שתף קטע נבחר

אחרי 25 שנה: איש צבא נבחר לנשיא גואטמלה

אוטו פרס, גנרל בדימוס, ניצח בזכות הבטחתו להילחם בפשע ובאלימות. הוא יהיה איש הצבא הראשון שיעמוד בראש המדינה מאז 1986, אז הושבה אליה הדמוקרטיה בתום שנים של דיקטטורה ומעשי טבח. ניקרגואה: אורטגה בדרך לכהונה שנייה

גנרל בדימוס ואיש ימין שהבטיח להילחם בפשיעה האלימה ניצח הלילה (יום ב') בבחירות לנשיאות גואטמלה, ויהיה איש הצבא הראשון שיעמוד בראש המדינה מאז שהדמוקרטיה הושבה אליה ב-1986. הנשיא הנבחר, אוטו פרס, זכה ב-54.2 אחוז מהקולות, אחרי ש-98% מהקלפיות כבר נספרו. יריבו, איש העסקים האמיד מנואל בלדיסון, גרף 45.8 אחוזים מקולות הבוחרים.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול:

 

בית הדין של גואטמלה לענייני בחירות הכריז הלילה על ניצחונו של פרס, ותומכיו יצאו לחגוג ברחובות. ניצחונו מסמן סטייה ברורה ימינה בגואטמלה, הכלכלה הגדולה ביותר במרכז אמריקה. ההתרחשות הזו באה אחרי שהנשיא אלברו קולום, איש השמאל, לא הצליח למגר את הפשע והאלימות ולהגן על המדינה מפני קרטלי הסמים של מכסיקו, המשתמשים בשטח גואטמלה כנתיב ראשי להברחת הסחורה שלהם.

 

אוטו פרס, הנשיא הנבחר. "ביטחון מהיום הראשון" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אוטו פרס, הנשיא הנבחר. "ביטחון מהיום הראשון"(צילום: רויטרס)

 

פרס, בן 60, ניצח בסיבוב השני של הבחירות בזכות הבטחתו לנקוט יד קשה נגד כל סוג של פשיעה. הוא הבטיח לפרוס כוחות גדולים ברחובות ולהגדיל את מספר השוטרים. "למן היום הראשון, אזרחי גואטמלה הולכים לראות שיש להם נשיא המחויב להגן על חייהם ועל ביטחון כולם", אמר פרס, והבטיח להקדיש לפחות 60 אחוזים מזמנו לנושא הביטחון.

 

תומכיו של פרס ירו זיקוקים לשמיים ופתחו במסיבות רחוב ספונטניות ליד מרכז הכנסים שבו נערכה ספירת הקולות. הם לבשו חולצות וכובעים כתומים, צבע מפלגתו של פרס, והניפו את אגרופיהם באוויר, סמל העוצמה שמזוהה עם הקמפיין של פרס.

 

שיעור מעשי הרצח בגואטמלה עמוד על כמעט פי שמונה מזה של ארה"ב. רבים מבין 14.7 מיליון תושבי המדינה תבעו מהממשלה לנקוט יד קשה יותר נגד הפושעים. "אפילו בבתי הספר יש מעשי סחיטה", סיפרה עקרת הבית אלסה גוסמן, בת 59. "אני בוטחת בצבא יותר. הצבא אינו חושש לצאת החוצה בלילה, המשטרה לא עושה זאת... לכן אנחנו רוצים איש צבא כמנהיג המדינה".

 

ניקרגואה: אורטגה יהיה נשיא לכל החיים?

ארגוני זכויות אדם חוששים שלמסרים של פרס נגד הפשיעה יש גם צד חשוך. לגואטמלה יש היסטוריה ארוכה של דיקטטורה והוצאות להורג על-ידי כוחות הביטחון. הצבא רצח אנשים שנחשדו כשמאלנים וביצע מעשי טבח המוניים שבהם נרצחו איכרים במהלך מלחמת האזרחים בשנים 1960-1996. כרבע מיליון בני אדם נרצחו או נעלמו בשנים האלה.

 

גם בגואטמלה חגגו את ניצחונו המסתמן של אורטגה בניקרגואה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
גם בגואטמלה חגגו את ניצחונו המסתמן של אורטגה בניקרגואה(צילום: EPA)

 

ובינתיים בניקרגואה, מדינה אחרת במרכז אמריקה, צועד הנשיא המכהן דניאל אורטגה, שהיה בעברו מנהיג ארגון גרילה מרקסיסטי, בדרך לניצחון נוסף בבחירות. אחרי ספירת 18% מהקלפיות התברר כי באופן לא מפתיע הוא מוביל בפער גדול מאוד על יריביו, עם 63.7% מהקולות. השקעה כספית גדולה בענייני חברה ורווחה הביאה לו תמיכה גדולה בקרב עניי ניקרגואה, ויריבו הגדול ביותר, איש העסקים פאביו גדאה, נותר הרחק מאחור, עם כ-29 אחוזים מהקולות.

 

היתרון שממנו נהנה אורטגה נכון לשעות הבוקר המוקדמות גדול אפילו ממה שניבאו לו הסקרים, שלפי כולם הוא צפוי

לניצחון. במהלך תקופת כהונתו של אורטגה ידעה גואטמלה התקדמות במישור הכלכלי, בעזרת תמיכה מבן בריתו הסוציאליסט של אורטגה, נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס.

 

עם זאת, לאורטגה שכיהן כנשיא בחמש השנים האחרונות התאפשר לרוץ שוב לנשיאות רק הודות לפסיקת בית המשפט העליון בשנת 2009, שלפיה על נשיאים לא ייאסר עוד לכהן שתי כהונות ברצף. יש לציין כי בית המשפט העליון נשלט על-ידי מפלגתו של אורטגה. רבים ממתנגדיו של אורטגה חוששים שבעצם הנשיא סולל לעצמו את הדרך לכהונה בתפקיד לכל ימי חייו כמו חברו צ'אבס. אורטגה כבר כיהן כנשיא בשנים 1985-1990.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוטו פרס שנבחר לנשיא, עם סגניתו המיועדת
צילום: AP
מומלצים