שתף קטע נבחר

בית הדין קבע: השביתה הגדולה רק עד 10:00

השביתה במשק כבר החלה לאחר שהאוצר וההסתדרות לא הגיעו להסכמות, אבל אז פרסם בית הדין לעבודה את החלטתו והגביל אותה לכמה שעות. בדיון הלילי אמר יו"ר ההסתדרות עיני: "אין סיכוי להתניע את המו"מ בצורה רצינית בלי שביתה"

השביתה הגדולה במשק יצאה לדרך, אבל תיגמר בקרוב. אחרי לילה מרתוני של דיונים וניסיונות להגיע לפתרון מוסכם, החליט לפנות בוקר (יום ב') בית הדין הארצי לעבודה להגביל את השביתה שהכריזה ההסתדרות ברקע סוגיית עובדי הקבלן, שכבר החלה ב-6:00, רק עד 10:00.

 

השביתה שתשתק את המדינה - כתבות אחרונות:

 

ההרכב בראשות נשיאת בית הדין, השופטת נילי ארד, שלח את הצדדים לקיים משא ומתן "אינטנסיבי" ולדווח על התקדמות המגעים עד יום חמישי ב-12:00. לוח הזמנים למגעים ייקבע אחרי שנציגי הצדדים יתעוררו משנתם, בתום לילה לבן בבית הדין.

 

"מהלכי המשא ומתן וההידברות שהתקיימו בזמן הקצר יחסית למן מועד ההכרזה על סכסוך עבודה ועד לפריצת השביתה, אין בהם כדי למצות נושא סבוך זה על מכלול היבטיו, ויש ליתן בידי כל הנוגעים בדבר, הזדמנות ראויה להמשך הדיונים ביניהם, בדרגים הגבוהים ביותר", נכתב בהחלטה. "בנסיבות המקרה, הגבלת חירות השביתה לפרק זמן של ארבע שעות, יהא בה כדי לקדם את המשא ומתן ולאפשר הידברות שיהא בה כדי למצוא פתרון מוסכם".

 

מההסתדרות נמסר: "נכבד את החלטת בית הדין ונפסיק ב-10:00 את השביתה אך נמשיך במאבק עובדי הקבלן. אנו מקווים כי האוצר ישנה את עמדתו במהלך המשא ומתן שיתקיים השבוע לפי הוראת בית הדין".

 

למה בכלל צריך ארגוני עובדים?

ההחלטה ניתנה אחרי שעות ארוכות של דיונים. בשעות הערב נפגשו יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ושר האוצר, יובל שטייניץ, בלשכתה של ארד, אך לא הצליחו להגיע להבנות שיאפשרו את מניעת השביתה ללא התערבות בית הדין. "אין בשורה לעם ישראל, האוצר נשאר בעמדתו", אמר עיני בעקבות הפגישה.

 

ארד הציעה לצדדים לקיים משא ומתן של כמה שבועות בחסות בית הדין, כשבליבת המשא ומתן יעמדו שני "סוגי" עובדים - עובדי הניקיון ועובדי "שכם אל שכם". מדובר בעובדים המועסקים דרך חברת קבלן, כשלצדם עובדים באותו תפקיד עובדים אחרים בהעסקה ישירה. מהאוצר נמסר כי נציגי המשרד קיבלו את ההחלטה ואילו עופר עיני דחה אותה.

 

עוד על השביתה הגדולה:

 • הילדים יישארו בבית? הורים יחליפו סייעות בגנים
 • בלבול וכעס לפני השביתה: "מאבק על גב הציבור"
 • מנוצלים וחלשים: מה הסיפור של עובדי הקבלן?
 • "כמו סחורה, דורכים עליך". סיפורם של עובדי קבלן

   

  יו"ר ההסתדרות הסביר את ההחלטה לדחות את הפשרה: "לא נאפשר את הניסיון למסמס את העסק. האוצר אפילו נסוג בהצעותיו". הוא הוסיף כי בשיחה "לא התקדם שום דבר, לא השתנה שום דבר. תהיה שביתה מחר משש בבוקר, אלא אם בית הדין יאמר אחרת".

   

  בהמשך הלילה הדרמטי בבית הדין הארצי לעבודה, פנה עיני לנציגי המדינה כשהוא נרגש נסער, והרעיד את קולו. "אם אנחנו לא יכולים לעזור לעובדי הקבלן האלה ולהשבית את המשק עבורם, אז למה בכלל צריך ארגוני עובדים". עיני אמר לשופטת

   ארד: "הדיון כאן מתנהל כאילו לא היה משא ומתן, כאילו לא היה כלום בחודש האחרון. אני שוחחתי עם ראש הממשלה, שר האוצר ועם שרגא ברוש".

   

  הוא התייחס, עוד לפני שניתנה ההחלטה, לאפשרות של השבתת המשק מ-6:00: "אני לא ישן בלילה במקרה של שביתה, אבל אין סיכוי להתניע את המו"מ בצורה רצינית בלי שביתה. לא אנוח, הבטחתי לעובדים האלה שאפתור את הבעיה שלהם".


 •  

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יו"ר ההסתדרות עיני. "אין בשורה לעם ישראל"
  צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
  שר האוצר שטייניץ. הפגישה לא הולידה פשרה
  צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
  מומלצים