שתף קטע נבחר

פסיכולוגיית בורסה: למה דלק נדל"ן זינקה?

חברת הנדל"ן שבשליטת יצחק תשובה פרסמה היום את ההסדר המוצע להמרת חובותיה, והמנייה זינקה בבורסה ביותר מ-20%. אנליסטים: "עצם העובדה שתשובה ואנשיו 'התעוררו' ופרסמו את ההסדר - מרגיעה את השוק. הצעת ההסדר היא הארכה נוספת לזמן קיומה של החברה"

דלק נדל"ן פרסמה היום (יום א') באתר הבורסה את המתווה המלא שגיבש פרופ' אמיר ברנע להסדר החוב עם המשקיעים בחברה - ובתגובה מניית החברה קפצה במסחר בבורסה בתל-אביב בשיעור חד ביותר של כ-22%.

 

 

במסגרת ההסדר, יומרו חובותיה של החברה לבעלי האג"ח לסדרות אג"ח חדשות ולמניות. המטרה הראשית של מתווה הסדר האג"ח של החברה, הוא לאפשר לה להשביח את נכסיה, אם בכלל.

 

יצחק תשובה, בעל השליטה בחברה יזרים כספים במסגרת ההסדר המוצע, למרות שעד כה לא הביע את הסכמתו באופן מפורש לכך.

 

בשורה התחתונה מציע ברנע לארגן מחדש את חובותיה של דלק נדל"ן, כדי לאפשר לחברה להשביח נכסים. חוב בערך נקוב של 2.2 מיליארד שקל של דלק נדל"ן יומר לסדרות אג"ח ומניות של החברה באופן הבא: 800 מיליון שקל באג"ח ארוכה חדשה ו-400 מיליון שקל בשתי סדרות אג"ח חדשות להמרה למניות החברה. בנוסף יקבלו בעלי האג"ח 70% ממניות החברה כדי שיוכלו ליהנות מהשבחה עתידית שלה, אם תהיה.

 

אייל כהן, אנליסט מבית ההשקעות מרכנתיל דיסקונט מסר ל- ynet: "אני לא ממש יודע מדוע מניית דלק נדל"ן דווקא עולה על רקע הסדר האג"ח וכל מה שאומר על כך הם ניחושים. אני מניח שמכיוון שדובר כל כך הרבה על ההסדר הזה והיו חששות כל כך כבדים בקרב המשקיעים, עצם העובדה שתשובה ואנשי דלק 'התעוררו' ופרסמו את ההסדר - מרגיעה את השוק.

 

"ההסדר הרשמי אינו טוב בהרבה ממה שפורסם עליו מראש בתקשורת אבל יש בו מחויבות מסוימת של תשובה להזרים לחברה יותר מכפי שפורסם מראש וייתכן שהיא חלק ממה שמעודד את המשקיעים".

 

אולי אותם משקיעים שיצאו בתקשורת נגד ההסדר הם המיעוט ואילו הרוב הדומם מרוצה ממנו למרות התספורת ולכן המנייה עולה?

 

כהן: "יכול מאוד להיות שכן".

 

אנליסט המאקרו הראשי בכלל פיננסים, אמיר כהנוביץ', מציע הסבר אפשרי אחר: "יכול להיות שהמניה עולה פשוט בגלל שהצעת ההסדר היא הארכה נוספת לזמן קיומה של החברה, ובתוספת הזמן הזאת יכולים לקרות דברים שונים שיצילו אותה".

 

החברה מכרה נכסים ביותר מ-5 מיליארד שקל 

דלק נדל"ן נקלעה לקשיים בעקבות המשבר העולמי שפקד את השווקים בעולם ופעלה בשנתיים האחרונות ליישום תכנית אסטרטגית למימוש והשבחת נכסים בעלי פוטנציאל ליצירת ערך, כאשר במסגרת תכנית המימושים, מכרה החברה מתחילת שנת 2010 נכסים בהיקף כספי של למעלה מ-5 מיליארד שקל, ביניהם בניין Bell בקנדה, חברת רודשף בבריטניה ועוד.

 

"הסדר החוב שמר תשובה מציע לציבור אינו תספורת קצוצה למשקיעים אלא גילוח מלא. אסור לנו להישאר אדישים"; אמר אמש (ש') יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, בתגובה להסדר החוב שמציע תשובה. שאמה-הכהן אמר כי ועדת הכלכלה תתכנס באופן דחוף לדון בהסדר המוצע והשלכותיו הצרכניות והשליליות כבר השבוע.

 

"חייבים להבהיר - פגיעה כזו בחיסכון ובפנסיה של הציבור אינה יכולה לעבור לסדר היום ועלינו כמחוקקים לשנות את כללי המשחק כך שמי שגובה את מחיר כשלונו מהציבור לא יורשה לחזור ולגייס הון מהציבור בחמש שנים הקרובות וכמו כן ידרש להחזיר אופציות ובונוסים שקיבל מהחברה", אמר תשובה.

 

בהכנת הידיעה השתתף שהם לוי, כתב "כלכליסט"


פורסם לראשונה 20/11/2011 14:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצחק תשובה. "הרבה דברים יכולים להציל את החברה"
מומלצים