שתף קטע נבחר

68% מהדתיים: בגידה היא עילה מספקת לגירושים

מה חושבים הישראלים על בגידה, באיזה איזור חיוג מתגרשים יותר, ואיזה מגזר מעדיף להבליג על המקרה למען שלום בית? עו"ד מיקי שיפמן עם סקר מפתיע על נושא הבגידות בישראל

סקר שנערך לאחרונה על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה, בחן 500 נשאלים מעל גיל 18, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל. הסקר מצא שפחות ממחצית מהישראלים המבוגרים בני 55 ומעלה (49%) מצדיקים גירושים בעקבות גילוי רומן אסור של בן או בת הזוג. לעומתם, כ-75% מהצעירים בני 18-34, כן רואים בבגידה סיבה לפרידה מיידית.

 

בגידות בערוץ יחסים:

גאוגרפיה של בגידות

בגידה: סלחתי אבל בפעם הבאה תשלמי ביוקר

מה עלולים להפסיד במקרה של בגידה?

פנטזיות בלתי מזיקות, או בגידה?

מדברים על בגידות גם בפייסבוק שלנו. כתבו לנו

 

מדובר בתוצאות מעניינות, שכן למעלה מ-50% מתיקי הגירושים המגיעים לשולחני, מכילים מקרה בגידה שהתגלה בין בני הזוג. בדרך כלל, בני זוג שחוו בגידה, נוטים לייחס למאבק הגירושים מטען רגשי רב, ורבים מהם רואים בהליכים המשפטיים אמצעי להעניש את בן או בת הזוג שסרחו.

 

 

תפקידו של עורך דין אחראי נמדד פעמים רבות ביכולתו לרסן את תאוות הנקם, תוך התחשבות בשיקולים של טובת הילד, וכן שיקולים כלכליים של לקוחותיו, העלולים להיפגע מהתמשכות וגרירת ההליכים.

 

רק 24% מוכנים להבליג על החרפה

תוצאות הסקר הראו שככל שאמונתו של הישראלי חזקה יותר - כך דעתו נחרצת יותר נגד בגידה, מאחר וכ- 68.6% מהנשאלים שהגדירו עצמם כדתיים-חרדים, ראו באקט הבגידה סיבה מוצדקת לפירוק התא המשפחתי. במפתיע, משתמע מתוצאות הסקר (בניכוי הנמנעים מלהשיב) שכרבע מהדתיים-חרדיים (24%) יהיו מוכנים להבליג על מעשי בגידה של בן או בת הזוג.

 

עוד הראה הסקר ש-70% מבין הנשאלים שהינם "צברים", השיבו שלא יהיו מוכנים לשאת בגידה, בעוד שרק כמחצית מהעולים החדשים והעולים מארצות המערב (55% ו-58% בהתאמה) רואים בבגידה מעשה המצדיק גירושים. כשנשאלו בנוגע להבלגה על המקרה למען שלום בית והמשך קיום הנישואים, נמצא שכשליש מהעולים החדשים והישנים מוכנים להבליג, ולשמור על הזוגיות, לעומת פחות מ-20% מילידי הארץ (בניכוי הנמנעים מלהשיב).

 

החיפאים יותר סלחניים

עוד מעלה הסקר כי הסובלנות כלפי בגידה נחלשת ככל שהמשפחה גדולה יותר: כ-73% מההורים לשלושה ילדים ומעלה, רואים בבגידה קו אדום וסיבה מספקת לפירוק היחסים, בעוד שרק כמחצית מהרווקים, הגרושים, החד הוריים והנשואים ללא ילדים - רואים בבגידה מעשה שאין ממנו דרך חזרה. כמו כן, ככל שמצפינים כך עולה הסובלנות כלפי בגידה. כ-57% מתושבי חיפה והצפון יראו בבגידה סיבה מספקת לגירושים, לעומת 61% בשרון, וכ-65% ביתר האזורים.

 

 

ייתכן ותוצאות הסקר אשר מדברות על סובלנות כלפי מעשה בגידה בקרב אוכלוסיות שונות, מצביעות על כך שהשיקולים לפירוק הזוגיות הופכים עם השנים למורכבים וסבוכים יותר ויותר. הסובלנות כלפי בגידה יכולה להיות מושפעת מההשפעה של המצב הכלכלי שהורע בשנים האחרונות בישראל, ואשר מרתיע רבים מלהיקלע לסכסוכי גירושין יקרים.

 

גם שחיקת הרומנטיקה עם השנים, יכולה להסביר את התגברות הסובלנות כתלויה בגיל. כך ניתן לראות שבקרב אוכלוסיות מבוגרות יותר, הצביע הסקר על סובלנות רבה יותר למעשה בגידה, ולהיפך.

 

  • עו"ד מיקי שיפמן מומחה לדיני משפחה, גירושין, צוואות, עיזבונות, חטיפות ילדים ומגשר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד מיקי שיפמן
צילום: ברוך בן יצחק
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים