שתף קטע נבחר

ההקפאה נמשכת: ישראל לא תעביר כסף לרשות

לפני כשבוע וחצי החליטה השמינייה לעכב את העברת הכספים לרמאללה, בעקבות צירוף הפלסטינים לאונסק"ו. הקבינט, שדן בהמשך ההקפאה, החליט בניגוד להערכות ולעמדת מערכת הביטחון להמשיך להקפיא את מעבר המיליונים

בניגוד להערכות, כספי המסים לפלסטינים יישארו בישראל: הקבינט החליט בצהריים (יום ב') להמשיך לעכב את העברת הכספים לרשות הפלסטינית, כפי שהוחלט לפני פחות משבועיים בשמינייה. 

 

הקפאת הכספים לרשות - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

ישראל גובה מדי חודש כ-100 מיליון דולר, במסים ומכסים, ומעבירה אותם לרשות, אולם לפני כשבועיים החליטה השמינייה לעכב את העברת הכספים לרמאללה, בעקבות צירופה לאונסק"ו למורת רוחן של ישראל וארצות הברית.

 

שר הביטחון אהוד ברק מתנגד להקפאה. הוא הבהיר בפורומים סגורים כי אי העברת הכספים תפגע ביכולת הרשות לשלם את משכורות אנשי הביטחון הפועלים נגד ארגוני הטרור ביהודה ושומרון. לכן, לחצו השר ברק ומערכת הביטחון לשחרר את הכספים ולמנוע את קריסת הרשות. במערכת הביטחון גם אמרו כי הם לא רואים תועלת בהקפאת הכספים.

 

מנגד, דחף שר האוצר יובל שטייניץ לעיכוב בהעברת הכספים, כדי להעניש את הפלסטינים על המהלכים החד-צדדיים. אבל במערכת הביטחון לא אהבו את הרעיון, והביעו חשש מפגיעה במנגנוני הביטחון של הרשות, עמם נמצאים גורמי הביטחון הישראלים בקשר הדוק.

 

במערכת הביטחון וכן שרים בכירים מעריכים כי "בסופו של דבר יוחלט להעביר את הכסף. הכסף הזה נועד לאנשי המנגנונים שפועלים נגד טרור. אין לישראל עניין למוטט הרשות הפלסטינית". גורמים במערכת הביטחון אמרו כי "ההחלטה של הקבינט בעניין העברת הכספים לפלסטינים היא לא סוף פסוק. הקבינט למעשה החליט שלא להחליט, ויהיה דיון נוסף בסוגיה בקרוב".

  

הקונגרס האמריקני הקפיא כבר באוגוסט את העברת הסיוע הכספי לרשות, במחאה

 על המהלך הפלסטיני לקבלת הכרה מהאו"ם, אך החליט בשבוע שעבר להפסיק לעכב העברה של 50 מיליון דולר למנגנוני הביטחון הפלסטיניים ו-148 מיליון דולר לצרכים אחרים של הרשות, על בסיס ההנחה של הממשל כי התרומות מהוות אינטרס ביטחוני של ארצות הברית, כמו גם שישראל אינה מתנגדת לסיוע. בשנים האחרונות מקבלים הפלסטינים מדי שנה כספי סיוע בסך של כ-500 מיליון דולר ומתוכם עשרות מיליונים מושקעים באימון מנגנוני הביטחון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק ונתניהו. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים