שתף קטע נבחר

חצי שביתה: עיצומים קלים בנתב"ג, תורים למוניות

אזרחי המדינה התעוררו לבוקר של אי ודאות, לאחר שבית הדין לעבודה הגביל ברגע האחרון את השביתה עד 10:00. "הכל עמוס, לא יודעת איך אגיע לעבודה", סיפרה נוסעת מתוסכלת. בשדה התעופה משתרכים תורים בדלפקי הטיסות היוצאות. הנהלת הרכבת מעריכה שהעיכובים יימשכו גם בתום השביתה

איומי השביתה הגדולה הסתיימו הבוקר (ב') בשיבושים זמניים בלבד, בעקבות החלטת בית הדין הארצי לעבודה להגביל את העיצומים בין השעות 6:00 ל-10:00. תורים ארוכים של נוסעים מתוסכלים משתרכים בתחנות המרכזיות, במטרה לעלות על מוניות שירות – בעוד שהרכבות והאוטובוסים הבינעירוניים מושבתים. בהנהלת הרכבת צופים שהשיבושים יימשכו גם אחרי שעת סיום השביתה. בשדה התעופה נערכו מראש ולכן דווח רק על עיכובים קלים בהמראות. 

 

מי עובד, מי לא: המדריך המלא לשביתה הכללית

 

בית הדין הארצי לעבודה הגביל לפנות בוקר את שביתת ההסתדרות, במטרה לאפשר לצדדים לקדם משא-ומתן "אינטנסיבי" סביב סוגיית העסקת עובדי הקבלן. לפי החלטת ההרכב בראשות השופטת נילי ארד, ההסתדרות והאוצר צריכים לדווח על התקדמות המגעים עד יום חמישי ב-12:00. 

  

נתב"ג: למרות העיכוב, אין מרמור

מרשות שדות התעופה נמסר הבוקר כי נמל בן-גוריון, שהעיצומים בו החלו ב-8:00, פועל כמעט כרגיל. "מרבית הטיסות הוקדמו לשעות הבוקר", הדגישו רשויות התעופה. לפי הודעתם: "יש עיכובים קלים בכמה המראות, אך הנחיתות כרגיל". עם זאת נמסר על תורים ארוכים של נוסעים הממתינים בדלפקי הטיסות היוצאות שנסגרו.

 

תורים בדלפקי הטיסות היוצאות: "מבינים את המאבק" (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
תורים בדלפקי הטיסות היוצאות: "מבינים את המאבק"(צילום: אלי אלגרט)

 

מנכ"ל רשות שדה התעופה, קובי מור, הודיע כי הרשות התארגנה בהתאם לעיצומים: "טיסות הוקדמו או נדחו. עד 10:00 השדה יושבת". מור העריך שלא יהיו שיבושים: "אנחנו מגבשים לוח טיסות חדש בזמן הקרוב. לא יהיו שינויים קיצוניים. אני ממליץ להתעדכן מול חברות התעופה".

 

דורן נווג'נט מארצות-הברית סיפר כשהמתין לטיסה למולדתו: "אף אחד לא עדכן אותי מה קורה". התייר האמריקני הביע תקווה שלא יהיה "עיכוב רציני" בטיסתו. הוא סיפר כי למרות אי הנוחות הוא תומך במאבק ההסתדרות.

 

מחאה בנמל התעופה, "לא צפויים שינויים קיצוניים בזמני הטיסות" (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
מחאה בנמל התעופה, "לא צפויים שינויים קיצוניים בזמני הטיסות"(צילום: אלי אלגרט)

  

מורן יונגר מרמת-גן, שהגיעה לנתב"ג עם בעלה הטרי, סיפרה על הפחדים שליוו את יציאתה לנמל בדרך לירח דבש. "מאוד פחדנו שיבטלו לנו את הטיסה", סיפרה, "לדעתי השביתה מוצדקת מאוד, נכון שזה נופל על היום שלי אבל אני לא ממורמרת - אין שמחה על השביתה אבל היא מוצדקת בעיני". מיכאל, בעלה הטרי, הביע גם הוא תמיכה במאבק עובדי הקבלן: "אנחנו רוצים שתהיה במדינה הבטחת הכנסה נורמלית".

 

נתב"ג. מנצלים את העיכובים להשלמת שעות שינה (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
נתב"ג. מנצלים את העיכובים להשלמת שעות שינה(צילום: אלי אלגרט)

   

תחנות רכבת שוממות, תורים למוניות

"הכל עמוס פה, אני לא יודעת איך אגיע לעבודה", סיפרה תושבת נתניה על השיבושים בתחנה המרכזית בעיר. בעוד שבנתניה ובערים נוספות דיווחו תושבים על תחבורה ציבורית תקינה בתוך העיר, התחבורה הבינעירונית מושבתת הבוקר. "אין אוטובוסים, אין רכבות וכל האנשים מתנפלים על מוניות השירות", סיפרה התושבת, "יש פה מוניות שירות לתל אביב אך יש עליהן עומס גדול והתורים ענקיים, כך שאי אפשר לחשוב בכלל על להצליח לעלות על מונית ולהגיע בזמן לעבודה. אני, כמו אחרים רבים, בטוח נאחר לעבודה".

