שתף קטע נבחר

אחרי ההצפות בתל-אביב: השיא עוד לפנינו

בכנרת אמנם מפלס המים לא עלה, אך במנהלת האגם מצפים לזרימה מהנחלים. בחרמון ממתינים לשלג שצפוי להגיע בסוף השבוע. ובינתיים - גם היום צפוי לנו יום עם הרבה גשם, סופות רעמים ואפילו ברד

מזג האוויר החורפי יימשך גם היום (ה') ובסוף השבוע. מהצפון ועד הנגב יירדו גשמים ובחרמון צפוי שלג. למרות הכמות היפה של הגשמים שירדו בימים האחרונים, בכנרת מסתכלים על המפלס בדאגה וממתינים שיירדו מספיק גשמים, כדי שהזרימה בנחלים באזור תתגבר והמפלס יעלה.

 

אתם מוזמנים להמשיך לשלוח סרטונים ותמונות למערכת ynet באימייל האדום או ב-sms למספר 5335.

 

 

שבוע רטוב - כתבות אחרונות -ynet

גשמי זעף בת"א: בית ומכוניות הוצפו בצפון העיר

הצפות וחסימות: "מטח גשם קיצוני" בת"א. תראו

התחזית: גשם בצפון ובמרכז

 

יו"ר מנהלת הכנרת, פנחס גרין, אמר כי מפלס הכנרת לא עלה בעקבות הגשמים. "המפלס אפילו ירד, כי שואבים מים מהכנרת ויש אידוי טבעי. עיקר העלייה במפלס הכנרת מגיעה מזרימת הנחלים שמצפון. אבל הנחלים עדיין יבשים. צריך שיירדו 150 מ"מ גשם כדי שהקרקע תתחיל להיות רוויה והמים יזרמו בנחלים".

 

 

למרות הנטייה הפסימית הקבועה בנוגע למצב משק המים בארץ, גרין מצליח למצוא טיפה של נחמה. "המפלס לפחות מתייצב", הוא אמר. "הגשם שיורד על הכנרת לפחות שומר קצת על המפלס. העלייה המשמעותית היא רק כשמתחילות הזרימות. זה בדרך כלל קורה בין אמצע נובמבר לסוף דצמבר".

 

הגשם שירד אתמול במרכז הפתיע את החזאים, שציפו שיירד בעיקר בצפון. נחום מליק מחברת "מטאו-טק" אמר כי ביממה האחרונה ירדו 10 מ"מ של גשם בחיפה, בצפת ירדו 13 מ"מ, בראש פינה 8 מ"מ, בכנרת 3 מ"מ וברמת הגולן 4 מ"מ. לעומת זאת, בשכונת צהלה בתל-אביב ירדו לא פחות מ-55 מ"מ של גשם - והתוצאה הייתה הצפה.

 

ירושלים של מים (צילום: יובל דיאמנט) (צילום: יובל דיאמנט)
ירושלים של מים(צילום: יובל דיאמנט)

 

הגשם במרכז גנב את ההצגה מהחזית הצפונית. "חשבנו שיירד בצפון יותר, ובסוף במרכז ירד הרוב", אמר נחום מליק מחברת מטאו-טק. בחיפה ירדו ביממה האחרונה 10 מ"מ גשם, בצפת 13, בראש פינה 8 וברמת הגולן 4. בתל-אביב לעומת זאת, ירדו 55 מ"מ בשעתיים, ונשפכו לים ולביוב.

 

איש הצלה מחלץ אשה בצהלה (צילום: ליאב כפיר) (צילום: ליאב כפיר)
איש הצלה מחלץ אשה בצהלה(צילום: ליאב כפיר)

 

ד"ר עמיר גבעתי מרשות המים, המנהל את תחום המים העיליים, אמר: "המים שיורדים במרכז ובתל-אביב אלו מים שהולכים לאיבוד. אפילו מערכות הביוב לא הצליחו לקלוט את המים, וזה גשם שמביא בעיקר נזק. באגם הכנרת לעומת זאת ירדו בין 10 ל-15 מ"מ גשם. אנחנו אמנם שמחים שהחורף הקדים השנה, אבל חשוב לזכור שהכנרת איבדה מטר וחצי מתחילת הקיץ, וכל סנטימטר במפלס שווה ל-1.6 מיליון קוב מים".

 

מכוניות במים. שכונת רמת אביב בתל-אביב ()
מכוניות במים. שכונת רמת אביב בתל-אביב

 

גבעתי אמר כי בדרך כלל באמצע נובמבר מפלס המים עדיין יורד, אך כיוון שהחורף הקדים השנה, ירידת המפלס נעצרה והוא נותר יציב. "בחודש נובמבר יורדים בממוצע בין 80 ל-100 מ"מ גשם, בתל-אביב ירד חצי מזה ביומיים, וצפוי לנו כמעט שבוע של גשם בארץ. אבל ברשות אנחנו מתכוננים לכך שהשנה הזו תהיה ממוצעת, ומפלס הכנרת יעלה בסופה במטר וחצי שהוא איבד בקיץ".

