שתף קטע נבחר

סוריה נגד הליגה הערבית: "אם יכפו עלינו - ניאבק"

שר החוץ הסורי הגיב לליגה הערבית, שדחתה את התיקונים שהציעה דמשק לתוכנית השלום שלה. "מדינות ערביות הצטרפו ללחצים של האיחוד האירופי ולארה"ב"

הליגה הערבית דחתה היום (יום א') רשמית את התיקונים שהציעה דמשק לתוכנית שגיבשה לסיום המשבר במדינה. לדברי הליגה, השינויים שהוצעו משנים את "מהות" התוכנית. שרי החוץ של הליגה ייפגשו שוב ביום חמישי, כדי לדון במצב בסוריה. ואילו שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, התעקש כי השינויים אינם מהותיים. "אנו מקווים כי לא ייכפה עלינו להיאבק, אך אם הדבר הזה ייכפה עלינו – אנו ניאבק. הבעיה הזאת תוכל להיפתר רק על ידי הסורים עצמם", הצהיר אל-מועלם במסיבת עיתונאים בדמשק.

 

 

על פי הצהרת הליגה, היא הודיעה לממשלת סוריה כי תיקוניה לא מתקבלים גם מפני שהם דוגלים ב"שינויים דרסטיים" למנדט של משלחת המשקיפים שביקשו מדינות ערב לשגר למדינה. אך אל-מועלם טען כי השינויים שדרשה ארצו "אינם קשורים לאופי משימתם של הפקחים ולא תעיב על חירותם או פעולתם".

 

אל-מועלם התייחס לתשובתו של מזכ"ל הליגה הערבית, שדחה את בקשות סוריה ורמז לקנוניה נגד סוריה המגיעה עד לאו"ם. "הניתוח ההגיוני מוביל לכך שישנם גורמים ערביים שרוצים להשתמש בליגה הערבית ככלי שרת כדי להגיע למועצת הביטחון. הלחצים הללו הם המשך הלחצים שאנו נתונים להם מאז תחילת המשבר בסוריה מצד מדינות כמו ארה"ב, האיחוד האירופי. ועתה הצטרפו אליהם מדינות ערביות", אמר אל-מועלם.  

 

"לעולם לא נגיע למלחמת אזרחים"

אל-מועלם עסק גם בהערכות הגוברות בעולם, כי ארצו מידרדרת למעשה למלחמת אזרחים. "אנו ניצבים מול קבוצות חמושות הפוגעות באזרחים ובצבא, ולא מלחמת אזרחים", חזר אל-מועלם על עמדת השלטון הרשמית. "לעולם לא נגיע למצב של מלחמת אזרחים, יש לי אמון מלא בעמנו. ייתכן שתצא תמונה מכאן או משם או מישהו שירצה לתת רושם כזה אך מלחמת אזרחים לחלוטין לא תתרחש".

 

נשיא סוריה בשאר אסד הזהיר אמש בראיון ל"סנדיי טיימס" הבריטי, כי כל התערבות חיצונית תיגמר במרחץ דמים:

 "העימות יימשך והלחץ להכניע את סוריה יימשך. סוריה לא תתכופף". כמה שעות אחר כך, דווח מפי עדי ראייה על מה שנראה כעליית מדרגה נוספת במאבק הפנימי: שני רימוני RPG נורו על בניין מטה מפלגת הבעת' השלטת בדמשק.

 

לפי העיתון, הבטיח אסד שיילחם עד המוות כדי להדוף מתקפה של הכוחות הזרים. הוא גם שב והזהיר שכל פעולה צבאית נגד סוריה תיצור "רעידת אדמה" במזרח התיכון: "אם הם הגיוניים ומציאותיים, הם לא יעשו זאת, משום שההשלכות יהיו קשות. התערבות צבאית תזעזע את האזור כולו, וכל המדינות יושפעו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-מועלם. "הבעיה תיפתר רק על ידי הסורים"
צילום: AFP
הליגה הערבית. תתכנס שוב ביום חמישי
צילום: EPA
מומלצים