שתף קטע נבחר

חצרים מצטרף לאקזיט: מוכר נתח מנטפים

קיבוץ חצרים ימכור את המניות לקרן פרמירה האירופית שכבר רכשה את השליטה בחברה, ויקטין את אחזקותיו מ־39% ל-32.5%. בקיבוץ חלוקים בנוגע לשימוש בכספי התמורה - 50 מיליון דולר: הגדלת הפנסיה או מענקים חד־פעמיים לחברים

חברי קיבוץ חצרים מצטרפים לאקזיט הישראלי הענק בתחום ההשקיה. ל"כלכליסט" נודע כי הקיבוץ ימכור 6.5% ממניותיו בחברת נטפים לקרן פרמירה האירופית בתמורה לכ־50 מיליון דולר. חברי הקיבוץ אישרו לאחרונה את העסקה בהליך הצבעה בקלפיות. 

 

בחצרים מתלבטים כעת מה לעשות בכספי התמורה, ולשם כך הוקם צוות שיביא בשבועות הקרובים שורה של המלצות לאישור אסיפת הקיבוץ. חלק מאנשי הקיבוץ, המונה כ־440 חברים וכ־1,000 איש בסך הכל, מעדיפים לגרוף מן העסקה מענק במזומן, בעוד אחרים מעדיפים שהתמורה תשמש בעיקר לחיזוק הפנסיה לחברים ולשדרוג תשתיות. עם זאת, בסופו של יום עשויים חברי הקיבוץ לבחור במודל ביניים שמשמעותו תהיה חיזוק של רשת הביטחון הפנסיונית לצד חלוקת מענק חד־פעמי לחברים של עד 114 אלף דולר לפני מס. 

 

העסקה הנוכחית מגיעה חודש וחצי לאחר שרכשה פרמירה את השליטה בחברת ההשקיה (55%) מידי הקרנות מרקסטון והקיבוצים מגל ויפתח לפי שווי של כ־850 מיליון דולר. קיבוץ מגל מכר אז את מרבית מניותיו אך נותר עם אחזקה של 6% בחברה. קיבוץ חצרים בחר להישאר בזמנו מחוץ לעסקה ולא למכור בשלב הראשון ממניותיו, ועל כן נותר בעל המניות השני בגודלו בחברה, עם 39% מהמניות. כעת מכר חצרים את המניות לפי אותו שווי שבו נערכה העסקה עם מגל ויפתח, ואחזקותיו בחברה ירדו ל־32.5%.

 

לפני כניסתה של פרמירה לנטפים ניסה קיבוץ חצרים להתמודד בעצמו על רכישת השליטה בחברה. מנכ"ל נטפים בעבר וחבר חצרים עודד וינקלר הסביר בפברואר ל"כלכליסט" כי בקיבוץ לא מתכוונים לוותר על המפעל, שעבור חברי הקיבוץ הוא גם מפעל חיים. לדבריו, החשש העיקרי של חצרים היה שאם חברה זרה תיכנס לגרעין השליטה בנטפים, החברה תחדל מלהיות ישראלית. 

 

ניסיון חצרים להתמודד על רכישת השליטה כשל כי הקיבוץ התקשה לגייס את ההון הדרוש, ובה בעת הצליחה פרמירה להגיע להסכמות עם מרבית בעלי המניות בנטפים על רכישה. לאחר ההודעה על ביצוע עסקת פרמירה־נטפים, נתנו אנשי חצרים את ברכת הדרך למהלך, לאחר שסיכמו כי המפעל יישאר ישראלי ב־15 השנים הקרובות. גם כעת, לאחר העסקה, ישמור חצרים על כוחו היחסי בדירקטוריון החברה.

 

יו"ר הנהלת קיבוץ חצרים משה פאול אמר ל"כלכליסט": "חברי הקיבוץ החליטו לממש את הזכות ולהביא לראשונה כסף הביתה, לאחר עשרות שנים של השקעה בנטפים. נטפים יישאר מפעל ישראלי בחצרים, ונמשיך לספק מקומות עבודה תוך שמירת זכויותינו כמי שהקימו את נטפים ובנו אותו".

 

מקרן פרמירה לא נמסרה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפעל נטפים
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים