שתף קטע נבחר

משלמה עד שלמה: "היורש" של קרליבך

זה לא רק השם או הסגנון הדומה - שלמה כ"ץ הוא חסיד של הרב קרליבך בכל המובנים, ואפילו ממשיך את דרכו הרבנית. לאחר שחשף ניגונים נדירים והוציא את פירושי הרב - קבלו ארבעה סינגלים בהשמעה ראשונה מהאלבום הטרי

על אף אי-אלו שנים שהפרידו ביניהם, והעובדה שאף פעם לא הכירו – שלמה כ"ץ חש מקורב מאוד לרבי שלמה קרליבך, שהערב (מוצאי שבת) חל יום השנה ה-17 לפטירתו. כל כך מקורב, עד שבמסגרת מפעל ההנצחה שהוא מנהל עם משפחתו של הרב קרליבך, כבר זכה לחשוף כמה ניגונים חדשים ולהעניק להם חיי נצח ברפרטואר המוזיקה היהודית. הרבי ממשיך לרקד גם אחרי מותו.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

כ"ץ (31) מוכר בעולם המוזיקה היהודית כזמר נשמה שמאחוריו כבר שישה אלבומים ולהיטים רבים. הוא מוכר קצת פחות כרב, מאלה שהעמידה "חסידות קרליבך" בעשור האחרון. כשהרב נפטר היה כ"ץ נער בן 14, אך כבר בגיל 17 החל עובד על קיבוץ פירושיו לתורה, ובמשך השנים שחלפו מאז ליקט כל פירוש שהצליח להניח עליו ידיים (ובעיקר אוזניים) ברחבי העולם כולו. בחודש האחרון ראה מפעל החיים הזה אור.

 

איך הוא שר (ודיבר)

"הרב קרליבך בשבילי זה לא רק המוזיקה", אומר כ"ץ. "אמנם המוזיקה היא מה שכובש מיד את הלב, אך מהר מאוד מגלים את מה שמעבר. זה בעיקר דברי התורה; איך שהוא היה מדבר. התורה שלו היא כל כך אנושית, מציאותית וממש מקשרת בין שמים לארץ. לא בשמים היא. הדרך שלו מסוגלת להביא כל אדם להרגיש קרוב לאלוקים, וזו כל המטרה של התורה מלכתחילה. 

 

 

"בכל פעם שהרב קרליבך פתח את פיו בשיר ולימוד, הרגשתי שהוא נוגע בתוכי, בתוך הלב של כל אחד... הרגשתי את כל הדמעות של עם ישראל בשירתו, גם את כל השמחות באנרגיה שהוא שידר. הוא, בעיניי, 'הרבי של ששת המיליונים' - אבל גם של כל היהודים שעוסקים בשירה ובתפילה. אני מאמין באמונה שלמה שהקב"ה בחר לשלוח את הנשמה הזו לעולם, כדי שיהיה לנו מנחם אחרי השואה".

 

 

רבים מכנים את כ"ץ "היורש" – ולא בכדי. למרות העובדה שגם הוא סוג של "רבי מרקד", ועל אף הדיסקוגרפיה שמאחוריו ומלפניו, הוא עדיין לא מאמין שזה קורה לו. או כמו שהוא מגדיר את זה: "אני עדיין בהכחשה. לא חלמתי על זה אף פעם. התכוננתי להיות רב, וברוך השם זכיתי. ברור לי כשמש שהקדוש ברוך-הוא רוצה שאשלב הכול ביחד, וזו כמובן דרך שהרב סלל – רב שהוא גם זמר".

 

הניגון על שם נשמה

בימים אלה מוציא כ"ץ אלבום חדש שיוצא בשני פורמטים – ליהודי התפוצות ולקהל המקומי. באלבום – "ניגון נשמה" – 12 רצועות והמון אנרגיה מדבקת. מלבד להיטיו של כ"ץ, הוקלטו גם שני ניגונים של הרב קרליבך שהוא עצמו חשף – האחד ידוע מאוד, "ניגון נשמה", והשני מוכר פחות.  

 

 

"את הניגון ו'יידע כל פעול' מצאנו לפני כמה שנים", כ"ץ מספר. "את 'ניגון נשמה' חשפתי כבר מזמן, והוא ממש תפס. מה שהכי מוזר זה שאם הייתי משמיע לר' שלמה את הניגון, יש מצב שהוא לא היה מזהה אותו, כי הוא שר אותו בסך הכל פעם אחת באיזה שיעור. הבת שלו, נשמה, היא שנתנה לי את ההקלטה לפני המון שנים. לכן היא קראה לו 'ניגון נשמה'".

 

 

האלבום כולו הוקלט בהופעה חיה במלבורן, אוסטרליה, לפני כשנה. "הרגשתי ששם אני מוצא את עצמי יותר מאשר בהקלטה באולפן", הוא אומר. "יש לי מערכת יחסים מאוד מיוחדת עם הקהילה הזו. נסעתי לשם לראשונה בגיל 25 להופעה. הייתי אז צעיר נטול דאגות, ושמחתי על ההזדמנות לראות עולם. אבל היחסים, החברויות והקשרים שנוצרו שם הם ברי קיימא. חברויות נדירות. אנשים מתוקים ומיוחדים שממש חשוב להם להפיץ את אור החסידות בעולם. החב"דניקים שם תפסו אותי חזק מאוד. המשכתי לנסוע לשם עד שזכיתי לחזור כבעל ואבא כדי להקליט שם את האלבום".

 

כ"ץ נולד בניו-ג'רסי, גדל בלוס-אנג'לס ועלה לארץ בגיל 9 – היישר לרעננה. כיום הוא תושב נווה דניאל שבגוש עציון, אך מחלק את זמנו בין הופעות בחו"ל לחיים בארץ. כמו אצל זמרים רבים בז'אנר, הפריצה הגדולה מעבר לים טרם חִלחלה עד תום לקהל הישראלי. כ"ץ נחוש לשנות את המצב: "אני גר כאן, והגיע הזמן להתמקד בעשייה בארץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תלמיד על הבמה. שלמה כ"ץ
צילום: מוקי ויינשטיין
מומלצים