  

בהנהלת רכבת ישראל העריכו שהתנועה לא תשוב לסדרה בתום השביתה, וכי ייקח זמן עד שהמערכת תחזור ללוח הזמנים הקבוע. תחנת ארלוזורוב בתל אביב הייתה הבוקר שוממת, שלא כהרגלה בשעות הבוקר. במערכת הכריזה הודיעו על שיבושים בנסיעות, בעוד שנוסעים בודדים עלו וירדו מרכבות שכן הגיעו לתחנה. לקראת 8:00 הופסקה תנועת הרכבות באופן סופי.

 

התחנה המרכזית בבאר שבע. מוניות שירות במקום אוטובוסים   (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
התחנה המרכזית בבאר שבע. מוניות שירות במקום אוטובוסים (צילום: הרצל יוסף)

 

בתחנה המרכזית בבאר שבע לא ניכרו עומסים חריגים. האוטובוסים של"אגד" יצאו כרגיל, והנהגים במקום אמרו כי לא צפויים שיבושים. תחנת הרכבת לעומת זאת הייתה מושבתת, אך נראה כי רוב הנוסעים התכוננו מראש ונסעו לעבודתם בדרכים חלופיות. "לא ידעתי איך אגיע לעבודה", סיפר אחד הנוסעים שהמתין לאוטובוס לתל אביב, "אבל אין פה הרבה עומס. לא יותר מהרגיל".

 

תחנת רכבת מרכז בתל אביב שוממת הבוקר (צילום: יואב מלכה) (צילום: יואב מלכה)
תחנת רכבת מרכז בתל אביב שוממת הבוקר(צילום: יואב מלכה)

  

הסטודנטים מאחרים, החולים מתייצבים 

באוניברסיטאות בוטלו שיעורי הבוקר, אך הסטודנטים יתייצבו בקמפוסים ב-10:00 עם תום העיצומים. יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון, הדגיש כי " אין ספק שלא מדובר בסוף פסוק במאבק להעסקתם הישירה של עובדי הקבלן, נמשיך להיאבק בנושא זה גם בתקופה הקרובה".

 

בטכניון בחיפה הלימודים מתנהלים כרגיל כיוון שאגודת הסטודנטים מתנגדת לשביתה. למרות זאת, כ-100 סטודנטים הפגינו בכניסה למוסד האקדמי, בדרישה לשפר את תנאיהם של כ-300 עובדי קבלן המועסקים בטכניון. ד"ר עקיבא שליט-קנה אמר כי המפגינים "זועקים את זעקתם של עובדי הקבלן, המפסידים סכומים של אלפי שקלים ועשרות אלפי שקלים בגלל מעמדם והעושק".

  

האוניברסיטה העברית, הסטודנטים זכו לתוספת שעות שינה  (צילום: רועי פרלמן) (צילום: רועי פרלמן)
האוניברסיטה העברית, הסטודנטים זכו לתוספת שעות שינה (צילום: רועי פרלמן)

 

במכללת עמק יזרעאל מתכננים הסטודנטים להשבית את הלימודים בין 12:00-14:00, כדי להפגין בצומת מזרע הסמוך. במכללת תל-חי בגליל העליון יתקיים בצהריים מיצג מחאה של סטודנטים.

 

בגני הילדים ברחבי הארץ, נערכו הורים רבים להחליף את הסייעות שיגיעו לעבודה באיחור.

בפרדסיה סיפרה אם במוסד חינוכי כי היא "מבינה את השביתה". לדבריה, "זה מקשה עלינו אבל נערכנו מראש עם הורים שיחליפו את הסייעת בגן. נצליח להגיע לעבודתנו כמו בכל יום אחר".

 

למרפאות בתי-החולים הגיעו הבוקר חולים, על אף השביתה, כדי לא לפספס את התור, שלרבים מהם נקבע חודשים מראש. "מה זה כמה שעות בשביל לא לפספס את התור", סיפר אחד הממתינים. הצוותים הרפואיים ישובו לפעילות מלאה, יחד עם יתר השובתים, ב-10:00.

 

בחדרי הניתוח בוצעו בשעות השביתה ניתוחים דחופים בלבד, אך בהדרגה החלו גם ניתוחים שנקבעו מראש. גם בתורים בבתי החולים מבינים את המאבק: "למרות שאנחנו לא במצב של עובדי הקבלן, אנחנו מבינים את השביתה לחלוטין. אי אפשר לקיים עבדות במאה ה-21".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל, אחיה ראב"ד, מאור בוכניק, גלעד מורג, רענן בן-צור, יואב מלכה, נרי ברנר ותומר ולמר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיכובים קלים בנתב"ג. לוח הטיסות הבוקר
צילום: אלי אלגרט
המרכזית בבאר שבע, אין עומס חריג
צילום: הרצל יוסף
"התחנה סגורה", באר שבע
צילום: הרצל יוסף
מומלצים