שתף קטע נבחר

פוטבול: מעילת המוסר עלתה לג'ו פטרנו בתפקיד

מאמנה האגדי של מכללת פן סטייט פוטר לאחר 45 שנה בתפקיד. עוזרו לשעבר מואשם בהתעללות מינית בילדים, וההחלטה לפטר את פטרנו הגיעה לאחר לחץ ציבורי על כך שלא עשה מספיק כשנודע לו על מעשיו. הפרשה שמטלטלת את אמריקה

ג'ו פטרנו חשב בתחילת השנה שזו תהיה עונתו האחרונה וה-45 ברציפות כמאמנה הראשי של קבוצת הפוטבול נטיני ליונס של מכללת פנסילבניה (61 שנה בסך הכול במכללה). אבל המאמן הוותיק בן ה-84, שיחגוג 85 בחודש הבא ואוחז בשיא הניצחונות בדרג הבכיר של המכללות (409), לא תיאר לעצמו ולו לרגע שגילוי פרשה חמורה ומביכה תביא לפנות בוקר (ה') לפיטורים ולסיום אכזרי וכואב לקריירה עתירת ההישגים שלו.

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

דירקטוריון המכללה הודיע למאמן בשיחת טלפון כי הוא מפוטר לאלתר מתפקידו, יממה לאחר שפטרנו הודיע בכלי התקשורת כי הוא מוותר על אפשרות לחידוש חוזה ויפרוש בתום העונה. פטרנו עמד בשבוע האחרון בעין התקשורת, שלא בחלה בכל האמצעים כדי לפרסם מאמרים חריפים נגד אחד המאמנים האחרונים שנחשב לטהור בענף שנאבק בשחיתות.

 

"מאוכזב מההנהלה", פטרנו ורעייתו (צילום: REUTERS/Courtesy WCAU-TV NBC Channel 10) (צילום: REUTERS/Courtesy WCAU-TV NBC Channel 10)
"מאוכזב מההנהלה", פטרנו ורעייתו(צילום: REUTERS/Courtesy WCAU-TV NBC Channel 10)

 

הכול החל כאשר נחשפה פרשת התעללות מינית בילדים צעירים, שבמרכזה עומד ג'רי סנדוסקי, מי שהיה מתאם ההגנה של פטרנו במשך 23 שנה, עד 1999. הפרשה התפוצצה במלוא עוצמתה עם התרתה לפרסום, וסנדוסקי נעצר והואשם בהתעללות בשמונה ילדים בין השנים 2009-1994. הוא שוחרר בערבות, וכעת ממתין למשפטו באשמת פדופיליה.

 

סנדוסקי, שמכחיש את כל האשמות, סיים אמנם את תפקידו בפן סטייט ב-1999, אבל הורשה להשתמש במתקני האוניברסיטה עבור מחנות אימונים לילדים. בפרשה שהתפוצצה השבוע התגלה כי ב-2002 הגיע לפטרנו אחד מעוזרי המאמן הזוטרים שלו, וסיפר למאמן הראשי כי ראה את סנדוסקי במקלחות עם ילד כבן 10. המאמן העביר את הפרטים למנהלי האוניברסיטה, שבחרו לשמור זאת אצלם ולא להעביר את הטיפול לגורמים ההכרחיים.

 

ג'רי סנדוסקי. הואשם בהתעללות בשמונה ילדים (צילום: AP) (צילום: AP)
ג'רי סנדוסקי. הואשם בהתעללות בשמונה ילדים(צילום: AP)
 

כאשר הפרשה נחשפה לאחר שלוש שנים של חקירה סמויה, הואשמו בעדות שקר גם טים קורלי, סגן נשיא האוניברסיטה, וראש מערך האבטחה, גארי שולץ, שהתפטרו בינתיים. נשיא המכללה, גרהאם ספאנייר, שידע על החשדות נגד סנדוסקי ואסר עליו להביא ילדים למכללה בזמנו, התפטר אף הוא מתפקידו.

 

אבל מי שספג את מלוא הביקורות התקשורתית בשבוע האחרון היה פטרנו. הפרשה הובילה להפגנות נגדו ובעדו מקרב תלמידי המכללה ואנשי העיר, כאשר המתנגדים להמשך תעסוקתו טענו לכישלון מוסרי ממעלה ראשונה. "אני מאוכזב מההנהלה, אבל חייב לקבל את הדין", אמר פטרנו בהצהרה שפרסם לאחר הפיטורים. "קרתה טרגדיה, וכולנו צריכים להיות סבלניים ולתת לכוחות החוק לעבוד". 

 

אוהדי פן סטייט במפגן תמיכה מחוץ לביתו של פטרנו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אוהדי פן סטייט במפגן תמיכה מחוץ לביתו של פטרנו(צילום: רויטרס)

 

ההצהרה של פטרנו הגיעה לאחר שהמאמן הוותיק עבור שבוע קשה מאוד, במהלכו הוא אמר: "זו טרגדיה, אחד המקרים המצערים ביותר בחיי. במבט לאחור, הלוואי שהייתי עושה יותר". חברי הדירקטוריון לא התרשמו מכך, וטענו מנגד: "האוניברסיטה גדולה יותר מכל קבוצת ספורט כזו או אחרת", אמר אחד מחברי הדירקטוריון, ג'ון סורמה. "הימים האחרונים היו נוראים עבור האוניברסיטה, אבל זה כאין וכאפס לעומת הסבל הפיזי והנפשי של הקורבנות", הוסיף סורמה.

 

אוהדי המאמן, שעמדו מחוץ לביתו וקראו קריאות "לא ניתן לג'ו ללכת", שמעו את פטרנו אומר להם: "נכון לעכשיו, אני כבר לא המאמן של פן סטייט ואני צריך להתרגל לזה אחרי 61 שנה". רעייתו, סו, דיברה בדמעות למפגינים ואמרה: "אתם מתוקים ואנחנו אוהבים אתכם. לכו לנצח את נברסקה בלעדינו, קדימה פן סטייט".

 

בדיעבד, אם פטרנו אכן היה עושה יותר, בעיקר מבחינה מוסרית וחינוכית, הוא יכול היה לסיים את חוזהו בפן סטייט העונה בראש מורם, עם הכבוד הגדול שאכן מגיע לו כאחד ממאמני הפוטבול הטובים ביותר אי פעם. כעת ייקח זמן, אם בכלל, עד שהכתם הגדול שמעל ראשו יעלם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים