שתף קטע נבחר

כתב רויטרס אישר: סרקוזי קרא לנתניהו "שקרן"

כתב סוכנות הידיעות אישר כי היה בין העיתונאים שהאזינו לשיחה הפרטית, בה הוציאו נשיאי צרפת וארה"ב את הכביסה המלוכלכת על ראש הממשלה הישראלי. התקשורת בארה"ב חגגה על הסיפור: "המיקרופונים הלכו אחריהם - ואיזו שיחה עסיסית זו היתה". וגם: "זה מסוג הסקנדלים שייצר ויקילקס"

הדיווח באתר הצרפתי קיבל אישור ממקור ראשון - נשיא צרפת ונשיא ארצות הברית אכן "לכלכלו" על ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו: כתב סוכנות הידיעות רויטרס סיפר היום (יום ג') כי הוא היה בין העיתונאים שהאזינו לשיחה הפרטית בין ניקולא סרקוזי לברק אובמה. בשיחה זו, שנערכה בחדר צדדי במהלך ועידת ה-G20, כינה סרקוזי את נתניהו "שקרן". אובמה השיב לו: "לך נמאס ממנו, ומה איתי, אני צריך לסבול אותו כל יום".

 

שיחה לא דיפלומטית בעליל

'סרקוזי: נתניהו שקרן. אובמה: לי נמאס ממנו יותר' 

 

"מה עושים נשיאים כשאיש לא שומע אותם? את אותו הדבר שכולנו עושים: מתלוננים על אנשים אחרים! כפי שעשו הנשיא אובמה ועמיתו הצרפתי ניקולא סרקוזי שנתפסו במיקרופונים פתוחים כשהם מלכלכלים על ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו". כך נכתב הלילה באתר האמריקני Gawker.

  

האתר האמריקני לא היה היחיד שהתנפל על "הלחמניה החמה" של היממה האחרונה - הדלפת פרטי השיחה בין שני המנהיגים באתר הצרפתי Arrêt sur images

 

"פרק נוסף ביחסים הקרובים בין אובמה לסרקוזי". "ניו יורק טיימס" האמריקני ()
"פרק נוסף ביחסים הקרובים בין אובמה לסרקוזי". "ניו יורק טיימס" האמריקני

 

"השיחה מסמלת פרק נוסף במערכת היחסים הקרובה, אם כי לפעמים מוזרה, בין הנשיא אובמה לנשיא סרקוזי", נכתב ב"ניו יורק טיימס" האמריקני. "לאחר ששני המנהיגים הופיעו יחד במסיבת עיתונאים בוועידת ה-G20 בקאן ביום חמישי האחרון, הם פרשו לחדר סמוך וניהלו שיחה אישית - או כך הם חשבו".

 

"העיתונאים התחייבו לא להדליף"

ה"ניו יורק טיימס" הוסיף כי "הבית הלבן סירב להגיב על חילופי הדברים שנאמרו לכאורה בין אובמה לסרקוזי, שעל פי האתר הצרפתי לא דווחו בצרפת משום שהעיתונאים ששמעו אותם הסכימו שלא להוציא מילה החוצה"

 

"שני הנשיאים לא ידעו שהמיקרופונים שלהם עדיין פועלים כאשר הפריחו להוציא לאוויר את מה שהם חושבים על ראש הממשלה הישראלי", נכתב ב"דיילי ביסט" בידיעה שכותרתה "סרקוזי קרא לנתניהו 'שקרן'".  

  

"המיקרופונים פעלו והמילים על נתניהו יצאו לחלל האוויר". ה"דיילי ביסט" האמריקני ()
"המיקרופונים פעלו והמילים על נתניהו יצאו לחלל האוויר". ה"דיילי ביסט" האמריקני

 

כמו ב"ניו יורק טיימס", גם ב"דיילי ביסט" התייחסו לכך שדבר השיחה בין שני הנשיאים לא פורסם משום שהעיתונאים שנכחו באולם חתמו על מסמכים, בהם הם מתחייבים שלא להדליף את פרטי השיחה הסודית.

 

"שני המנהיגים הלכו לחדר צדדי כדי לנהל שיחה פרטית. גם המיקרופונים הלכו אחריהם", נכתב ב-Gawker. "ואיזו שיחה עסיסית זו היתה".  

 

"המיקרופונים הלכו אחריהם. ואיזו שיחה עסיסית זו היתה". Gawker האמריקני ()
"המיקרופונים הלכו אחריהם. ואיזו שיחה עסיסית זו היתה". Gawker האמריקני

 

השיחה לכאורה בין אובמה לסרקוזי הגיעה עד לאוסטרליה, ו"הטלגרף" המקומי תיאר בפני קוראיו כיצד התנהלה השיחה בין שני מנהיגי המעצמות. "השיחה התחילה כנראה כשאובמה ביקר את סרקוזי על שלא הזהיר אותו שצרפת הולכת להצביע בעד צירף הפלסטינים לארגון אונסק"ו - למרות ההתנגדות העזה מצד וושינגטון", נכתב בעיתון האוסטרלי.

 

התחילו בפלסטינים וגלשו לנתניהו

"משם השיחה גלשה לעניין נתניהו, עליו אמר סרקוזי: 'אני לא יכול לסבול אותו. הוא שקרן'. אובמה השיב לו: 'לך נמאס ממנו, אבל אני צריך להתעסק איתו כל יום!".   

 

"הם בטח לא התעוררו עדיין בפריז. אחרת, למה לא הגיבו?". "פוליטיקו" האמריקני ()
"הם בטח לא התעוררו עדיין בפריז. אחרת, למה לא הגיבו?". "פוליטיקו" האמריקני

 

באתר "פוליטיקו" האמריקני תהו מדוע הממשל בוושינגטון לא ממהר לפרסם תגובה כלשהי לדיווח באתר הצרפתי. "הם כנראה רק מתעוררים עכשיו בפריז, לכן זה מובן מדוע דובר הבית הלבן שהצלחתי להשיג לא נתן לי תגובה לדיווח בצרפת על השיחה בין הנשיא אובמה לסרקוזי שנקלטה על ידי שישה עיתונאים במהלך ועידת ה-G20", נכתב בידיעה שכותרתה "על המיקרופון החם (או לא), אין אהבה לביבי".

 

"דיווח אמין לחלוטין"

עד כמה מהימן הדיווח באתר הצרפתי? ב"פוליטיקו" האמריקני מאמינים כי מדובר בדיווח אמין לחלוטין. "אם יתקבל אישור לדיווח, זה מסוג הדברים שיצרו את רוב הסקנדלים של ויקיליקס: דברים שלא אמורים להיאמר בקול רם", כתב בן סמית.  

 

כתב "פוליטיקו" רדף אחרי הכתב הצרפתי בטוויטר. "לא חושף מקור" ()
כתב "פוליטיקו" רדף אחרי הכתב הצרפתי בטוויטר. "לא חושף מקור"

 

לטענת סמית, הדלפת השיחה בין סרקוזי לאובמה לא באה בעיתוי טוב לנשיא האמריקני שנמצא בעיצומו של קמפיין בחירות. "הסיפור לא הולך כנראה לחמם את יחסי ישראל-ארה"ב ערב בחירות לנשיאות, כשבבית הלבן לוטשים עין לעבר פלורידה", כתב סמית.

 

"הפרת אתיקה עיתונאית? נו באמת!"

סמית התקשה להאמין כיצד יכלו העיתונאים שהאזינו לשיחת שני המנהיגים לשמור על פה סגור - בהסכמה.

 

"בדיווח המקורי נאמר כי ככל הנראה שישה עיתונאים צרפתיים שמעו את אובמה וסרקוזי מדברים, אך הבוסים שלהם החליטו יחד שלא משותף שלא להוציא את ה'לכלוך' החוצה מסיבות של הפרת האתיקה העיתונאית, דבר שאני לא ממש מבין".

 

סמית גם ציין את העובדה שדבר השיחה בין אובמה לסרקוזי הופיע לראשונה בעיתון הצרפתי הנחשב "לה מונד", "שם נכתב - מבלי לציין מקור - שאובמה וסרקוזי התלוננו על 'היחסים הקשים' שלהם עם נתניהו".

 

סמית פנה דרך הרשת החברתית טוויטר לכותב הידיעה ב"לה מונד", ארנוד לפארמנטיה, ש"צייץ" לו בחזרה ואמר כי הוא עצמו לא הקשיב לשיחת המנהיגים וסירב לחשוף את המקור שלו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא ממש שיחה פרטית. אובמה וסרקוזי
צילום: MCT
הנשיאים לא מאמינים לו? נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים