שתף קטע נבחר

בשורה לנהגים: מחיר הדלק יירד מחר ב-7 אגורות

בשל ירידת שער הדולר בחודש האחרון, ליטר בנזין 95 אוקטן יעלה החל מחצות שבין יום שני לשלישי 7.22 שקלים בעמדת תידלוק בשירות עצמי. מדובר בירידה של 0.96% לעומת המחיר הנוכחי, העומד על 7.29 שקלים לליטר

מחיר הבנזין 95 אוקטן יירד בחצות שבין יום שני ליום שלישי (בין 31 באוקטובר ל-1 בנובמבר) בכ-7 אגורות לליטר. ליטר בנזין 95 אוקטן יעלה 7.22 שקלים (כולל מע"מ) בעמדת תידלוק בשירות עצמי. מדובר בירידה של 0.96% לעומת המחיר הנוכחי, העומד על 7.29 שקלים לליטר.

 

 

עמלת תידלוק בעמדה המופעלת בידי מתדלק עולה 21 אגורות לליטר ותמשיך לעלות כך גם בנובמבר, ומחיר ליטר בנזין 95 אוקטן בעמדת מתדלק יהיה החל ביום שלישי לפנות בוקר 7.43 אגורות.

 

ליטר בנזין 95 אוקטן בעמדת בשירות עצמי באילת, שבה לא משלמים מע"מ, יירד ביום שני בחצות ל-6.21 שקלים לליטר, ירידה של 7 אגורות (1.11%) מהמחיר הנוכחי. ליטר בנזין 95 אוקטן בעמדת מתדלק באילת יירד ל-6.39 שקלים.

 

הנפט עלה, הדולר ירד

מחירי הדלק נקבעים בידי פקידי מינהל הדלק במשרד התשתיות בהתאם לנוסחה המבוססת על מחירי הדלק הנמכרים בשוק החופשי בצרפת ובאיטליה, ואלה מושפעים ישירות ממחיר הנפט בעולם. בנוסף, מושפע המחיר משער הדולר מול השקל, כיוון שבתי הזיקוק לנפט קונים את הנפט מחו"ל בדולרים ומוכרים אותו לחברות הדלק בארץ בשקלים.

 

מחיר הנפט העולמי עלה החודש בשיעור מזערי של כ-1%, ואילו הדולר יירד בכ-3.6%. בסך הכל, יירד המחיר הגולמי של הדלק - לא כולל מסים - בכ-6 אגורות לליטר, והמחיר לצרכן, כולל מע"מ, יירד בכ-7 אגורות לליטר.

 

מחיר הדלק יירד בכ-1% למרות שמחיר הדלק הגולמי ירד בכ-2.5%, כיוון שכמחצית ממחיר הדלק בישראל הוא מס הבלו. המס על הדלק אמור לעלות בסוף שנת 2011 בכ-40 אגורות לליטר. פעילי המחאה החברתית דורשים להוריד אותו, וועדת טרטנברג, שהממשלה דנה היום בהמלצותיה, ממליצה לבטל את ההתייקרות המתוכננת ולהותיר את שיעור הבלו על כנו. במהלך הקיץ הורידה הממשלה את המס על הדלק ב-30 אגורות לליטר במסגרת "מבצע" חד פעמי שהסתיים לפני חודש.  

 

מרכיב נוסף במחיר הדלק הוא מרווח השיווק - הרווח שהחברות גוזרות - וזה ירד לפני כחודשיים בכ-19 אגורות לליטר, בלחץ המחאה ולמרות לחץ נגדי של חברות הדלק. במהלך הקיץ ועל רקע המחאה הורידה הממשלה את המס על הדלק ב-30 אגורות לליטר במסגרת "מבצע" חד פעמי שהסתיים לפני חודש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים