שתף קטע נבחר

משפט קצב מגיע להכרעה: "מתפלל לעזרה"

לקראת הפסיקה בבית המשפט העליון, הקפיד הנשיא לשעבר שהורשע באונס לפקוד מידי בוקר את בית הכנסת השכונתי בקריית מלאכי. תושבי העיר חלוקים בנוגע לעונש המאסר: "החבל מתהדק סביב צווארו, הוא צריך לשלם את חובו"

לילה אחרון בבית? מחר (יום ה') בשעה 09:00 ימסור בית המשפט העליון פסיקה שתחתום את אחד הפרקים החשובים והקשים ביותר בתולדות המדינה. השופטים מרים נאור, סלים ג'ובראן ועדנה ארבל יכריעו אם הנשיא לשעבר, משה קצב, שהורשע באונס ובעבירות מין נוספות, יישלח לכלא ל-7 שנים, או שמא יזוכה מהאישומים נגדו. לפני הנסיעה הגורלית לירושלים, מנסים קצב ובני משפחתו לשדר אופטימיות בביתם בקריית מלאכי, הסוערת על רקע הפרשה. ynet יעביר שידור חי מבית המשפט העליון, החל מהשעה 8:30 בבוקר.

 

נשיא ואנס - כותרות אחרונות ב-ynet:

קצב מחכה להכרעה בערעור: "שייגמר כבר הסיוט"

קצב פרץ בבכי באולם המשפט: "השקר ניצח" 

מבית הנשיא לכלא: 7 שנות מאסר לאנס משה קצב

 

השבוע הקפיד הנשיא לשעבר להגיע מדי יום לבית הכנסת השכונתי בו הוא מתפלל כבר שנים רבות. בשבת הוא הגיע מלווה באחד מבניו וכשנשאל לגבי תחושותיו, השיב: "בקרוב תהיה החלטה, נתפלל לאלוהים שיעזור".

 

קצב עם אשתו גילה. "מנסה להרוויח זמן" (צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות) (צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות)
קצב עם אשתו גילה. "מנסה להרוויח זמן"(צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות)
 

לקראת רגע השיא בקריית מלאכי גובר המתח ויחד איתו גם חילוקי הדעות לגבי מעשיו של הנשיא לשעבר. "שיגיד תודה אם בג"ץ לא יוסיף לו על העונש שנגזר עליו", אמר אחד המתפללים בבית הכנסת של קצב. מתפלל אחר העריך: "הוא מרגיש שהחבל מתהדק סביב צווארו ומנסה רק להרוויח זמן". מתפלל נוסף טען: "לא ישנו כלום ולו רק למען האמרה של 'יראו וייראו' בשל המעמד הרם שבמהלכו בוצעו העבירות".

 

עוד בערוץ החדשות:

אחמדינג'אד הגיב לדו"ח: לא ניסוג במילימטר

סער: כנופיות "תג מחיר" הן גידול סרטני מסוכן

העליון זיכה תושב הצפון מרצח אחרי 4 שנים בכלא

 

חלק גדול מהתושבים מאוכזבים מאוד ממעשיו ומהתנהגותו של הנשיא לשעבר, שבעבר הביא כבוד רב לעיר וגם עמד בראשה. "קצב קיבל מהמדינה, פרקליטות ומאנשי משפט את כל הטוב שבעולם ולא ידע לנצל זאת", אומרים רבים, "עכשיו הוא צריך לשלם את חובו לחברה".

 

שרית אלאמו מקריית מלאכי מקווה שהשופטים לא ישנו את החלטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב וגם לא יקלו בעונשו של קצב. "הוא לא שונה מאף אחד שעומד לדין", הדגישה, "מה כבר הענישו אותו? 7 שנים זו בדיחה לעומת המעשים שיוחסו לו, עם אנסים אחרים החמירו מאוד".

 

קצב מחוץ לביתו בקריית מלאכי. "פגע במוסד הנשיאות" (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
קצב מחוץ לביתו בקריית מלאכי. "פגע במוסד הנשיאות"(צילום: אבי רוקח)

 

לדבריה, "אני חושבת שלא רק שלא יפחיתו לו, אלא יוסיפו לו עוד שלוש שנים. הוא עושה טעויות, אחת אחרי השנייה. כמו שלא קיבל את הסדר הטיעון והלך למשפט והפסיד, גם עכשיו עם הערעור הוא יאכל אותה בגדול".

 

ויכוחים ברחובות קריית מלאכי: "מה העיר אשמה?"

לעומתה, תושב אחר, אליקו, סבור שהנשיא לשעבר כבר קיבל את עונשו ולא צריך לשלוח אותו לכלא. "זו פרשה מורכבת מאוד", ציין, "איך אפשר להסביר את העובדה שקצב ויתר על הסדר טיעון והלך על משפט. מה הוא מטומטם ולא יודע את העובדות שלו? יש פה נשים מעורבות, לא ילדות בנות 12. הן באו מרצונן לבתי מלון, יש הקלטות, יש מכתבי אהבה. איך בית משפט לא התרשם מכל אלו?".

  

אליקו הסביר כי איננו חושב שקצב צריך להיות מאחורי סורג ובריח: "הוא הושפל וקיבל את עונשו. אני חושב שמגיע לו מעצר בית כעונש. גם זה יכול לחרפן בן אדם". חברו דורון דווקא מתנגד להצעה שהעלה: "אני חושב שדווקא מתוקף תפקידו כנשיא המדינה צריך להקפיד איתו כמו עם צדיקים, צריך להחמיר איתו מאוד. הוא היה שליח ציבור שאמור לשמש דוגמה. ברגע שבית המשפט החליט הוא אשם, אין ויכוח אם זה בכוח או לא בכוח".

 

קצב בבית המשפט העליון, "לא מעל לחוק"  (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
קצב בבית המשפט העליון, "לא מעל לחוק" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

דורון הוסיף בהתלהמות: "אין הבדל בינו לבין שר אוצר לשעבר, שר בריאות, שר פנים ואחרים שיושבים בכלא כמו ילדים טובים. הוא לא מעל החוק ושייכנס לבית סוהר כתשלום לחברה, שבעבר היטיבה אתו מאוד, והוא פגע במוסד הנשיאות שלה".

 

חיים בן בניסטי שהקשיב מהצד לוויכוח, הציע פשרה משלו: "עצם המעבר בשערי בית הסוהר יוריד מעליו את הפוקוס. הוא צריך להיכנס לכלא, אבל שישחררו אותו אחרי שנה. אני רואה אותו נכנס לבית סוהר ואני לא מרגיש שהוא פגע בשם של העיר שלי. מה העיר אשמה שהוא גר

פה?".

 

"בית משפט מתפקידו ללמוד את כל הפרטים ואני בטוח שעשה זאת", הוסיף דוד לוי, שלדבריו, מכיר היטב את הנשיא לשעבר ודחה את הטענות בדבר רדיפה אחר קצב. "אנחנו גדלנו ביחד בעיר הזו, לוויתי אותו בכל הצלחותיו כראש עיר, ח"כ, שר ונשיא. כולם פרגנו לו ואיש לא רדף אותו. אז מה פתאום להגיד עכשיו שרדפו אותו".

 

לוי הוסיף: "אני מקווה שלא ייכנס לכלא כי זה לא נעים לאף אדם להיות שם, אבל בית המשפט מחליט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
קצב. "בקרוב החלטה, נתפלל לאלוהים"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים