שתף קטע נבחר

צילום: AP

איראן מאשימה לראשונה: המוסד אחראי לפיצוץ

בטהרן ממשיכים לטעון שתאונה הובילה לפיצוץ בבסיס הטילים. הלילה מסתמן שינוי - גורם איראני, בעל קשרים להנהגה, שעמד בראש ארגון ממשלתי, אמר: "יש לי מידע שזו חבלה של סוכנים ישראלים, שכוונתם להאט את תוכנית הטילים האיראנית"

הגרסה האיראנית הרשמית לפיצוץ בבסיס הטילים, השוכן כמה עשרות קילומטרים מהבירה טהרן, טענה כי מדובר בתאונה, אך הלילה (יום ג') מאשים לראשונה גורם רשמי המקורב להנהגה את המוסד הישראלי באחריות לפיצוץ. כך דווח ב"גרדיאן" הבריטי.

 

הפיצוץ בבסיס הטילים ליד טהרן:

איראן: 17 הרוגים בפיצוץ בבסיס צבאי ליד טהרן

 

בסיס הטילים האיראני בגוגל ()
בסיס הטילים האיראני בגוגל

 

בשנתיים האחרונות האשימה איראן את ישראל בשורת חיסולים של מדעני גרעין, אך הפעם מיהרו במשמרות המהפכה לשלול את האפשרות של חבלה במתקן הרגיש והסתפקו בהודעה שחקירת התקרית נמצאת בעיצומה. אותו גורם המצוטט ב"גרדיאן", שעמד בראש ארגון ממשלתי איראני, שנמצא בקשרים קרובים לממסד, אמר: "אני סבור שהפיצוץ ביום שבת היה חלק מהמלחמה הסמויה נגד איראן שמובילה ישראל". 

  

הוא השווה את האירוע לפיצוץ אחר בבסיס טילים איראני בחורמבאד לפני כשנה: "יש בידיי מידע שבשני המקרים הללו - הייתה זו עבודת חבלה של סוכנים ישראלים, שכוונתם הייתה להאט את תוכנית הטילים האיראנית". בשני הבסיסים אוחסנו טילי "שיהאב 3", המבוססים על טילים מצפון קוריאה, ועלולים לפגוע בישראל. 

 

"עבודתו הפחידה את הכוחות האימפריאליסטים ואת המשטר הציוני", מוקדם ()
"עבודתו הפחידה את הכוחות האימפריאליסטים ואת המשטר הציוני", מוקדם

 

בפיצוץ נהרג הקצין הבכיר חסן מוקדם, בדרגה המקבילה לתא"ל בישראל, שנחשב ל"אבי תוכנית הטילים האיראנית". מוקדם, מהנדס במקצועו, הוכשר בתחום הבליסטיקה בידי מומחים מסין ומצפון קוריאה, על פי הדיווחים.

 

"השאהיד היה אדריכל ההרתעה"

מוסטפה יזדי, בכיר במשמרות המהפכה, הספיד אותו: "מאז 1984 הוא פיתח את תוכנית טילי הקרקע-קרקע של משמרות המהפכה. עבודתו הפחידה כל כך את הכוחות האימפריאליסטים ואת המשטר הציוני". סגן מפקד המשמרות, חוסיין סלאמי, הוסיף בדבריו שלו על מוקדם: "השאהיד היה האדריכל של כוח הארטילריה והטילים ומפתח כוח ההרתעה של ארצנו".

 

הגרסה הרשמית של הרפובליקה האיסאלמית היא שהפיצוץ מלפני שלושה ימים התרחש במחסן תחמושת, בעת העברה של אמצעי לחימה. לפי דיווחים אחרים, אחד הטילים התפוצץ בעת שמוקדם פיקח על פריסתו מחדש. עדים דיווחו כי שמעו פיצוץ אחד גדול, ולא שורת פיצוצים, כפי שאפשר לצפות כאשר מחסן תחמושת עולה באש.

 

עשן מיתמר מעל בסיס הטילים, כפי שנצפה מטהרן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עשן מיתמר מעל בסיס הטילים, כפי שנצפה מטהרן(צילום: רויטרס)

 

המגזין "טיים" ציטט "גורם מודיעין מערבי" שטען כי שירות הביון הישראלי עומד מאחורי הפיצוץ, וכי פעולות דומות צפויות לבוא בעקבותיו. "ישנם עוד כדורים במחסנית", נאמר. דו"ח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן קבע כי ישנן ראיות לכך שבטהרן מפתחים ראש נפץ גרעיני לטיליה הבליסטיים.

 

עם זאת, מיכאל אלמן מהמכון הבינלאומי למחקרים אסטרטגיים (IISS) הביע ספק כי מותו של מוקדם יהווה מכה משמעותית, בין אם חוסל ובין אם מת בתאונה. "בהתחשב בניהול ההנדסי הממושמע והמתוחכם המיוחס לתכנית הטילים האיראנית, אובדנו של אדם אחד יגרום לנזק מזערי לתוכנית כולה".

 

לדבריו, הסנקציות שהוטלו על איראן יעילות יותר בעצירת האיראנים. אם כך, אם הפיצוץ בשבת היה מכוון, הוא עלול להוות טעות חמורה כי הוא עשוי להיות עילה לתגובות איראניות ברחבי העולם.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפיצוץ בבסיס הטילים
צילום: AP
חסן טהרני ממשמרות המהפכה שנהרג
מומלצים