שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "בן-לאדן חוסל ב-90 שניות, לא בחילופי אש"
  מפקד לשעבר ביחידה המיוחדת שהרגה את מנהיג אל-קאעידה טוען כי הגרסה הרשמית של ארה"ב אינה נאמנה לאירועים. למשל, הכוחות הונחתו על הגג, ולא בכניסה לאחוזה. הממשל בוושינגטון מכחיש: "דבריו מוטעים לחלוטין"

  אל תאמינו לכל מה שהממשלה אומרת. כך טוען צ'אק פארר, מפקד לשעבר של צוות שש ביחידת "אריות הים" (Navy SEAL), היחידה שחיסלה את מנהיג אל-קאעידה, אוסמה בן-לאדן. לדבריו, בידיו נמצאת הגרסה האמיתית לפעולה הנועזת. גרסה שונה באופן מהותי מזו הרשמית, שהציג הבית הלבן.

   

  חיסולו של מנהיג אל-קאעידה:

   

  העיתון הבריטי "הטלגרף" דיווח אמש (יום ה') כי פארר טען כי ראיין כמה מהמשתתפים בפעולה בפקיסטן, ולדבריהם בן-לאדן חוסל תוך 90 שניות מפריצת הלוחמים לביתו, ולא בתום קרב יריות בן דקות, שכפי שנמסר מהממשל האמריקני.

   

  לוחמי היחידה שחיסלה את בן-לאדן באימונים (צילום: AFP PHOTO/ US NAVY ) (צילום: AFP PHOTO/ US NAVY )
  לוחמי היחידה שחיסלה את בן-לאדן באימונים(צילום: AFP PHOTO/ US NAVY )

   

  כמו כן, הוא סתר פרטים אחרים בפעולה, כמו מיקום הכוחות ונסיבות התרסקות המסוק החמקן, ששימש את אנשי היחידה המיוחדת. "הם נכנסו לבניין לאחר שירדו על הגג מהמסוק המוביל, ולא מהקרקע. רק דקות לאחר שבן-לאדן מת, החל המסוק המוביל שהיה בדרכו לאזור הנחיתה לאבד גובה ולצלול, הזנב קודם, לתוך מתחם מוקף חומה, ממזרח לבית המרכזי", סיפר פארר.

   

  לדבריו, אם נקבל את הגרסה הרשמית, שהצוותים נאלצו לעלות במדרגות כדי להגיע לבן-לאדן, אז היה לו מספיק זמן כדי להתחמש ולהגן על עצמו ביעילות: "הוא מת תוך 90 שניות מתחילת הפשיטה, ולא לאחר חילופי אש ממושכים. נורו ארבעה כדורים מושתקים".

   

  תמונה מתוך מסתורו של בן-לאדן לאחר הפשיטה ()
  תמונה מתוך מסתורו של בן-לאדן לאחר הפשיטה

   

  בנוגע לאמל בן-לאדן, אחד מנשותיו של רב-המחבלים שנפגעה בפעולה, אמר המפקד לשעבר כי היא נפצעה בשרירי השוק בפרץ הירי השני, משום שנדחפה לקו האש בין הצדדים. גרסה זו תואמת יותר את התיאורים המקוריים והראשוניים של גורמי הממשל מייד לאחר הפעולה, בטרם הוחלפו בגרסאות אחרות.

   

  על לוחמי היחידה, שעליה פעם פיקד, כתב פארר: "זהו סיפור של אומץ לב שאי אפשר להשוות דבר אליו, פעולה צבאית קטלנית ומדויקת כמו שעון". בממשל אובמה כינו את דבריו "מוטעים לחלוטין". הפרטים הללו אמורים להתפרסם בספר שכתב פארר, שאמור להתפרסם החודש לאחר שעוכב כמה שבועות, בזמן שמערכת הביטחון האמריקנית אישרה את תוכנו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תוך דקה וחצי חוסל. בן-לאדן
  צילום: AP
  האחוזה באבוטבאד, שם חוסל בן-לאדן
  צילום: AP
  מומלצים