שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סופי: ששי קשת ינהל את היידישפיל

  הזמר ושחקן התיאטרון ששי קשת, יחליף בתפקיד את מייסדו ומנהלו של תיאטרון היידישפיל, שמואל עצמון-וירצר שיקדיש את זמנו לגיוס כספים וחיפוש אחר בית קבע למוסד

  עכשיו זה סופי. כפי שנחשף לראשונה ב-ynet, מועצת תיאטרון היידישפיל תאשר ב-17 בנובמבר את מינויו של השחקן והזמר ששי קשת, לתפקיד המנהל הכללי והאמנותי של התיאטרון. קשת ייכנס לכהונתו למחרת אישור המינוי ויחליף בתפקיד את מייסדו ומנהלו של התיאטרון, השחקן והבמאי שמואל עצמון-וירצר שביקש להשתחרר מן התפקיד על מנת להעביר את השרביט הלאה.

   

  "שמוליק מבקש להקדיש את מרבית זמנו לגיוס כספים לתיאטרון ולחיפוש אחרי בית קבע", אומרים ביידישפיל ומדגישים כי בתקופת המעבר יעמוד עצמון-וירצר לרשות המנכ"ל והמנהל האמנותי כיועץ. "עצמון יתרכז בהבטחת עתידו של היידישפיל מבחינה כלכלית ואמנותית, הרחבת פעילות הלהקה הצעירה ופיתוחה, המשך פעילות חוג הידידים וקיום חגיגות 25 לתיאטרון", אומרים בתיאטרון. במקביל ימשיך גם בפעילותו כשחקן ובמאי.

   

  השפה היידית אינה זרה לקשת, שהופיע בשנים האחרונות במספר הצגות בתיאטרון היידישפיל כשחקן אורח ואף הוציא לאור את האלבום "פתח לנו שער" שכולל פרקי חזנות ופיוטים של עדות אשכנז. האלבום, לדבריו, נולד מתפקידו בהצגת היידישפיל, "החזן מוילנה" בה השתתף.

   

  בשיחה עם ynet אומר היום קשת: "קיבלתי על עצמי בהתרגשות, בשמחה ובכבוד את התפקיד. אני רואה את עצמי כמקשר בין דורי וחושב שביכולתי לתת כבוד לעבר המפואר של תרבות היידיש מתוך אופטימיות לעתידו. אמרו חכמים ממני שללא עבר אין לנו עתיד וכשמדובר בתרבות עשירה בת אלף שנה, אני חושב שיש לנו חוב מוסרי כלפי אלה שהיו פה לפנינו לשמר אותה. אני רואה בתפקיד החדש משימה לאומית ושליחות".

   

  קשת הוסיף ואמר כי הוא מכיר ומוקיר את תיאטרון היידישפיל בו לקח חלק במספר הפקות לאורך השנים. "אני אוהב את התיאטרון הזה שחגג לאחרונה 20

  שנה להיווסדו ומכבד את הישגיו. זהו תיאטרון מאד מיוחד והיחיד בעולם שמקיים רפרטואר הצגות דוברות יידיש. בכוונתי לשמור על הקיים ולהרחיב את היקף הקהל ואת מגוון ההצגות על מנת להבטיח לו עתיד בטוח". קשת מדגיש כי אהבת היידיש ניטעה בו כבר בילדותו. "אני בן קיבוץ והוריי דיברו עברית מתוך אידיאולוגיה אך כשרצו שלא אבין, הם דיברו בינם לבין עצמם ביידיש. השפה הזו מונחת אצלי באוזן מאז ומתמיד. הוריי הביאו מבית הוריהם בפולין וברוסיה תקליטים ישנים וכל ילדותי הקשבתי לשירת חזנות, לניגונים וזמירות כך שהספיק זיק קטן של ניצוץ כדי שידליק בי מחדש את האהבה הגדולה שיש בי לתרבות שינקתי".

   

  אותו הזיק שהדליק את הלהבה היתה לדבריו ההזמנה שקיבל משמוליק עצמון לשחק לפני שנים בהפקה "החזן מוילנה" ובה שר ניגונים וזמירות. "מאז אני לא מפסיק לחקור, לחפור ולתהות על צביונה של התרבות הזו שמפעמת בי כל חיי", הוא אומר, "אני בא לתיאטרון הזה עם הרבה מאד אהבה, שמחה, אופטימיות ורצון טוב. כולי תקווה שאתן לו רוח גבית חדשה. האוצר היהודי קיים ועלינו רק לשלוף את היצירות המופלאות האלה מן המדף. תפקידו של התיאטרון הוא להציג את היצירות הנפלאות שהיו ושהוות". על מייסדו ומנהלו של התיאטרון שהעניק לו את הכבוד אומר קשת: "אני לא יכול שלא להצדיע בפני שמוליק עצמון שנושא על כתפיו את בשורת תרבות היידיש. רק אדם עם להט כזה של נביא או משיח, יכול לעשות את זה כנגד כל הסיכויים. הולך דור וכלה ולמרות זאת ההצגות של תיאטרון היידישפיל מתמלאות. אני מאמין שיש רנסנס עצום ליידיש כעת אולי כיוון שזהו המקום החם והבטוח של בית אבא".

   

  קשת נולד בקיבוץ גליל ים ואת צעדיו הראשונים על במה מקצועית עשה כחבר בלהקת הנח"ל. לאורך השנים הקליט תקליטים רבים והופיע במופעי זמר בטלוויזיה, בקולנוע ועל הבמה. כשחקן השתתף במחזות זמר רבים, באופרות וכאורח בקונצרטים של תזמורות סימפוניות שונות. היה בין מייסדי ארגון האמנים אמ"י, ושימש במשך שתי קדנציות כחבר במועצה לשידורי הכבלים והלווין. במקביל שימש כחבר במועצה לתרבות ולאמנות, בקרן להפקות מקור וכמנהל "אשכולות", החברה לזכויות מבצעים של אמני ישראל.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קשת. ייכנס לנעליו של עצמון
  צילום: רינת הלון
  לאתר ההטבות
  מומלצים