שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר ישוב

ביניש נזפה - והאוצר קיבל את המתווכים שהציעה

במשרד האוצר סירבו תחילה למינוי המגשר מוטי מירוני לתווך עם המתמחים, אך שינו את דעתם לאחר שנשיאת בית המשפט העליון האשימה אותם ב"טרפוד ההידברות". המתמחים עדיין פסימיים: "עד עכשיו ספגנו רק השפלות". המומחים: אם המתמחים חוזרים לעבוד, נבטל את מכתבי ההתפטרות

המדינה שינתה את עמדתה בעקבות נזיפה מביניש: משרד האוצר החליט אמש (יום א') לקבל את הצעתה של נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, למנות את נשיא עמותת מגשרי ישראל, מוטי מירוני, ואת השופט בדימוס פרופסור יצחק זמיר, למתווכים במשבר עם המתמחים.

 

לקראת החזרה למו"מ - כתבות אחרונות:

 

בעוד שהמתמחים קיבלו את הצעתה של ביניש ואף החלו לחזור לעבודה, במשרד האוצר ביקשו מוקדם יותר למנות מישהו אחר במקום מירוני ואף הציגו רשימת מועמדים חלופיים. אולם אמש, במהלך דיון בבג"ץ, מתחה ביניש ביקורת על האוצר ואמרה כי הוא "מטרפד את ההידברות". בעקבות זאת, החליטו באוצר לקבל את ההצעה כפי שהיא.

 

במשרד האוצר הדגישו כי ביניש אמרה שההסכם שנחתם עם ההסתדרות הרפואית, אשר עומד במוקד המחלוקת עם הרופאים הצעירים, לא ייפתח. הליך ההידברות יימשך שבועיים, כאשר לאחר שבוע ידווח הצדדים לבג"ץ על ההתקדמות.

 

הרופאים המתמחים הודיעו בתום הדיון כי "החלטת בית המשפט מוציאה כרטיס אדום לפקידי האוצר מניהול המו"מ ומעבירה אותו לידיים אחראיות". מובילי מחאת הרופאים הצעירים מסרו: "צר לנו שהצעתנו לגישור לא התקבלה כבר לפני שבועיים ומשחקי כבוד של פקידות שחצנית הובילה את כולנו לאיבוד אמון טוטאלי וכאוס. כעת מוטלת חובה לגלות אחריות ולייצב את מערכת הבריאות הציבורית עד לגיבוש מתווה מוסכם עם המגשרים."

 

מתמחה באיכילוב. "ספגנו השפלות מהאוצר" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מתמחה באיכילוב. "ספגנו השפלות מהאוצר"(צילום: מוטי קמחי)

 

על אף ההצהרות על חזרה גורפת לעבודה, עדיין נשמעים קולות של מתמחים שמביעים הסתייגות מההתפתחויות האחרונות, וכלל לא בטוח שכולם יחזרו למשמרותיהם בבתי החולים. "אני לא יכול להבטיח שכל הרופאים יחזרו לעבודה", אמר ד"ר אליעז מילר, מתמחה באיכילוב. "אני לא ארגון יציג ואין לנו יכולת לשלוט באנשים".

 

"חלקנו נחזור לעבודה ואנחנו מאוד רוצים להיות אופטימיים, אבל עד עכשיו ספגנו רק השפלות מהאוצר", אמר ד"ר מילר, "אנשים נטשו את מקומות העבודה שלהם ברגע שיצאה ההודעה שהמשא ומתן חסר תועלת. גם עכשיו מדובר רק בהצהרות ולא בטוח שחידוש ההידברות יביא לבשורה חדשה".

 

"לא מאמינים לאוצר" 

מה שנראה כמו התקדמות וחזרה למשא ומתן לא שינה את העובדה שבכל שיחה עם מתמחים חוזר ועולה אזכור "היחס המזלזל של האוצר", כהגדרתם. ד"ר אבי גדות, גם הוא מתמחה באיכילוב, הסביר: "אנחנו לא מאמינים לאוצר ולנציגים שלהם, שרק רוצים לגרור רגליים ולדרוך על ציבור הרופאים. אישית אני בכלל לא בטוח שאני רוצה להמשיך להיות רופא ולהישאר במדינה. חוסר היושר בהתנהלות המדינה גרם לי לאבד כל אמון במדינה ומוסדותיה".

 

"אנחנו מאוד פסימיים" (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
"אנחנו מאוד פסימיים"(צילום: אלי אלגרט)

 

"אנחנו משהים את ההתפטרות שלנו לפי שעה כי נעתרנו לפניית בג"ץ ואנו מכבדים מאוד את שלטון החוק", אמר ד"ר גדות, "האופציות שעמדו בפנינו היו יכולות לעשות נזקים גדולים מאוד להרבה ערכים שאנו מאמינים בהם. לכן, על אף שאנחנו מאוד פסימיים, כשבית המשפט העליון מבקש משא ומתן, אז כמוצא אחרון ועם הגב לקיר - לשם אנחנו הולכים".

 

עוד כותרות בערוץ החדשות:

 

ד"ר יאיר לנדאו, מתמחה בבית החולים שיבא, סבור שיהיו המתווכים אשר יהיו – הם לא יביאו לפתרון המשבר: "ברגע שהאוצר אומר שההסכם לא יקוצר, אז מה יועילו המתווכים? אנחנו חוזרים לעבודה בראש מורד כי עושים מאיתנו צחוק. בארץ לא מבינים את עומק הבעיה. יש מחסור של 3,000 רופאים וברור שבעוד חמש שנים הבעיה תכפיל את עצמה. הכיוון הוא פשיטת רגל של המערכת".

 

"אותי הם כנראה כבר לא יראו פה", אמר ד"ר לנדאו, "פנינו לבג"ץ כדי שייתן לנו

את הזכות להתפטר. מה זה זכאי להתפטר? זו זכותי כאזרח. אף אחד לא מתפטר כי התנאים שלו טובים וכדי שאחרים ייהנו מאותו עושר. המדינה לא מבינה שדור הרופאים שלי, שנכנס למערכת ברצון כדי לשרת את הציבור, לא מתכוון להמשיך במערכת הזאת".

 

נציג הרופאים המומחים, פרופסור יהודה אולמן מרמב"ם, אמר כי עם חזרת המתמחים לעבודה, המומחים ימשכו את מכתבי ההתפטרות בחזרה. "ההתפטרות של המומחים לא תלויה בהישגים כאלו ואחרים במאבק אלא בחזרה של המתמחים לעבודה", אמר. "אנחנו התפטרנו מתוך כוונה להגיד שאנו לא מסוגלים לעבוד ולדאוג לחולים ללא המתמחים. ברגע שהמתמחים יחזרו למחלקות - ההתפטרות שלנו תבוטל". 


פורסם לראשונה 20/11/2011 23:34

 

השתתף בהכנת הידיעה: נרי ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתמחים מוחים בברזילי. "אי אפשר להבטיח שכל הרופאים יחזרו לעבודה"
מסדרונות ריקים. "המשא ומתן חסר תועלת"
צילום: נרי ברנר
דורית ביניש. נזפה באוצר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים