שתף קטע נבחר

תבע את המשטרה - ויקבל פיצוי בסך 10 אגורות

בעל יאכטה שטבעה נחשד שזייף את רישיון השיט. בתגובה הוא תבע 140 אלף שקל על "פגיעה בפרטיות", אבל השופט לא התרשם: "בעצם הגשת התובענה יש משום עזות מצח"

פיצוי? ביזוי! בית משפט השלום בהרצליה חייב היום (א') את המדינה לשלם "פיצויי בוז" בסך 10 אגורות לבעל יאכטה, שתבע קצין משטרה בטענה שפגע בפרטיותו. לטענת בעלי היאכטה, ערן הירש, קצין המשטרה קיבל לידיו חוות דעת לפיה רישיון היאכטה מזויף, והעביר את המסמך לרשות הספנות לפני שהדבר הוכרע בבית משפט. הירש טען לפגיעה בפרטיותו ותבע מהמדינה 140 אלף שקל, אולם כאמור זכה לקבל הרבה פחות. למעשה, 139,999 שקל ו-90 אגורות פחות.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

אילוסטרציה. "בעצם הגשת התובענה יש משום עזות מצח"  (צילום: יח"צ מד רד) (צילום: יח
אילוסטרציה. "בעצם הגשת התובענה יש משום עזות מצח" (צילום: יח"צ מד רד)

 

ראשית הפרשה ב-2003, אז רכש הירש יאכטה בשם "סברה", לה לא היה רישיון שיט בתוקף. לאחר מספר ימים יצא לשיט במהלכו טבעה היאכטה. בעקבות האירוע הגיש הירש תביעה נגד חברת הביטוח, אך זו סירבה לשלם לו את הכסף. במקביל, כשהתבקש להציג את הרישיון לרשות הספנות, עלה חשד כי הוא מזויף. בעקבות כך הגיש הירש תלונה נגד עובדי רשות הספנות בטענה ששינו במחשב את מסמכי היאכטה שלו, וקבעו כי אין לה רישיון תקף.

 

בעקבות המקרה נפתחה חקירה במחוז הצפוני של המשטרה, ובמסגרתה נשלח צילום הרישיון לבדיקת מעבדה. חוות דעת שהתקבלה סברה שהרישיון לא אותנטי ונגד הירש הוגש כתב אישום על זיוף. ההליכים במקרה זה עדיין לא הסתיימו.

 

בינתיים, פנה הירש לבית המשפט בטענה ש קצין משטרה ממחלק ההונאה העביר את חוות הדעת המקצועית לידי רשות הספנות - הגורם נגדו התלונן - ובכך פגע בפרטיותו.

 

בפסק הדין בתביעה זאת קבע היום השופט, ד"ר שאול אבינור: "העברת חוות הדעת גרמה לפגיעה ללא נזק לזכותו לפרטיות של הירש... אין לאדם זכות קנייה לקבל פסק דין לטובתו על סמך טענות כזב, לפיכך בעצם הגשת התובענה יש משום עזות מצח ביותר מקורטוב של שימוש לרעה בהליכי משפט".

 

אבינור קבע כי יש מקום להפעלת הדוקטרינה של פיצויי הבוז: "משמעות הדבר היא כי על המדינה לפצות את הירש בשיעור של המטבע הקטן ביותר הקיים בשימוש, דהיינו בסך של עשר אגורות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה. רישיון תקף ומזויף
צילום: צביקה טישלר
מומלצים