שתף קטע נבחר

מופז: רה"מ מפחד מליברמן ומתעמר בשלטון החוק

בפתח דיון על "חוק גרוניס" ועל החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, הזהירה יו"ר האופוזיציה: "נתניהו מוביל את ישראל לדיקטטורה פייגלינית". שטייניץ הגיב: "למה שתקתם בכהונת השר פרידמן?" צפו בשידור החי ב-ynet

רגע לפני שהכנסת דנה בשתי הצעות חוק שנועדו לשנות את יחסי הכוחות בבית המשפט העליון מתייצבת האופוזיציה נגד ראש הממשלה. ראשון הדוברים בדיון הערב (ב') במליאה בכנסת, ח"כ שאול מופז, תקף בחריפות את בנימין נתניהו שלטענתו "מתעמר בזרועות אכיפת החוק". בהמשך יצביעו על הצעה לקביעת יו"ר לשכת עורכי הדין כנציג אוטומטי בוועדה לבחירת שופטים. ההצעה השנייה שתעלה לדיון היא "חוק גרוניס". ynet מעביר בשידור חי את הדיון בכנסת.

 

 

מופז (קדימה) הצהיר בדיון על הצעות אי אמון בממשלה כי נתניהו מפחד משר החוץ, אביגדור ליברמן. "שלטון בטוח בעצמו לא פועל בדרכי משטרים אפלים", הזהיר ח"כ מופז שקרא לרה"מ "לא להטיף לאשכנזי ולהלך אימים על דגן". על רקע קידום חוק לשון הרע אמר מופז כי ראש הממשלה "מבקש להשתיק את התקשורת. זהו חוק לסתימת פיות". ח"כ איתן כבל (עבודה) תקף בדיון את שר הביטחון, אהוד ברק: "הוא מבקר בחריפות את החקיקה הגזענית אבל נשאר בממשלה. מדבר על חידוש המו"מ עם הפלסטינים אבל ממשיך יד ביד עם נתניהו. הרמטכ"ל הפך לפוליטיקאי הפחדן בישראל". בתום דיון ביקורתי, הכנסת דחתה את הצעות אי האמון שהגישו מפלגות האופוזיציה.

 

מערכת המשפט על הכוונת - החוקים שמסעירים את הכנסת:

בחסות ריבלין: יואץ שינוי חוק ועדת השופטים

ההצבעה על שימוע לשופטים נדחתה בשבוע

שרים בליכוד נגד "חקיקה מטורפת", נתניהו שותק

 

במסיבת עיתונאים לפני הדיון במליאה אמרה יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, כי "אנו רואים ערימה שלמה של חוקים שמעליהם דגל שחור של אי חוקיות". לבני הזהירה: "יש ניסיון לשנות את מדינת ישראל, זה מה שנתניהו רוצה לעשות. יש ראש ממשלה שחושש מביקורת ועוסק בהישרדות, התוצאה היא להפוך את מדינת ישראל לסוג של דיקטטורה פייגלינית".

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, הגיב מטעם הממשלה לביקורת מצד האופוזיציה. "אין שום איום, אין שום פגיעה - יש רק חיזוק של הדמוקרטיה הישראלית", אמר במליאה. שטייניץ טען שבקדימה מתנהלים בצביעות כיוון שחבריה שתקו בזמן כהונת שר המשפטים, דניאל פרידמן, "שניהל ויכוחים גדולים עם חלק ממערכת המשפט, כאילו הוא מהווה איום עליה". בהודעה רשמית של הליכוד לדברי לבני התייחסו לסוגיה: "מוטב היה שתסביר מדוע שתקה לבני, כשחברה לממשלה דניאל פרידמן תקף ללא הרף את בית המשפט העליון", נמסר מהליכוד.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, הצהיר היום כי הוא מתנגד לשינוי הרכב הוועדה לבחירות שופטים. "אנו עדים מאז פתיחת המושב, להצעות חוק שנועדו לפגוע בבית משפט העליון ועצמאות השופטים" אמר השר ברק. "אנו חושבים שחשוב להגן על העצמאות של השופטים. נעשה ככל שיידרש כדי להבטיח שגם חוק השימוע לא יגיע לחקיקה, וגם לעצור את היוזמה הבלתי ראויה בעליל להביא לכך שסידורים שהיו לגבי בחירת שופטים ישונו בחקיקה חפוזה בכנסת, בדרך לישיבה".

  

עוד לפני הדיון אמר יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, כי על כל הסיעות לתמוך בהצעה. ברק אמר בפירוש שלא יעשה זאת: "כל התערבות שמחלישה את בית המשפט איננה טובה

 לדמוקרטיה. יש מעט עוגנים שהציבור נותן בהם אמון. אין שום דרך לסדר אחרת, לכן אנחנו מאמינים בעליונות המשפט".

 

גם יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', התבטאה נגד ההצעה: "אם ראש הממשלה נתניהו אינו רוצה להיזכר כאויב שלטון החוק, עליו לבלום לאלתר את שטף הצעות החוק והמהלכים, שבמשולב מהווים מתקפה חסרת תקדים על בתי המשפט, התקשורת, וכל מוסד המזוהה עם שמירת הדמוקרטיה. נתניהו אינו יכול עוד להסתתר מאחורי כתפיהם של יריב לוין וזאב אלקין. האחריות היא עליו ורק עליו". מי שעוד יתנגדו להצעות הם חברי סיעת קדימה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ מופז, "לא להטיף לאשכנזי"
"דגל שחור של אי חוקיות"
צילום: גיל יוחנן
שטייניץ, "אין שום איום"
צילום: ירון ברנר
ח"כ כבל, "ברק הפך לפחדן"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים