שתף קטע נבחר

ב-2012 פיצוץ צינור הגז בסיני יגיע לארנק שלנו

חברת החשמל הודיעה כי בשל הקושי מאספקת הגז ממצרים וסיומו של הגז במאגר "ים-תטיס", היא צפויה לרכוש ב-2012 דלקים חלופיים בעלות נוספת של 6 מיליארד שקל. את הכיסוי לפער שנוצר מקווים בחברה לממן לא רק מסיוע ממשלתי, אלא גם באמצעות העלאת תעריפים נוספת לצרכנים

ההוצאות של חברת החשמל על דלקים יגדלו ב-6 מיליארד שקל ב-2012 - והן צפויות לבוא לידי ביטוי בהעלאת תעריפי החשמל לצרכנים; כך עולה מהודעה שפירסמה הערב (ה') החברה לבורסה לניירות ערך.

 

 

לטענת החברה, בעקבות הפיצוצים החוזרים והנשנים בצינור הגז בסיני והקושי שנוצר בהסתמכות על אספקת גז סדירה ממצרים בעקבות כך, כמו גם הידללות הגז הטבעי במאגר הגז "ים-תטיס", היא נדרשת להתבסס על דלקים חלופיים בעלות הגבוהה משמעותית מעלות הגז הטבעי עליו הסתמכה עד כה.

 

המעבר להתבססות על הדלקים החלופיים יתבטא לפי החברה בהיקף נוסף של מיליארדי שקל ב-2012: בהנחה ולא תחודש כלל הזרמת הגז המצרי בשנה הבאה, העלות הכוללת בגין צריכת דלקים ב-2012 תעמוד על היקף של כ-20 מיליארד שקל לעומת היקף של כ-14 מיליארד שקל הצפוי להסתכם בשנת 2011. החברה הדגישה עלויות אלו יירדו במידה ותחודש הזרמת הגז המצרי, בין אם באופן מלא ובין אם באופן חלקי.

 

לצד הפסקת הזרמת הגז מחצי האי סיני ציינה חברת החשמל אף את הידללות הגז במאגר "ים-תטיס" עליו היא מסתמכת. זהו מאגר שפעיל משנת 2004, והגז בו צפוי להיגמר ב-2012. במקומו, תקבל חברת החשמל גז ממאגר "תמר" של יצחק תשובה.

 

החברה כתבה כי "לדעתה" היא תוכל לכסות חלק מהעלויות הנוספות באמצעות העלאת תעריפי החשמל, אולם ככל הנראה היא גם תזדקק לסיוע חיצוני מהרשויות הרלוונטיות והממשלה, "בגין כל או חלק מהעלויות הנוספות".

 

משרד האוצר הודיע השבוע לחברת החשמל, הנתונה בחוב של 60 מיליארד שקל, שיהיה מוכן לאשר לה העלאת תעריפים וזאת בתנאי שיינקטו צעדי התייעלות בחברה. חברת החשמל לא הביעה התנגדות לתוכנית האוצר, לאור העובדה שהנהלת החברה מנסה כבר מאז 2008 לקדם תוכנית התייעלות ואינה מצליחה, הן בשל התנגדויות העובדים והן בשל התנגדות משרד האוצר עצמו.

 

לאור השיחות עם האוצר אפשר להבין את הסתירה כביכול בהודעת חברת החשמל, שמצהירה כי ההתייעלות תפתור את המצוקה התזרימית שנקלעה אליה, ומצד שני, באותה הנשימה מצהירה כי היא מצפה להעלעת תעריפים.

 

עוד נכתב בהודעת החברה כי בחודשים האחרונים ננקטו "צעדים משמעותיים" להפחתת הוצאות והתייעלות בהיקף של מאות מיליוני שקל, וכי בכוונתה לבצע צעדי התייעלות משמעותיים נוספים במהלך השנה הקרובה, זאת לצד היערכות החברה לגיוסי חוב והלוואות מול גופים פיננסיים.

 

יש לציין כי בעיית זמינות הגז הטבעי לחברת החשמל צפויה להיות זמנית בלבד. זאת, כיוון שב-2013 אמורה המדינה להקים את המצוף ליבוא גז מאירופה וכן אז גם צפויה להתחיל הזרמת הגז ממאגר "תמר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיצוץ צינור הגז בסיני
צילום: EPA
מומלצים