שתף קטע נבחר

האלוף דנגוט: לשפר החיים בגדה ולגנות 'תג מחיר'

אחרי אלוף פיקוד המרכז ומפקד אוגדת איו"ש היוצא, גם מתאם הפעולות בשטחים יצא נגד פעולות הימין הקיצוני בשטחים. הדברים נאמרו למסיימי קורס קציני תיאום וקישור, שלמדו איך לנהוג בכבוד כלפי האוכלוסייה הפלסטינית

"אנחנו חייבים להמשיך בשיפור רמת החיים של כלל האוכלוסייה בשטחי C תוך גינוי תופעות אלימות מסוג תג מחיר" - כך אמר היום (ה') מתאם פעולות הממשלה שטחים, האלוף איתן דנגוט, במהלך טקס סיום קורס קציני תיאום וקישור שנערך בתל אביב.

 

בצה"ל החמיר באחרונה את היחס לתופעת התג מחיר. אחרי גינוי מצד מפקד פיקוד מרכז, אלוף אבי מזרחי, ומפקד אוגדת איו"ש היוצא, תת-אלוף ניצן אלון, שכינו את המעשים "טרור יהודי", דומה כי דבריו של האלוף דנגוט כבר חלחלו אל מסיימי הקורס האחרון.

 

האלוף דנגוט בטקס. "להמשיך בשיפור רמת החיים" (צילום: דוברות מתפ"ש) (צילום: דוברות מתפ
האלוף דנגוט בטקס. "להמשיך בשיפור רמת החיים"(צילום: דוברות מתפ"ש)

 

עוד בחדשות ynet:

 

הקצינים החדשים אחראים על הקשר הביטחוני השוטף עם המנגנונים הפלסטיניים, ועל מתן המענה לחיכוכים המתרבים שבין המתנחלים לאוכלוסייה הפלסטינית. בעוד שבאזור יהודה ושומרון נחשב התיאום למעולה, נאלצים קציני המנהלת בעזה לעבוד רק מול הארגונים הבין לאומיים שברצועה, ולא עם חמאס ששולט בה. לפיכך, מסיימי הקורס הנוכחי למדו גם את השפה האנגלית, בנוסף לערבית.

 

פעולות תג מחיר ביפו. בצבא מתייחסים ברצינות לתופעה (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
פעולות תג מחיר ביפו. בצבא מתייחסים ברצינות לתופעה(צילום: אלי אלגרט)

 

"העברנו קורס מתוך הבנה שבעיתוי הנוכחי, על כל התמורות המדיניות באזור, מהסלמה ועד מציאות רגועה, ממש הכל יכול לקרות תוך זמן קצר", סיפר ל-ynet מפקד בית הספר לתיאום ולקישור, סגן אלוף שרון ביטון. "השקענו גם בעבודת החיילות כדי להגביר את הביטחון בנשק. אנו מלווים את המג"דים והמ"פים בפעילויות המבצעיות ועוזרים להם לראות את כל התמונה". 

 

בשנה האחרונה נדרשו קציני המת"ק לטפל יותר באירועים של תג מחיר, בהם מתלוננים פלסטינים על אלימות או ונדליזם מצד מתנחלים. "לכל קצין שמגיע לשטח במצב שכזה יש סמכות לחתום על צו סגירה לאחר אישור ממפקד החטיבה, ורק אחר כך לבדוק את הבעיה", הסביר סגן-אלוף ביטון. "קודם צריך לנסות בדרך אינטליגנטית לפתור את הבעיה, להכיר את שטרי הבעלות על הקרקע, המפות וההיסטוריה של הגזרה. הוספנו בהכשרה שני מומחים אזרחיים לתקשורת בין אישית".

 

תג מחיר במסגד שריפה. סמכויות נרחבות יותר לקצינים בשטח (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תג מחיר במסגד שריפה. סמכויות נרחבות יותר לקצינים בשטח(צילום: AFP)

 

חלק מהחינוך בקורס הנוכחי נגע גם למגע היום יומי עם האוכלוסייה. כך למשל, הונחו הקצינים להתעלם

מקריאות ביניים מעליבות מצד פלסטינים או יהודים ולשמור גם בעת מבצעים על כבוד הפלסטיני.

"במקום לפרוץ את דלת המסגד צריך למצוא ולהביא את האימאם שיפתח ויעזור בחיפוש", הודגש בפניהם. "בעת מעצר אסור לצעוק על הגבר שבבית ליד בני משפחתו. שמירת החוק היא מעל הכל ולא כל פלסטיני הוא טרוריסט".

 

קציני המת"ק הוכשרו גם לתעד במהירות כל אירוע של ונדליזם כלפי רכוש או יבול חקלאי בעקבות תלונות של פלסטינים ולוודא שהמשטרה והשב"כ חוקרים ושצה"ל מנסה למנוע. על המציאות שאחרי שחרור עשרות אסירים ליהודה ושומרון במסגרת עסקת שליט, ציין סגן-אלוף ביטן כי "יש חוסר היענות גדול בקרב הפלסטינים בגדה להצטרף לטרור, כי הם יודעים היטב שיש להם מה להפסיד".

 

בין בוגרי הקורס שיחלו בקרוב את תפקידם הרגיש, נמצאת סגן משנה הודיה בן עטיה, שהחלה את שירותה ביחידה מובחרת באגף המודיעין, ותהיה אחראית על התיאום עם ארגוני הסיוע הבינ"ל הפועלים בעזה. "השיח שלנו הוא מול ארגונים מול כל העולם שפועלים ברצועה, אך לא מול חמאס, מה שהופך את המציאות למאתגרת יותר", ציינה. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף דנגוט. המסר חלחל לקצינים
צילום: דוברות מתפ"ש
תג מחיר בכפר בורין. טיפול מהיר
צילום: AFP
מומלצים