שתף קטע נבחר

ראש ממשלת יוון: דבק בתוכנית לערוך משאל עם

ג'ורג' פפנדראו יטוס היום לצרפת כדי להיפגש עם מנהיגי אירופה. שר הפנים היווני: משאל העם עשוי להיערך בדצמבר

ראש ממשלת יוון, ג'ורג', פפנדראו, אמר היום (ד') כי משאל העם על תוכנית הצנע יאשר את חברותה של המדינה בגוש האירו, והוא דבק בתוכניתו לערוך את ההצבעה על אף התגברות הסימנים להתפרקות ממשלתו. "משאל העם יהווה מנדט ברור ומסר חזק בתוך ומחוצה ליוון בנוגע להתנהלות שלנו באירופה וההשתתפות באירו", אמר פפנדראו לשרי ממשלתו. הוא הוסיף כי המהלך "יבטיח את המשך ההתנהלות בצורה ההחלטית ביותר". אמש הקבינט הצביע פה אחד לאשר את התוכנית.

 

 

פפנדריאו צפוי לטוס היום לצרפת כדי להיפגש עם המנהיגים האירופיים, שלא הצליחו להסתיר אתמול את הפתעתם לנוכח ההחלטה. בפגישה ישתתפו נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי. עוד ישתתפו ראש ממשלת לוקסמבורג ז'אן קלוד יונקר, נשיא הנציבות האירופית חוזה מנואל בארוסו, יו"ר קרן המטבע כריסטין לגארד ונציב האיחוד האירופי לעניינים מוניטריים, אולי רהן,

 

מוקדם יותר היום אמר שר הפנים היווני האריס קאסטנאדיס כי משאל העם עשוי להיערך בחודש דצמבר. לדברי השר, המשאל יתקיים עוד ב-2011 אם השותפות הבינלאומיות יסכימו על פרטי החילוץ מוקדם מהמתוכנן. מוקדם יותר השבוע אמר שר הפנים היווני כי משאל העם ייערך ככל הנראה בינואר. במהלך ראיון טלוויזיוני אמר השר כי "יש אפשרות לקיים את משאל העם לפני ינואר, בדצמבר". דובר הממשלה הצהיר בימים האחרונים כי משאל העם ייערך מוקדם ככל האפשר.

 

תוכנית החילוץ תרד לטמיון?

ביום שני הפתיע ראש ממשלת יוון, ג'ורג' פפנדראו, את העולם כשהודיע כי יקיים משאל עם בארצו על תוכנית החילוץ האירופית, שאושרה בשבוע שעבר בבריסל. בהופעה בפני חברי מפלגת השלטון סוציאליסטית, פפנדראו לא נקב בתאריך למשאל, שיהיה הראשון שמתקיים ביוון מאז קריסת המשטר הצבאי ב-1974.

 

בשבוע שעבר סיכמו מנהיגי גוש האירו במהלך פגישה דרמטית בבריסל, על הגדלת קרן החילוץ לכטריליון אירו ועל קיצוץ מחצית מחובה של יוון לנושיה, מרביתם בנקים גרמנים. בתמורה, תזרים אירופה ליוון הלוואות נוספות בסך 140 מיליארד דולר בניסיון לאזן את תקציבה ולהוציאה מהמשבר הקשה.

 

ההחלטה של ראש ממשלת יוון ללכת למשאל עם הכתה בהלם ובתדהמה את השוקים, שכן יש אפשרות כי המהלך יוריד לטמיון את תוכנית החילוץ האירופאית עליה עמלו ראשי האיחוד בשבועות האחרונים. באירופה, נשמעו אתמול קולות הקוראים ליוון לחזור בה מהחלטתה, באם לא, תאבד את חבילת הסיוע המתוכננת ותלך למהלך של פשיטת רגל דה פקטו.

 


פורסם לראשונה 02/11/2011 09:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש ממשלת יוון ג'ורג' פפנדראו
צילום: רויטרס
מומלצים