שתף קטע נבחר

משרד החינוך: לסגור ישיבת "דורשי יחודך" ביצהר

עקב מעורבות התלמידים באלימות נגד פלסטינים וכוחות הביטחון, הוחלט לסגור את הישיבה התיכונית "דורשי יחודך" ביצהר ולהפסיק את התמיכה בישיבה הגבוהה "עוד יוסף חי". בישיבות טוענים: "משרד החינוך פעל כחותמת גומי של השב"כ"

משרד החינוך החליט לסגור את הישיבה התיכונית "דורשי יחודך" ולהפסיק את התמיכה בישיבה הגבוהה "עוד יוסף חי", בעקבות מעורבות תלמידיהן בפעילות אלימה נגד פלסטינים וכוחות הביטחון. שתי הישיבות שוכנות ביצהר ובראשן עומד הרב יצחק גינזבורג.

 

בשנים האחרונות נעצרו תלמידי הישיבות בכמה מקרים, בחשד למעורבות בפעולות "תג מחיר". באוגוסט האחרון נעצרו שני תלמידים, אחד מהם נער. בנובמבר 2010 נעצרו שני תלמידים בני 18 ו-21 כשברשותם סכין ומסכה. בינואר 2010 נעצרו ראש ישיבת "עוד יוסף חי", הרב יצחק שפירא, וכמה תלמידים, בחשד למעורבות בהצתת מסגד ביאסוף.

 

הישיבה ביצהר (צילום: ישיבת עוד יוסף חי) (צילום: ישיבת עוד יוסף חי)
הישיבה ביצהר(צילום: ישיבת עוד יוסף חי)

  

מנכ"ל משרד החינוך, ד"ר שמעון שושני, תקף במילים חריפות את התנהלות המוסדות במכתב שהעביר ליועץ המשפטי שלהם, עו"ד איציק בם. הוא ציין כי תלמידיהם "מעורבים בפעילויות אלימות רבות נגד תושבים פלסטינים ונגד כוחות הביטחון, לרבות בשעות הלימוד בישיבה, וכי רבנים מרכזיים בישיבה תומכים ו/או מעורבים בפעילות האלימה, ואף מעבירים לתלמידים תכנים המסיתים את התלמידים לפעילות מעין זו".

 

"מעוות לא יוכל לתקון" 

ד"ר שושני, שהסתמך בין היתר על מידע חסוי שקיבל ממערכת הביטחון, הבהיר לעו"ד בם כי לא יעביר לישיבת "עוד יוסף חי" כספים שעיכב משרדו בחודשים האחרונים, וציין כי "בנסיבות הקיצוניות המלמדות מהמידע הגלוי והחסוי בתיק זה, המלמדות על המעורבות הרבה של התלמידים והרבנים בפעולות אלימות, ברי כי התראה לא הייתה מביאה לתיקון המצב".

 

מנכ"ל משרד החינוך סיכם את המכתב במשפט שלא משתמע לשתי פנים: "היקף מעורבות התלמידים והמורים בפעילות, הצביעו על כך שהפעילות האלימה והבלתי חוקית והתכנים המועברים לתלמידים על ידי מורי הישיבה, מושרשים בישיבה עד כדי 'מעוות לא יוכל לתקון'".

 

"צעד המתאים לרוסיה הסובייטית" 

חבר הכנסת מיכאל בן-ארי (איחוד לאומי) אמר כי סגירת הישיבה התיכונית מהווה "כניעה של שר החינוך לטרור השמאלני. בית ספר ואוניברסיטאות שמטיפים לפגוע בישראל מקבלים תמיכת ענק והרדיפה ללא משפט היא דווקא כלפי הישיבה ביצהר. מדובר בפעולה שתניב פירות של ייאוש שאיש לא מעוניין בהם".

 

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, אמר כי "מדובר בצעד חסר תקדים המתאים

אולי לרוסיה הסובייטית. לא יעלה על הדעת שבמדינת ישראל יחליטו פקידים לסגור מוסד רשמי על סמך חומר סודי שאי אפשר אפילו לראות ולהתגונן בפניו, דבר שראינו בסוגי משטרים שחשבנו שכבר נעלמו מן העולם. לא ראינו סגירת מוסדות דת של תנועות איסלאמיות המטיפות לתמיכה בטרור או אוניברסיטאות שמרצים בהן מטיפים נגד עצם קיום המדינה".

 

בישיבה עצמה הפנו אצבע מאשימה כלפי שר החינוך גדעון סער. לטענת עו"ד בם, "משרד החינוך פעל כחותמת גומי של השב"כ על סמך מידע 'סודי' שסיפק השב"כ בשטח. השב"כ אינו מצליח לגלות את המבצעים האמיתיים של תג מחיר ולכן מעניש עונש קולקטיבי ישיבה שלמה וזאת מבלי לאפשר לה להתעמת פנים אל פנים עם הטענות נגדה, אף כי החומר הוא סודי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר שושני. מכתב חריף
צילום: דודי ועקנין
"צעד חסר תקדים". מסיקה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים