שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  חישוב משותף לבני הזוג? לא בביטוח הלאומי

  מקבלים הכנסות מעסק שאתם משכירים? הביטוח הלאומי יחייב אוטומטית כאילו אחד מבני הזוג קיבל את כל ההכנסה כולה - מציאות המחייבת בתשלום. החוק מאפשר קבלת הנחה ואף פטור כאשר החישוב נעשה במשותף, אך הביטוח הלאומי לא טורח ליידע את הציבור

  החל משנת המס 2008 שולח המוסד לביטוח לאומי לנישומים המקבלים הכנסות מהשכרת נכסים עסקיים – הודעות חיוב לתשלום. ואולם הסכומים הללו גבוהים בהרבה מהסכום הנדרש לתשלום על פי הוראות החוק . במקרים מסויימים אף לא חלה כל חובת תשלום על אותם נישומים.

   

  כיצד זה קורה?

  גביית היתר של המוסד לביטוח לאומי נובעת מייחוס ההכנסה לאחד מבני הזוג ולא לשני בני הזוג. נישום שיש לו הכנסות משכר דירה לעסק, מצהיר בדו"ח המוגש למס הכנסה על ההכנסות מהשכרה לפי אחת משתי האפשריות: ההכנסה שייכת לשני בני הזוג (גם אם הדירה רשומה על אחד מבני הזוג). או שההכנסה שייכת לאחד מבני הזוג (נרכשה לפני הנישואים או נתקבל בירושה).

   

  לפי הוראות מס הכנסה, כאשר ההכנסה שייכת לשני בני הזוג, ההכנסה מיוחסת רק לנישום שלו הכנסה גבוהה יותר. לעומת זאת, לפי הוראות חוק הביטוח הלאומי, אליו מעביר מס הכנסה את הנתונים אודות הנישום, ניתן לייחס במרבית המקרים את ההכנסה לשני בני הזוג. יחוס ההכנסה לשני בני הזוג יגרום במרבית המקרים להקטנת החיוב ובמקרים מסויימים לפטור מלא.

   

  הקטנת החיוב במקרה של ייחוס ההכנסה לשני בני הזוג נובעת מהפטור הקיים על הכנסה מהשכרת נכס בגובה 25% מהשכר הממוצע במשק בסך של כ-2,000 שקל . יחוס ההכנסה לשני בני הזוג יגרום לקבלת פטור כפול – כלומר לכל אחד מבני הזוג מגיע פטור של 2,000 שקל.

   

  לדוגמה, נישום שדיווח למס הכנסה על הכנסות של שני בני הזוג מהשכרת חנות בסך 40 אלף שקל. לפי הוראת חוק הביטוח הלאומי הכנסה זו מתחלקת בין שני בני הזוג כלומר לכל אחד הכנסה בסך 20 אלף שקל.

   

  התעלמות מהצהרת בעלי הנכס

  ואולם, ייחוס ההכנסה לאחד מבני הזוג כפי שהמוסד לביטוח לאומי עושה, גורם לגביית יתר של המוסד לביטוח לאומי על ההכנסה בסך 16 אלף שקל (לאחר הפחת הפטור בסך 24 אלף שקל לשנה – 2,000 שקל לחודש למשך 12 חודשים) .

   

  אם היה הביטוח הלאומי מייחס את ההכנסה לשני בני הזוג – הם היו זכאים לפטור מלא, מאחר שהפטור בסך 2,000 שקל לחודש עולה על חלקו של כל בן זוג בהכנסה.

   

  בנוסף יש לציין שכאשר בת הזוג אינה עובדת כשכירה או כעצמאית, חלקה בהכנסות מהשכרה פטורות מדמי ביטוח לאומי ללא הגבלת סכום.

   

  הטעות הגדולה של המוסד לביטוח לאומי נובעת מכך שלמרות שהנישום הצהיר בדוח למס הכנסה על ההכנסה כשייכת לשני בני הזוג, הוא מחשיב אותה כהכנסה של אחד מהם. כלומר המוסד לביטוח לאומי "לוקח" את ההכנסה שדווחה למס הכנסה ומתעלם מהצהרת הנישום שההכנסה שייכת לשני בני הזוג ומייחס את ההכנסה לאחד מבני הזוג .

   

  מבוטח שמודע לחוק הביטוח הלאומי (מעטים מבינים אותו) יבקש מהמוסד לביטוח לאומי לחלק את ההכנסה (טופס 351 –הצהרה על שיתוף נכסים). מבוטח שאינו יודע, ישלם את התשלום הגבוה מהנדרש. המוסד מצידו, כמובן, אינו טורח ליידע את הציבור.

   

  הכותב הוא רואה חשבון עצמאי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חישוב לפי שני בני הזוג - יוזיל את דמי הביטוח הלאומי
  צילום: Index Open
  מומלצים