שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  קיפאון: היקף המשכנתאות נחתך ב-50% ממאי

  תקועים על הגדר: לאחר שהאוצר והשמאי הממשלתי הודיעו השבוע על ירידה במחירי הדירות, פרסם בנק ישראל נתונים המצביעים על נפילה של 22% בהיקף המשכנתאות שניטלו בחודש הקודם. מדובר בצניחה של 50% יחסית לחודש מאי

  אחרי הפרסומים הרשמיים על ירידה משמעותית בביקוש לדירות ואף ירידה במחירי הדירות, גם שוק המשכנתאות מצביע על מגמה ברורה. היקף המשכנתאות שניטלו בחודש אוקטובר עמד על 2.36 מיליארד שקל, המהווה ירידה של 22% בהשוואה לחודש הקודם, אז עמד היקף המשכנתאות על 3.03 מיליארד שקל - כך עולה מנתוני בנק ישראל שפורסמו היום (ד'). מדובר בצניחה של יותר מ-50% בהשוואה לשיא של 4.8 מיליארד שקל שנרשם בחודש מאי.

   

   

  ירידה בהיקפי ההלוואה נרשמה בכל מסלולי המשכנתא. היקף ההלוואה במגזר הלא צמוד עמד על כ-800 מיליון שקל, לעומת כמיליארד שקל בחודש הקודם ו-2.2 מיליארד שקל בחודש מאי. הלוואות בריבית הפריים ירדו מכ-800 מיליון שקל בספטמבר ל-629 מיליון באוקטובר, כאשר בחודש מאי הגיע היקפם ל-2.08 מיליארד שקל.

   

  במגזר הצמוד בריבית קבועה ומשתנה חלה גם כן ירידה חדה מ-2.44 מיליארד שקל באוגוסט ו-1.83 מיליארד בספטמבר, ל-1.43 מיליארד באוקטובר. הלוואות במט"ח עמדו על 114מיליון שקל, גם כן ירידה לעומת 160 מיליון בחודש הקודם ו-354 מיליון שקל במאי.

   

  יש לציין כי במהלך השנה האחרונה הטיל בנק ישראל שורה של הגבלות על הלוואות המשכנתא. בין היתר, הטיל הבנק הגבלה על ההלוואת שניטלו החל מחודש מאי, לפיהן לא ניתן יהיה ליטול הלוואות במסלול הריבית המשתנה הלא צמודה, מעבר לשליש מסך הלוואת המשכנתא.

   

  אתמול פרסם משרד האוצר סקירה חודשית של מצב המשק של משרד האוצר. על פי הסקירה, בספטמבר נרכשו כ-5.5 אלף דירות - ירידה של כ-9% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, כאשר ירידה חדה יותר של 24% נרשמה במכירת דירות חדשות. בהשוואה לחודש הקודם, מחירי הדירות החדשות הוסיפו לרדת בשיעור של 1.2%.

   

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה ונדל"ן

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כבר לא מראה שכיח, חתימה על משכנתא
  צילום: shutterstock
  מומלצים