שתף קטע נבחר

שבעה מיליארד בני אדם, ומה המספר שלך?

לקראת הגעתו לעולם של האדם השבעה מיליארד בימים הקרובים, מציעים מספר אתרים לגולשים לבדוק את מיקומם בשרשרת האנושית הבלתי פוסקת

ואני מי אני מה אני. בימים הקרובים צפויה אוכלוסיית העולם לחצות את רף השבעה מיליארד. אתרי אינטרנט שונים מציעים לכל אחד לגלות היכן הוא ממוקם בספירה הבלתי פוסקת. האתר "מה המספר שלך?" של ארגון למען תכנון המשפחה ואתר ה-BBC סופרים בהתמדה את יושבי עולמנו ומאפשרים לקבוע את "מספרו הסידורי" של הגולש, כמה אנשים חיו בעולם ביום היוולדו וכמה נולדו בו משחר ההיסטוריה.

 

למציאת מיקומך בעולם באתר האו"ם

לאיתור "מספרך הסידורי" באתר ה-BBC 

 

האתר שמפעיל האו"ם מציע פילוג מפורט יותר על פי יבשות, מקומות מגורים וגילאים, בניסיון להציג תמונת מצב דמוגרפית של העולם ביום שבו נולד הגולש. האתרים מספקים נתונים שונים במקצת, על אף שהם מצהירים כי הם מסתמכים על נתוני האו"ם. שני האתרים הראשונים מציגים את התוצאות גם על גרף, שמראה את מיקום הגולש ביחס לשנה, ולשיא הצפוי.

 

קרן האוכלוסין של האו"ם פרסמה דו"ח שלפיו אוכלוסיית כדור הארץ צפויה להגיע עד סוף החודש לשבעה מיליארד בני אדם. לפי נתוני הקרן, אוכלוסיית העולם בעידננו גדלה מדי שנה בלא פחות מ-78 מיליון בני אדם. 97 מכל 100 תינוקות חדשים, נולדים במדינות מתפתחות. הקרן מדגישה שהפער בין עשירים לעניים בעולם רק הולך וגדל, וכי יותר אנשים מאי פעם חשופים כעת לחוסר במזון, במים ובביטחון.

 

לפי הנתונים, אוכלוסיית העולם הגיעה לראשונה למיליארד בני אדם בשנת 1804. רק בשנת 1927 הגיע מספר בני האדם על כדור הארץ לשני מיליארד, אך מאז קצב הגידול היה מדהים: ב-1959 הפכנו כבר לשלושה מיליארד בני אדם, ב-1974 היינו ארבעה מיליארד בני אדם, וב-1987 חיו על כדור הארץ חמישה מיליארד איש. את הרף של שישה מיליון בני אדם חצה כדור הארץ לפני 13 שנה - ב-1998.

 

לפי הערכות הקרן, בשנת 2025 יחיו בעולם שמונה מיליארד איש. באמצעות האתרים אפשר להשוות את מצב האוכלוסייה בעולם בזמן לידתו של כל אחד מבני המשפחה שנולדו בתקופות שונות, אך ה-BBC מזהיר כי הנתונים שלפני 1950 מדויקים פחות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צפוף. כמה היו בעולם כשנולדת?
צילום: רויטרס
מומלצים