שתף קטע נבחר

לקראת שיבושים באוטובוסים: 'נשלם הון למוניות'

במסגרת השביתה הכללית מחר לא תפעל רכבת ישראל. מי שתלה תקוות ב"אגד" ו"דן" עלול להתבדות: חלק מעובדיהן ישבתו גם כן, ואי אפשר לחזות אילו אוטובוסים יגיעו - ואילו לא. בשעה זו ישיבה דרמטית בבית הדין לעבודה: השביתה תימנע?

השביתה הכללית שאמורה להתקיים מחר (יום ב') במשק צפויה לגרום שיבושים קשים גם במערכת התחבורה הציבורית. מי שייאלצו לוותר על קווי הרכבת המושבתים וקיוו להתנחם באוטובוסים המתגלגלים של "אגד" ו"דן", לא ימצאו מענה טוב בהרבה.

 

השביתה שתשתק את המדינה - כתבות אחרונות:

 

רבים מנהגי שתי חברות האוטובוסים הגדולות ישבתו גם הם ולא יגיעו לעבודה, והדבר יביא לעיכובים ואי-הגעה של

אוטובוסים בקווים מסוימים. חברי אגד ודן לא צפויים להגיע לעבודה, שאר הנהגים אמורים להתייצב מאחורי ההגה, כמו בכל יום. פחות מחצי יממה לפני שהשביתה נכנסת לתוקף, איש אינו יודע לומר אילו קווי אוטובוס יפעלו ואילו לא. תוכניות - אף אחד לא יכול לעשות.

 

בשעה זו מתקיימת בבית הדין הארצי לעבודה בירושלים "ישיבת תזכורת" בראשות נשיאת בית הדין, השופטת נילי ארד, ובהשתתפות יו"ר ההסתדרות עופר עיני, שר האוצר יובל שטייניץ, ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים שרגא ברוש. במהלך הישיבה ינסו הצדדים להגיע לפשרה. אם לא יצליחו, לשעה 20:00 נקבע דיון בבקשה לצו מניעה נגד השביתה שהגישו המדינה, מרכז השלטון המקומי ולשכת התיאום של הארגונים הכלכליים.

 

בכניסה לדיון נשאל שטייניץ כיצד הוא מעריך את הסיכויים למנוע שביתה וענה: "מקווה שטובים". יו"ר ההסתדרות עופר עיני אמר: "השופטת הזמינה את הצדדים, אני מקווה שהיא תסייע להתקדם ולהגיע להבנות. אני רק יכול לקוות, אבל אם לא ייצא מזה שום דבר אז השביתה עומדת בעינה". עשרות סטודנטים ופעילי תנועת "דרור ישראל", חברי הפורום לצדק חברתי, הפגינו ליד בית הדין הארצי לעבודה במהלך הדיון. 

 

גורם במשרד האוצר אומר שהדרך להגיע לפתרון היא בהידברות, ולא בשביתה על גב הציבור. "אנחנו מוכנים לשיפור דרמטי בתנאים של עובדי הקבלן", הוסיף הגורם. "למשל, העלאת שכר, הענקת תנאים סוציאליים וקליטה של חלק מהעובדים בשירות הציבורי".

 

אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אמר ל-ynet: "התקווה היא שנגשר הערב על הפערים, אבל צריכה להתקבל כאן הכרעה עקרונית שמשמעותה יותר מהעסקה ישירה של עובדי הקבלן. לאזרחים אני אומר: תתמכו בנו, אף אחד לא רוצה שהילד שלו יהיה עובד קבלן".

 

דניאל, שמתגוררת בצפון תל-אביב, תתקשה להסתדר מחר בלי האוטובוסים של "דן". "אני נוסעת לעבודה במרכז העיר בשני קווים, וגם לאוניברסיטה אני צריכה אוטובוס. מה אני אעשה? אסע כל היום במוניות, במאות שקלים? כל המצב הזה מעצבן, שינקטו פעולות שלא פוגעות בכל האוכלוסייה. נמאס כבר מהשביתות האלה - מה ביקשנו, לנסוע לעבודה וללימודים בשקט? אולי צריך מחאה חדשה: די לשביתות על הגב שלנו!".

 

גם נתב"ג יושבת: אל-על הקדימה טיסות לבוקר

השביתה תפגע לא רק במי שצריכים לעבור מרחק גדול בדרך לעבודה. עמית עומר, תושב תל-אביב ואב לילדים שעובד

ברמת-גן, סיפר כי לא יגיע מחר לעבודה כנראה. "אני נוסע תמיד באוטובוס, ולא יודע מה אעשה מחר. אם יממנו לי מונית מהעבודה - מה-טוב, אבל גם זה פתרון ליום ולא יותר, ואם לא - הלך יום עבודה".

 

למרות זאת, הוא תומך בשביתה: "אני עובד בחברה שמעסיקה עובדי קבלן, ובתנאים טובים יחסית, אבל אני בעד לשפר את מצבם כי הם לעולם לא יגיעו לתנאים של עובדי החברה. אני מוכן לספוג קצת בשבילם, אבל זה לא יכול להיות יותר מיום-יומיים, אנשים צריכים להתפרנס".

 

נתב"ג יתרוקן מחר. שקט במסלולי ההמראה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
נתב"ג יתרוקן מחר. שקט במסלולי ההמראה(צילום: ירון ברנר)

 

על רקע השביתה מחר, שתפגע גם בנמל התעופה בן-גוריון, החליטה חברת אל-על להקדים את טיסות הבוקר כדי לאפשר לנוסעיה לטוס מנתב"ג עוד לפני סגירת נמל התעופה במסגרת השביתה. הנוסעים בטיסות הבוקר בכלל ובטיסות שהוקדמו בפרט מתבקשים להקדים את הגעתם לשדה לתהליך הבידוק, וההמלצה להם היא להגיע כ-4 שעות לפני ההמראה.

 

באל-על ביקשו מהנוסעים שטיסותיהם אמורות היו לצאת בצהריים להתעדכן לגבי השביתה באמצעי התקשורת ובאתר

האינטרנט של החברה. אל-על הדגישה כי כשיתברר משך השביתה והשלכתה על לוח הטיסות, יעודכן אתר האינטרנט של החברה. בינתיים, כל טיסות החברה עד למחר ב-7:30 בבוקר אמורות להמריא כמתוכנן.

 

במסגרת שינוי לוח הטיסות של אל-על:

טיסה LY401 לאילת שאמורה הייתה לצאת מחר ב-07:15 בוטלה, טיסה LY381 למילאנו שאמורה הייתה לצאת ב-07:40 הוקדמה ל-07:20, טיסה LY5787 לרומא הוקדמה מ-08:00 ל-07:30, טיסה LY323 לפריז שאמורה הייתה לצאת ב-09:00 בוטלה ונוסעיה יועברו לטיסה LY319 שתצא ב-06:00, טיסה LY315 לנמל התעופה היתרו בלונדון הוקדמה מ-09:05 ל-07:05, טיסה LY007 לנמל JFK בניו-יורק הוקדמה מ-10:15 ל-07:30, טיסה LY357 לפרנקפורט הוקדמה מ-09:25 ל-07:20, וטיסה LY403 שאמורה הייתה להמריא בדרך לאילת ב-11:45 בוטלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוטובוסים של "דן". עובדים ישבתו, נחשו איזה קו לא יגיע
צילום: מישל דור
מומלצים