שתף קטע נבחר

לאומי והבינלאומי מזהירים: ירידה חדה ברווחים

המשבר מגיע לבנקים: בנק לאומי מעריך כי הרווח הנקי לרבעון השלישי של 2011 ינוע בין 50 מיליון שקל ל-100 מיליון שקל בלבד. ברבעון הקודם רשם הבנק רווח נקי של 563 מיליון שקל. הסיבה: ירידת השערים בבורסה וההשקעה במניות חברת פרטנר. גם הבינלאומי מזהיר מ"רווח שולי"

בנק לאומי הודיע הבוקר (ב') כי על פי אומדנים ראשוניים שעשה לגבי התוצאות העסקיות לרבעון השלישי של 2011, הרווח הנקי לרבעון השלישי של 2011 יהיה נמוך משמעותית מהרווח הנקי שהיה לבנק בשני הרבעונים הראשונים של 2011, ויסתכם בסדר גודל שבין 50 מיליון שקלים ל-100 מיליון שקלים. גם הבנק הבינלאומי דיווח כי רווחיו לרבעון השלישי צפויים להיות שוליים.

 

 

מבנק הבינלאומי נמסר כי התוצאות המאכזבות נובעות מירידות שערי ניירות הערך בשווקים הפיננסיים וההתרחשויות בשווקי ההון בארץ ובעולם.

 

מבנק לאומי נמסר כי בגין תשעת החודשים הראשונים של 2011, הוא צפוי להציג רווח נקי שינוע בין 1.168 מיליארד שקל ל-1.218 מיליארד שקל, זאת לאחר שברבעון הקודם רשם הבנק רווח נקי של 563 מיליון שקל. לטענת הבנק, הירידה ברווח הנקי נגרמה עקב ההשלכות של ירידת השערים של ניירות הערך הנסחרים בבורסה בישראל, ובמיוחד בשל ההשפעה המצטברת של ירידת הערך של ההשקעה במניות חברת פרטנר.

 

ההפחתה החשבונאית בשווי החזקות הבנק במניות פרטנר נובעת מירידה מתמשכת ומהותית במחיר מניות פרטנר בשוק, שהחלה בפברואר השנה ואשר הגיעה לשיאה בסוף הרבעון השלישי של 2011. מניית פרטנר רשומה בתיק הזמין למכירה, ובהתאם לכללי החשבונאות המקובלים, נדרשת ההפחתה לרווח והפסד, בשל ירידת ערך "משמעותית ומתמשכת" במחיר המניה.

 

זאת, על אף שמאז סוף הרבעון השלישי ועד לסוף השבוע האחרון, רשמה המניה עלייה של כ-14% בשווייה. בבנק מבקשים להדגיש עם זאת כי מאז השקיע לאומי בחברה (לפני כשנתיים), החזיר הבנק, בעיקר באמצעות דיבידנדים כשליש מהשקעתו בה: כ- 177 מיליון שקל, מתוך השקעה של כ- 520 מיליון שקל.

 

בטיוטה שבנק ישראל צפוי להפיץ בקרוב לבנקים, הזהיר אתמול המפקח על הבנקים, דודו זקן, כי "ללווים ממונפים יש בדרך כלל יכולת מופחתת להגיב לתנאים כלכליים משתנים, או לאירועים בלתי צפויים, ויש להם השלכות משמעותיות על חשיפת סיכון האשראי הכולל של התאגיד הבנקאי".

 

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאור. רבעון חלש
צילום: בן לם
מומלצים