שתף קטע נבחר

לפני הזמן: נחום מנבר שמכר נשק לאיראן משוחרר

נחום מנבר הורשע בשנות ה-90 במכירת נשק לאיראן, בפרשה שהסעירה את המדינה. בעבר כבר ביקש לקצר את עונשו, והיום החליטה המדינה להיעתר לבקשתו מיידית, שנה וחצי לפני תום מאסרו. היועץ המשפטי: גורמי ביטחון קבעו שהוא כבר לא מסוכן

האיש שסיכן את ביטחון המדינה יוצא לחופשי לפני שריצה את מלוא עונשו: ועדת השחרורים אישרה היום (ב') לשחרר באופן מיידי מהכלא את נחום מנבר, שהורשע ב-1998 במכירת נשק לאיראן ובסיוע לה במלחמתה בישראל. מנבר נידון ל-16 שנות מאסר, וריצה מתוכן 14 שנים וחצי. פרשת מעצרו ומאסרו הסעירה את המדינה בסוף שנות ה-90.

 

הצנחן מהקיבוץ שעזר לאיראן: מי אתה, נחום מנבר?

 

הבוקר הציג היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, את עמדתו לוועדת השחרורים שדנה בעניינו של מנבר. המדינה הודיעה לוועדה שבניגוד לעבר, היא לא תתנגד כעת לשחרור מנבר. בפני הוועדה הוצג הסכם שנחתם בין באי כוחו של מנבר לפרקליטות, ושאושר על-ידי היועץ המשפטי לממשלה. בתום הדיון אישרה הוועדה את ההסכם בין המדינה למנבר, והוא ישוחרר עוד היום.

 

מנבר נעצר בשנת 1997, והורשע בבית משפט ישראלי בסיוע לאויב במלחמתו בישראל, בניסיון לסיוע לאויב במלחמתו בישראל ובמסירת ידיעה לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה. משפטו טלטל גם את עולם הספורט הישראלי, משום שמנבר נודע כספונסר של קבוצות הכדורסל הפועל חולון והפועל ירושלים.

 

"ידיעות אחרונות", 18 ביוני 1998. המדינה סערה (צילום: אורן אגמון) (צילום: אורן אגמון)
"ידיעות אחרונות", 18 ביוני 1998. המדינה סערה(צילום: אורן אגמון)

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

עורך דינו של מנבר, אבי ריכטמן, אמר היום ל-ynet כי מנבר מאושר מאוד מההחלטה לאפשר לו לצאת לחופשי. "היינו יחד בדיון, ועכשיו הוא מתחיל בהליך השחרור בכלא השרון. בשעות הקרובות הוא יעזוב את כותלי הכלא". ריכטמן הוסיף: "אחרי 14 שנים וחצי הוא סוף סוף חופשי. זה קורה מאוחר מדי, אבל זה קורה". הוא סיפר כי בעקבות ההחלטה על שחרורו אמר מנבר: "אני מאושר להיות חופשי".

 

מנבר בדיון בבית המשפט לפני שנתיים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מנבר בדיון בבית המשפט לפני שנתיים(צילום: ירון ברנר)

 

כבר לפני ארבע שנים וחצי, כשסיים לרצות שני שלישים ממאסרו, ביקש מנבר מוועדת השחרורים בכלא לשחררו בגין התנהגות טובה. המדינה לא חלקה גם אז על הקביעה שהתנהגותו של מנבר טובה, אך בשל חומרת העבירות שבהן הורשע התנגדו גורמי ביטחון לשחרורו המוקדם, והמדינה סירבה לאפשר לשלחו לחופשי. ועדת השחרורים קיבלה אז את עמדת המדינה, והחליטה להשאירו בכלא. גם ערעור שהוגש על כך לבית המשפט המחוזי נדחה.

 

תנאי השחרור: בלי חו"ל, בלי ראיונות

שנה לאחר מכן, ביקש מנבר להשתחרר שוב, אך המדינה שבה והתנגדה לקיצור עונשו. ועדת השחרורים ובית המשפט המחוזי קבעו כי הוא יישאר בכלא. ועדת השחרורים הודיעה אז כי אחרי שמנבר יעבור טיפול משמעותי ועמוק בכלא, היא תדון שנית בבקשתו. כעת, בחלוף ארבע שנים וחצי מהיום שבו תמו שני שלישים מתקופת המאסר שנגזרה עליו, הגיש מנבר בקשה נוספת לוועדת השחרורים.

 

במשרד המשפטים הסבירו היום את ההחלטה לאפשר את שחרור מנבר בכך שגורמי הביטחון קבעו כי הוא אינו מסוכן

לציבור. לדברי המשרד, לאחר שמנבר עבר טיפול שיקומי מעמיק במשך שלוש שנים כפי שדרשה ועדת השחרורים, החליטה הוועדה לדון שוב בשחרורו על-תנאי, ואישרה את המהלך.

 

ממשרד המשפטים נמסר כי היועץ המשפטי וינשטיין קבע שהמדינה לא תתנגד לשחרור מנבר בהתחשב בזמן הקצר יחסית שנותר עד לתום מאסרו, לאור חוות הדעת השונות השוללות את מסוכנותו ולאור הסכמת מנבר ליטול על עצמו מגבלות לפרקי זמן קצובים מעבר לתקופת שחרורו על-תנאי. המגבלות כוללות איסור יציאה מהארץ, איסור יצירת קשר עם אזרחים זרים, איסור מתן ראיונות בכלי התקשורת ואיסור בעיסוק הקשור לסחר בכלי נשק.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נחום מנבר
צילום: ירון ברנר
מומלצים