שתף קטע נבחר

לא רק מחשבים וליבה: בונוס גם לבגרות באזרחות

לקראת דיון בכנסת, רשימת מקצועות הלימוד שמעניקים יתרון בקבלה לאוניברסיטה צפויה לעבור עוד שינויים

הביקורת משפיעה? לקראת הדיון היום (ג') בכנסת בנושא חישוב ציוני הכניסה לאוניברסיטאות מסתמן כי גם לימודים מוגברים במקצוע האזרחות יזכו את התלמידים בבונוס מוגדל בכניסה לאקדמיה. בנוסף, במטרה לעודד מצוינות צפוי ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) להודיע כי תלמידים שייבחנו בשלושה מקצועות לימוד בהיקף של חמש יחידות בגרות יהיו זכאים לבונוס מיוחד עבור הצטיינותם.

 

שינויים בהשכלה הגבוהה - כתבות אחרונות:

 

רק לפני חודשיים הודיע חברי ור"ה ומשרד החינוך על שינוי שיטת הבונוסים ללימודים מוגברים, ולתעדף בקבלה לאוניברסיטאות רק את אלו שלמדו בתיכון ברמה גבוהה את מקצועות הליבה - מתמטיקה, אנגלית, פיסיקה, כימיה, ביולוגיה, היסטוריה, ספרות ותנ"ך. על פי התוכנית המקורית אמורים היו מקצועות אלו לזכות את הנבחנים בבגרות ברמה של חמש יחידות בבונוס מיוחד בסך 25 נקודות, בעוד שיתר המקצועות יזכו את הנבחנים בבונוס של 10 נקודות בלבד. הדבר עומד בניגוד למצב כיום, בו ישנם יותר מ-115 מקצועות לימוד המזכים את התלמידים בבונוס זהה בעת הרישום לאוניברסיטאות.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

עם זאת, לאחר הפרסום כי בכוונת ור"ה לתעדף גם את לימודי מדעי המחשב והלימודים הטכנולוגיים, מתברר כי גם מקצוע האזרחות, מקצוע החובה היחיד שלא נכלל ברשימה המקורית, יזכה לבונוס מוגבר. גורמים רבים במערכת החינוך מתחו באחרונה ביקורת חריפה על ההחלטה לתעדף את מקצועות הליבה, וטענו כי אי הכללת האזרחות ברשימת המקצועות המתועדפים תפגע במקצוע באופן אנוש.

 

כמו כן, במסמך שהכין מרכז המחקר של הכנסת במיוחד לקראת הדיון בוועדת החינוך,

מצוין כי בוועד ראשי האוניברסיטאות הוחלט להמליץ עוד על קטגוריה לעידוד מצוינות, לפיה תלמיד שלמד שני מקצועות ליבה בהיקף של 5 יחידות לימוד כל אחד, יהיה זכאי לבונוס מוגבר עבור מקצוע נוסף שלמד בהיקף זה ואינו נכלל ברשימת המקצועות המחושבים לבונוס.

 

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר כי בעקבות סדרת דיונים שהתקיימו לאחרונה נשקלת בחיוב הוספה של מספר מצומצם של מקצועות לימוד בדגש על המקצועות הטכנולוגיים.

 

לדברי יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), "יש לשקול בחיוב הצעות אלה, שכן הן מציעות פתרונות יצירתיים העונים מחד על רצון ור"ה לתגבר את המקצועות הבסיסיים ומאידך מעודדים חינוך טכנולוגי, מצויינות ולימודי אזרחות. הבונוס באזרחות יביא להגדלת מספר התלמידים הנבחנים במקצוע זה ולהעמקה בתכנים שתאפשר הרחבת הדיון בערכים דמוקרטיים, דיון בחשיבות הסולידריות החברתית ועידוד השירות הצבאי או הלאומי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בגרות בלימודי היבה, במחשבים ובאזרחות יעניקו בונוס (אילוסטרציה)
ח"כ מילר, "לשקול חיוב"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים