שתף קטע נבחר

ריק פרי: אתמוך בתקיפה ישראלית באיראן

המתמודד הרפובליקני הכריז שכנשיא יצדד בתקיפת מתקני הגרעין, אם תושג הוכחה שטהרן עומדת להשיג נשק אטומי

מושל טקסס, ריק פרי, המתמודד במפלגה הרפובליקנית על המועמדות לנשיאות ארצות הברית, הבהיר הלילה (יום ו') כי כנשיא הוא ייתן לישראל "אור ירוק" לתקוף באיראן, אם יוכח כי התקדמה בתוכנית הגרעין שלה.

 

האיום האיראני - כותרות אחרונות ב-ynet

דע את האויב: בנק המטרות לתקיפה באיראן

ארה"ב מנסה להרגיע: לא רוצים עימות עם איראן

איראן מזהירה גם את ארה"ב: "חשבו פעמיים"

ביקורת על מערכת הביטחון: "יוצרים מהומה" 

 

פרי, שהתראיין לרשת CNN, נשאל אם יתמוך בתקיפה ישראלית, גם אם זו תצית מלחמה אזורית, והשיב: "אנחנו לא יכולים לאפשר למטורף להניח ידיו על נשק גרעיני, כי אנחנו יודעים מה הוא יעשה בו".

 

חיל האוויר מתרגל תקיפה - פרי ייתן "אור ירוק" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
חיל האוויר מתרגל תקיפה - פרי ייתן "אור ירוק"(צילום: דובר צה"ל)

 

מושל טקסס, שכבר הוכתר כמועמד מוביל ולאחרונה הסקרים מנבאים לו פחות הצלחה, הביע בריאיון תמיכה מוחלטת בישראל. "ברור שאנחנו הולכים לתמוך בישראל, ואמרנו שנתמוך בישראל בכל צורה שנוכל, בין אם זה בדיפלומטיה, בין אם זה בסנקציות כלכליות או במבצעים חסויים ועד למבצע צבאי. אנחנו לא יכולים להרשות שאדם מטורף באיראן ישיג נשק גרעיני. נקודה".

 

עמדת ממשל ברק אובמה הרשמית, כמו זו של ממשל ג'ורג' בוש הבן לפניו, היא "לא להוריד מהשולחן אף אפשרות", הביטוי השגור לפעולה צבאית. עם זאת, דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ויקטוריה נולנד, אמרה בתגובה לכותרות ולפרסומים האחרונים על אפשרות תקיפה באיראן: "אנחנו לא רוצים עימות צבאי עם איראן. זו נשארה עמדתנו. יחד עם זאת, אנחנו מתכוונים להשתמש בכל אמצעי העומד לרשותנו, כדי להמשיך לנסות להגביר את הלחץ הבינלאומי על טהרן לשתף פעולה עם סבא"א".

 

אובמה עם סרקוזי, אמש. "לחץ חסר תקדים" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה עם סרקוזי, אמש. "לחץ חסר תקדים"(צילום: רויטרס)

 

לדבריה, בשלב הזה, ארצות הברית ממוקדת "בדיפלומטיה קשוחה כדי לפתור את נושא הגרעין האיראני. אנחנו עדיין סבורים שיש זמן לדיפלומטיה ושתוצאה דיפלומטית אפשרית, ואנחנו פועלים לקראת השגת המטרה הזו".

 

קונדוליסה רייס: להטיל על איראן אמברגו נפט

גם מזכירת המדינה האמריקנית לשעבר, קונדוליסה רייס, הדגישה את הצורך בדיפלומטיה קשוחה בטיפול באיראן. בראיון שהעניקה לרשת CNN ציינה רייס: "העמדה שלי היא שעדיין יש זמן לדיפלומטיה, בפרט דיפלומטיה קשוחה. על הקהילה הבינלאומית להיות קשוחה בהרבה משהיתה מוכנה להיות בעבר. באמת שאין לי תובנה מה צופנים החישובים הישראליים, אבל אני כן יודעת שיש הרבה יותר מה לעשות עם איראן באמצעות סנקציות, והגיע הזמן שזה ייעשה".

 

לדבריה, "אפשר להפעיל לחץ כבד יותר על הכלכלה האיראנית. אולי כדאי שאנשים יבחנו אפשרות להוסיף הטלת אמברגו על נפט וגז ולראות איזו השפעה תהיה לזה". מזכירת המדינה בממשל בוש הבן הוסיפה כי "המשטר האיראני מסוכן,

אבל לא ענק מאיים. אסור שנשיא ארה"ב יוריד את האופציה הצבאית מעל השולחן, אבל אני חושבת שכולם מבינים שיש לזה השלכות בלתי-צפויות רבות".

  

הנשיא אובמה עצמו אמר אתמול בפתיחת ועידת ה-G-20 בצרפת לצד עמיתו ניקולא סרקוזי כי "הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תפרסם את הדו"ח שלה בנוגע לאיראן בשבוע הבא, ואני והנשיא סרקוזי הסכמנו בנוגע לצורך לשמר את הלחץ חסר התקדים על איראן, כדי שזו תעמוד במחויבויות שלה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריק פרי. "אסור שמטורף ישיג פצצה"
צילום: רויטרס
מפת המטרות הגרעיניות של האיראנים
"המשטר האיראני לא ענק מאיים". רייס
צילום: רויטרס
מומלצים