שתף קטע נבחר

גנץ: לא אהבתי דברי הרב לבנון על שירת נשים

הרמטכ"ל התייחס לדברי רב השומרון, לפיהם אם חיילים דתיים יחויבו להשתתף בטקסים שבהם ישירו נשים, הוא יורה לתלמידיו שלא להתגייס. "מה שחשוב הוא המשמעת הפיקודית ולכידות היחידות. חשוב מי שרותם את עצמו, ולא מי שמדיר עצמו"

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הביע הבוקר (יום א') אי שביעות רצון מדבריו של הרב אליקים לבנון, לפיהם אם חיילים דתיים יחויבו להשתתף בטקסים רשמיים שבהם ישירו נשים, הוא יורה לתלמידיו שלא להתגייס עוד לצה"ל. "ממה ששמעתי לא אהבתי את דבריו של הרב לבנון בסוף השבוע. מה שחשוב הוא המשמעת הפיקודית ולכידות היחידות", אמר הרמטכ"ל במהלך קבלת פנים שערך למתגייסי חטיבת גולני בבקו"ם.

 

הרב לבנון, רב השומרון וראש ישיבת ההסדר באלון מורה, הזהיר כי אם צה"ל יאמץ את ההמלצות המסתמנות של הוועדה שהקים הרמטכ"ל, לפיהן חיילים דתיים יחויבו להשתתף בטקסים דתיים רשמיים שבהם יש שירת נשים, ינחו רבנים רבים את תלמידיהם לנטוש את האירועים האלה "גם אם בשל כך יועמדו מול כיתת יורים".

 

בראיון לרדיו קול חי תקף הרב בחריפות את ההמלצות האמורות וטען כי יש "למסור את הנפש" על העניין. לדבריו, מדובר במהלך של כפייה מצד הצבא כלפי החיילים הדתיים, שיכניס אותם למצב המוגדר בהלכה "שעת השמד" - שבו אסור לאדם להתפשר ולעבור אפילו על מצוות קלות ביותר, אלא "ייהרג ואל יעבור". הרב לבנון הצהיר כי במקרה כזה יורה לתלמידיו שלא להתגייס עוד לצה"ל, משום שזה כבר לא יהיה צבא יהודי, והוא מצפה מבכירי הרבנות הצבאית להתפטר.

 

הבוקר אמר הרמטכ"ל: "בצה"ל משרתים שירות ממלכתי. כולם ביחד, דתיים וחילונים, נשים וגברים. חשוב הוא מי שרותם את עצמו ולא מי שמדיר את עצמו. ממה ששמעתי לא אהבתי את דבריו של הרב לבנון בסוף השבוע. מה שחשוב הוא המשמעת הפיקודית ולכידות היחידות".

 

מהלך בעזה צריך להיות יזום

במהלך הפגישה עם החיילים הטריים הבוקר, התייחס הרמטכ"ל גנץ להמשך העימותים בסוריה, שם נורו הבוקר פגזי RPG לעבר מטה מפלגתו של הנשיא, בשאר אסד, בדמשק. "לצערי, אנחנו רואים שאסד שותה את הדם של עמו וטובח באנשיו", אמר גנץ, "אנחנו לא יכולים להתערב, אבל שומרים על ערנות".

 

גנץ חזר על דבריו מהשבוע שעבר, לפיהם הוא תומך במהלך יזום ברצועת עזה: "בעזה יש ארגוני טרור, בראשם חמאס והג'יהאד האסלאמי. לא נוכל לשבת לאורך זמן כשמיליון אזרחים מצויים תחת איום פעיל. כשיהיה מהלך, הוא צריך להיות יזום".

 

על הקיצוצים הצפויים בצה"ל, שבמסגרתם יפוטרו יותר מ-1,000 חיילי קבע, אמר: "חייבים לבצע מהלך של התייעלות. לא

רק בעניין היקף השכר אלא גם להסית תקציבים למקומות שאנו צריכים אותם יותר. כל הצעדים שלנו יהיו שקופים והוגנים כלפי המשרתים".

 

הרמטכ"ל הביע סיפוק מהמשך הגידול במוטיבציה של המיועדים לשירות קרבי. בשיחה עם מתגייסי חטיבת גולני הוא דיבר איתם גם על טוהר הנשק, ואמר: "הנשק שתקבלו הוא נשק הורג, וצריך להרוג רק בקרב. אנחנו לא מחסלים אנשים סתם, לא רוצחים ולא יורים על מי שלא מאיים עלינו. לא יכול להיות שלא כולם נושאים בנטל השירות בצבא. לא מדובר בשירות חובה אלא בחובת השירות. כל אחד צריך לקחת חלק בהגנה על ארץ ישראל".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל גנץ. על הקיצוצים: "חייבים להתייעל"
צילום: דובר צה"ל
צילום: חיים צח
הרב לבנון. "גם אם יועמדו מול כיתת יורים"
צילום: חיים צח
מומלצים