 

מתחת לפני המים, בשכונת צהלה בתל-אביב (צילום: ליאב כפיר) (צילום: ליאב כפיר)
מתחת לפני המים, בשכונת צהלה בתל-אביב(צילום: ליאב כפיר)

 

בחרמון מצפים לשלג

ומה עם שלג בחרמון? "הסיכוי לשלג בחרמון עולה בשישי בלילה, ובשבת הוא כנראה ייערם ברכבל התחתון. אך זו בוודאי לא כמות לסקי", צינן מליק את ההתלהבות. "זו מערכת חורפית האופיינית לנובמבר, אבל היא לא כל כך נפוצה. בשנה שעברה חודש נובמבר היה יותר חם. השנה הטמפרטורות יותר נמוכות. השיא של המערכת עוד לפנינו והוא צפוי להגיע בשבת".

 

עננים מעל גגות תל-אביב (צילום: אביעד אופק) (צילום: אביעד אופק)
עננים מעל גגות תל-אביב(צילום: אביעד אופק)

 

בהר עצמו מצפים שהוא ייצבע בלבן. מרסל עטר מהנהלת אתר החרמון סיפר על ההכנות הנשלמות לקראת השלג: "ביום רביעי רק בתחנה העליונה, בגובה של 2,040 מטר, יש שלג. בחלק התחתון של ההר, בגובה 1,600 מטר, כנראה יירד שלג בשישי ושבת".

 

ענני סערה בחוף בהרצליה (צילום: אלינה סלוצקי ) (צילום: אלינה סלוצקי )
ענני סערה בחוף בהרצליה(צילום: אלינה סלוצקי )
 

 

גם עטר סבור שכמות השלג שתרד בסוף השבוע תספיק כדי לפתוח את עונת הסקי, אך מזחלות וכדורי שלג בהחלט באים מבחינתו בחשבון. "באמצע נובמבר בדרך כלל לא יורד שלג. בפעם האחרונה שירד שלג בנובמבר, השלג שאחריו הגיע רק בינואר", הוא אמר.

  

נתיבים של מים

הצפות לא היו רק בצהלה. גם נתיבי איילון, אחד הכבישים העמוסים ביותר בישראל, הוצף. שלוליות נקוו בשני נתיבים ממחלף ארלוזורוב ועד רוקח. שוטרי משטרת התנועה יצאו לסייע לנהגים. במקומות מסוימים, סיפרו השוטרים, גובה המים הגיע לכחצי מטר.

 

נתיבי מים בנתיבי איילון (צילום: אלון רחמים) (צילום: אלון רחמים)
נתיבי מים בנתיבי איילון(צילום: אלון רחמים)

 

מפקח ישראל עיני: "הובאו למקום משאבות ששאבו את המים מהכביש, וכן נפתחו פתחי הניקוז כדי לנקז את המים אשר הלכו ועלו בכביש". לדברי עיני, הנתיבים היו סגורים למשך כחצי שעה.

 

עץ שלא שרד את הגשם והרוחות בכפר ורדים בצפון (צילום: אסף וישניה) (צילום: אסף וישניה)
עץ שלא שרד את הגשם והרוחות בכפר ורדים בצפון(צילום: אסף וישניה)

 

והנה תמצית התחזית: היום גשם יירד לפרקים בצפון הארץ ובמרכזה, מלווה

 בסופות רעמים. ייתכן ברד. קיים חשש לשיטפונות והצפות. משעות אחר-הצהריים ייחלש הגשם בהדרגה. ביום שישי יוסיף לרדת גשם בצפון ובמרכז, כולל סופות רעמים יחידות. שטפונות צפויים בנחלי המזרח והצפון. במהלך היום יתפשט הגשם בהדרגה עד לנגב וקיים חשש לשטפונות גם שם.

 

בשבת תגיע המערכת החורפית לשיאה. גשמים יירדו לפרקים, מלווים בסופות רעמים ובברד, מצפון הארץ ועד הנגב. בחרמון יירד שלג. קיים חשש חמור משיטפונות ברוב נחלי הארץ.

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכוניות שקעו במים בצפון תל-אביב
צילום: ליאב כפיר
לא ונציה. הוד השרון
צילום: יעקב קובי
תל-אביב לא צהלה. דירה שהוצפה בשכונת צהלה
צילום: גלעד מורג
מומלצים