לא הוגדרה שמתחיל בסטירה הוא סוג של סתירה.

   

  אל תצפה שהיא תתנהג כמו שחקנית הפורנו החביבה עליך (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אל תצפה שהיא תתנהג כמו שחקנית הפורנו החביבה עליך(צילום: shutterstock)

   

  גם נשים צופות

  יותר ויותר נשים מתחילות לצרוך פורנו בשנים האחרונות, וגם אני לא טמנתי ידי בצלחת. בגלל שנשים, בהכללה גסה, נוטות לחפש אינטימיות וקרבה גם במקומות הלא מתאימים ולערבב בין סקס לרגש, טוב שיש להן את המקומות ואת רוחב הפס בהם הבלבול הזה לא קיים.

   

   

   זאת מאחר ואפילו אם הוסכם בין בני הזוג שמדובר בסטוץ בלבד, לעיתים הן יוצאות מהמיטה מרוקנות, או גרוע יותר – מלאות תקוות שאותו סקס חד פעמי יהפוך חיש מהר לזוגיות (בהנחה שהן לא שכחו לסגור את הדפדפן עם הפורן מידג'טס לפני השינה).

   

  הבעיה בעיני היא שנשים הצופות בפורנו המתוסרט ומבוים מזווית ראיה גברית, מפנימות את האופן בו צריכה להתקיים מערכת יחסי המין כמערכת בלתי שוויונית. מקובל עלי שיש אנשים שאוהבים לשלוט ואחרים שאוהבים להישלט, אבל מרגע שרוב השולטים הם גברים ורוב הכנועים הם נשים, הרי לפנינו בעיה מגדרית.

   

  בסופו של דבר המציאות מצליפה בישבנם של נשים וגברים כאחד. הנוחות הקיימת באפשרות לחזור לבית חמים ולצפות בפורנו לפני השינה מפחית את הצורך בזוגיות. תגידו מה שתרצו על פורנו, לפחות הוא לא תופס לך את השירותים למשך חצי שעה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפורנו חלחל לחיי המין שלנו
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים