שתף קטע נבחר

הרג הרב: רכב אחר הקפיץ את הגזרה לפני הירי

מחיר הדריכות: המתח המבצעי של הלוחמים בצומת האר"י, המועד לפיגועים וחטיפות גם כך, היה כנראה גורם משמעותי בהרג הרב מרצבך. סקודה חשודה העלתה את הכוננות רגעים לפני הירי, וכשהפז'ו של הרב חלפה במהירות על פני החיילים מבלי לשעות לקריאותיהם לעצור, נורתה האש

המשטרה הצבאית החוקרת הצטרפה לחקירת אירוע הירי אתמול בבוקר (יום ו') בדרום הר חברון, שבו נהרג בשוגג הרב דן מרצבך. עם זאת, טרם הוחלט אם לפתוח בחקירה פלילית נגד החייל היורה, שאמור היה להשתחרר מצה"ל בעוד כמה חודשים. סרטי מצלמות האבטחה של הפילבוקס אמורים לסייע לקבוע אם הלוחם חרג מהוראות הפתיחה באש שמועברות לחיילים מדי יום, ושלפיהן יש לירות למרכז הרכב רק אם הוא פורץ מחסום מסודר ומנסה לדרוס את הכוח.

 

הטרגדיה בהר חברון - כתבות אחרונות:

 

לפי ההערכות, ההתרעות הרבות על חטיפת חיילים, שהתעצמו בשנה האחרונה, יחד עם הסביבה העוינת וההתרעה החמה שקיבלו החיילים מהמוצב הפלוגתי, חידדו את המתח המבצעי של הלוחמים. בצה"ל הזכירו שרק לפני כחודש כוח שהיה בפילבוקס בצומת האר"י, הצומת שבו אירעה התקרית, מצא במהלך סריקות שביצע בבית סמוך בקבוקי תבערה מוכנים ואמצעים נוספים שנועדו לביצוע פיגוע בציר.

 

בתקרית אתמול ירה החייל לעבר מכונית שהתקדמה לעבר כוח צה"ל באופן חשוד ובמהירות גבוהה, ואחרי שהחיילים סימנו לנהג לעצור וללא הצלחה. החיילים חשדו שמדובר בניסיון לבצע פיגוע דריסה, אך אחרי הירי התברר כי במכונית ישבו הרב מרצבך, בן 55 מעתניאל שנהרג במקום, ושלושה אנשים נוספים. אשה אחת נפצעה בינוני ושניים אחרים נפגעו קל. מרצבך לא הבחין כנראה בחיילים שסימנו לו לעצור. הוא ונוסעיו היו בדרך לתפילת בוקר במערת המכפלה.

 

בצהריים הגיעו חוקרי המשטרה הצבאית למוצב הפלוגתי של החייל היורה, הסמוך ליישוב בית חגי. בצה"ל הדגישו כי עירוב מצ"ח נעשה בשלב זה כהליך מנהלתי, כפי שקרה בתקריות ירי חריגות אחרות בשטחים, וכי אין בכך אמירה שתיפתח נגד החייל היורה חקירת מצ"ח. הלוחם שירה על המכונית נחשב ללוחם מקצועי ומנוסה, עם עבר ללא דופי. הוא עדיין מאושפז בעצמו בבית החולים, משום שנפגע ממשאית כשרץ עם חבריו לעבר המכונית שעליה ירה.

 

בינתיים נמשך תחקיר האירוע בחטיבה המרחבית יהודה. בצבא ינסו להבין אם החייל פעל בניגוד להוראות הפתיחה באש, שהחיילים מקבלים תזכורת לגביהן מדי יום. לפי ההוראות, על חייל לפתוח בירי למרכז כלי הרכב רק אם זה פורץ במכוון מחסום קיים ומלא, ואם החיילים חשים כי מדובר באיום על חייהם. במקרים אחרים, פחות משמעותיים, על החיילים לירות באוויר לאות אזהרה או לעבר גלגלי המכונית. בתקרית הבוקר ערכת המחסום הניידת, שכוללת מחזירי אור, דוקרנים וספקי אור מהבהבים, לא נפרסה, אך הכוח דיווח שחש איום ממשי על חייו.

 

צומת עם היסטוריה מדממת

מהתחקיר הראשוני עד כה עולה כי בסביבות השעה 05:00 זיהה חייל שהוצב בכניסה לבית חגי, כשניים עד שלושה קילומטרים מצומת האר"י, מכונית סקודה לבנה חשודה ליד היישוב. הוא דיווח על כך לחמ"ל, וחמ"ל התצפית שסורק את שטח היישוב דרך מצלמות האבטחה הבחין גם הוא במכונית, שבשלב מסוים פנתה מזרחה. הכוח במוצב מיהר לדווח על כך לכוח בפילבוקס בצומת האר"י, ואף מסר את תיאור הרכב החשוד, שנע לכיוונם.

 

אזור הירי בדרום הר חברון (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
אזור הירי בדרום הר חברון(צילום: נועם מושקוביץ)

 

שם, כך עולה מהתחקיר הראשוני, מפקד הכיתה וחייליו ירדו לכביש, אך לא הספיקו לפרוס את ערכת המחסום. הם סימנו בפנסים לנהג במכונית בהירה חשודה שהתקרב אליהם - אז עוד לא ידעו כי מדובר ברב - לעצור. הנהג, כמו במקרה של נהגים רבים אחרים בכביש 60, בעיקר באזורים רגישים שבהם אירעו בעבר פיגועים, נסע במהירות גבוהה וחלף על פני החיילים. הצומת עצמו מואר אמנם בפנסי רחוב, אך הכביש שיורד אליו חשוך, והדבר הקשה על החיילים לזהות אם מדובר באותה מכונית סקודה חשודה.

 

הלווית הרב מרצבך. הכביש היה חשוך (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הלווית הרב מרצבך. הכביש היה חשוך(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בשלב זה ירה החייל. הוא ירה בסך הכל שמונה קליעים לעבר המכונית, שכבר חלפה על פני הכוח. אחרי כ-400 מטרים היא נעצרה בצד הדרך, אחרי שפגעה בשול. הכוח דיווח ברשת הקשר שפתח באש, ולמקום הגיעו

במהירות כוחות נוספים שמצאו לא סקודה לבנה, אלא פז'ו כסופה, ובתוכה הרב כשהוא פצוע באורח אנוש. השמשה האחורית נופצה כליל.

 

צומת האר"י נחשב לצומת המאוים והרגיש ביותר בגזרת דרום הר חברון, ובעבר אירעו בו פיגועים רבים, כשבראשם הפיגוע שעל שם קורבנותיו קרוי היום הצומת: בינואר 2003, בנקודה שבה מוצב היום הפילבוקס, נהרגו מירי מטווח קצר של מחבלים שלושה לוחמי גדוד לביא - אסף ביתן, יעקב (קובי) נעים ורון ברר ז"ל. מיקומו הנמוך של הצומת, המחבר בין הכפר יטא לעיר חברון, יחד עם הבתים והמפעלים שמסביב, הפך אותו לאזור מועדף על מחבלים.


פורסם לראשונה 11/11/2011 22:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מרצבך מעתניאל
הלווייתו של הרב
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים