שתף קטע נבחר

אפשר להשמיד גם את הביצים? מדריך קוטלי כינים

אם גם אצלכם "הכינה נחמה" חזרה לבקר, אתם וודאי נמצאים בעיצומו של מבצע ניקיון ראשים. אילו תכשירים מכילים חומרי הדברה, מה יצליח להדביר גם את הביצים ואיזה מכשיר חדשני מחסל אותן עם אוויר חם? מדריך מלחמה מיוחד

הן אחת הבעיות הכאובות לכל הורה: הכינים. הן גורמות לגרד עז ומדביקות במהירות ילדים נוספים, תוך שהן מתרבות במהירות. בשנים האחרונות מדווח על יותר ויותר כינים העמידות לחומרים הכימיים ובאחרונה אף דווח כי התכשירים הכימיים נגד כינים עלולים לגרום למחלות קשות ובהן לאוקמיה.

 

עוד על כינים:

הכינים עמידות יותר נגד התכשירים: המלצות חדשות

הצילו, כינים! איך להיפטר מהמטרד בלי כימיקלים  

 

כינת הראש, ובשמה הרפואי פדיקולוזיס, היא טפיל הנצמד לשערות ולבגדים. בשלב הזחילה של הכינה היא ניזונה מדם האדם, מה שגורם לגרד עז. כינת הראש לרוב ממוקמת בקרקפת, בעוד שכינת הערווה וכינת הגוף נצמדות לשיער הגוף.

 

הכינה עוברת בקלות מאדם לאדם ומסיבה זו ישנה שכיחות גבוהה של כינמת בגני ילדים ובבתי ספר יסודיים,

שם מקרבים הילדים את ראשם זה לזה. יש לה שישה זוגות רגליים, שעליהן צבתות, ובעזרתן היא אוחזת בשיער. באמצעות צבתות הפה שלה היא דוקרת את העור ומוצצת את הדם.

 

במהלך חייה, הנמשכים כארבעה שבועות, הכינה הנקבה מטילה 50 עד 150 ביצים, בקצב של כארבע ביצים ליממה, ובתוך חודש הן מתפתחות לכדי כינים בוגרות. הכינה אוהבת להטיל את ביציה בעיקר באיזור העורף ומאחורי האוזניים. במהלך הטלת הביצים מפרישה הנקבה חומר דביק המצמיד את הביצים לשיער ואלו שלא בוקעות תוך 10 ימים - מתות. ביצים מתות עלולות להישאר דבוקות לשיער במשך שישה חודשים נוספים.

 

הכינה עוקצת את עור האדם כחש פעמים ביממה כדי למצוץ את הדם. העקיצה יוצרת תגובה אלרגית, הכוללת גם אדמומיות וגירוד. ככל שהילד מתגרד יותר, כך גדל הסיכון לזיהום של איזור העקיצה. עם זאת, זיהום משני (זיהום באיזורי העקיצה) הוא נדיר מאוד יחסית.

 

כינת הראש מצויה רק בבני אדם ועוברת רק מאדם לאדם, בשונה מכינת הגוף או כינת הערווה.

 

אילו טיפולים ותכשירים קיימים היום בישראל ועד כמה הם יעילים?

 

1. מיכשור

  • מסרק כינים: היעיל ביותר

כיום ניתן למצוא תכשירים רבים לטיפול בכינים, אולם הטיפול היעיל ביותר נגד כינים על סמך עשרות שנות מחקר ועדויות קליניות מרופאים ומטופלים - היה ונשאר מסרק צפוף שיניים. אחת ההוכחות האחרונות לכך ניתנה במחקר שפורסם בכתב העת היוקרתי BMJ. הממצאים הראו כי הטיפול בעזרת מסרק היה יעיל ב-57%, בהשוואה ליעילות של 13% בלבד באמצעות הטיפול בתמיסות הכימיות. ועדיין, מדובר באחוזים שאינם מעידים על קטילה מוחלטת ויעילה.

 

  • LouseBuster - מייבש הכינים הקטלני 

אשתקד הגיע לישראל מכשיר המבטיח להביא בשורה חדשה בטיפול בכינים. המכשיר, שנקרא LouseBuster ("קוטל כינים"), נראה כמכשיר מגושם לייבוש שיער. הוא מאושר לטיפול מגיל ארבע ומעלה ופועל באמצעות פליטת אוויר חם אל שורשי השיער והקרקפת. 

 

לדברי המשווקים בתוך 30 דקות של טיפול הקרקפת נקייה מכינים וביצי כינים. מחקרים קליניים הראו כי יעילות המכשיר מגיעה ליותר מ-95% בקטילת הכינים וביצי הכינים. המכשיר קיבל את אישור רשויות הבריאות בארצות הברית ובאירופה.

 

החסרון העיקרי שלו היא עלותו הגבוהה, העומדת על 3,380 דולרים. בשל העלות הוא נמכר בשלב זה לארגונים, ובהם בתי ספר וגני ילדים. אבל גם להורים מדובר בעסק לא זול: בישראל פועל המכשיר באחרונה בישוב שוהם, כשעלות כל טיפול עומדת על כ-280 שקלים. 

 

2. קוטלי כינים על בסיס כימי

תכשירים מהדור הישן נמכרים בשוק למטרת קטילת כינים, והם מכילים ארבעה חומרים עיקריים: מלתיון, לינדיין, פרמתרין ופירתרינס. חשוב לזכור כי מדובר למעשה בחומרי הדברה, ושימוש מתמשך בהם עלול לגרום, על פי חלק מהמחקרים, לנזקים בריאותיים - החל מפגיעה במערכת העצבים ועד לסרטן הדם (לאוקמיה).

 

3. תכשירים על בסיס סיליקון

 דור חדש זה של תכשירים מבטיח להשמיד כינים וביציהן בטיפול אחד בן 15 דקות בלבד. התכשירים מבוססים על רכיב ה"דימטיקון", סוג של סיליקון הבנוי ממולקולה גדולה העוטפת את הכינים וקוטלת אותם ללא שימוש בכימיקלים וחומרי הדברה. בין תכשירים אלו ניתן למצוא את "הדרין Once", המשווק על ידי חברת רפא מבטיח להשמיד כינים וביציהן בטיפול אחד בן 15 דקות בלבד. 

 


תכשירים לטיפול בכינים

תכשירים לטיפול בכינים
התכשיר כמות במ"ל מחיר בש"ח מטפל בביצים מס' טיפולים חומר פעיל
ריזלטס 100 90 כן 1 איזופרופיל
הדרין ONCE 50-90 80 כן 1 דימיטיקון
N כינים 120 95 כן 1 דימיטיקון
קמומילו 129 69 כן 1 דימיטיקון
פריודרם 40 35 כן 2 מאלאטונין
פראפלוס 125 35 כן 2 מאלאטונין, פרמתרין
ניקיטה 159 80 לא ידוע 2-3 שמנים, סטאמונה
צ'יק-צ'ק 60 56 לא ידוע 2-3 שמנים
Louse Buster   280 לטיפול כן 1 אוויר חם

 

תכשירים נוספים הם "ריזלטס", הוותיק יותר, שפותח על ידי חברת התרופות האמריקאית הבינלאומית פידמונט פרמצבטיקה. הוא אינו מכיל חומרי הדברה, חסר ריח וצבע ומבטיח השמדת כינים תוך 10 דקות. שני תכשירים דומים נוספים הם "קמומילו" המבטיח השמדה בטיפול אחד, ו- "N כינים" מבית הסופר פארם, המבטיח טיפול יעיל תוך חצי שעה.

 

4. תכשירים על בסיס טבעי

תכשירים אלו מכילים שמנים בלבד. לדברי היצרניות, מאחורי התכשירים שורה ארוכה של מחקרים קליניים שהוכיחו את יעילותם. עם זאת, התכשירים אינם פועלים לבדם, ודורשים גם סירוק השיער במסרק צפוף שיניים. בין תכשירים אלה ניתן למצוא את ניקיטה, יבוא מאוסטרליה של חברת "תרו", ו"צ'יק צ'ק", המיוצר על ידי טבע ומשווק על ידי כמיפל.

 

אז מה עדיף?

עדיין לא ברור חד משמעית האם אכן התכשירים נגד כינים מהדור הישן, המכילים חומרי הדברה, אכן מגבירים את הסיכון הבריאותי לילד. כך או כך, עדיף תמיד לבחור בדרך הבדוקה ביותר והיעילה ביותר - מסרק צפוף שיניים, בשילוב עם תכשירים טבעיים.

 

רצוי שלכל ילד ובן משפחה יהיה מסרק ומגבת משלו. הכינים בהחלט עשויות לעבור בין בגדים ובין שיירי שיער שנותרו על המסרקים. כדאי לבצע בדיקה של ראשי הילדים, במיוחד אלה המבקרים בגן ובבית הספר, פעם בשבוע לפחות. אם גיליתם כינים או ביצי כינים על ראש ילד אחד, בדקו גם את שאר המשפחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כינים. מכה שדווקא כתובה בתורה
צילום: shutterstock
הדרין ONCE. מכיל דימיטיקון
צילום: יוני רייף
מכשיר ה-Louse Buster. טיפול באוויר חם
צ'יק-צ'ק. שמנים טבעיים
ריזלטס. טיפול אחד
צילום: אבי בלומן
מומלצים