שתף קטע נבחר

נתונים מדאיגים: יותר רציחות ואלימות במשפחה

23 נשים נרצחו בשנה החולפת בידי בני זוגן. מנתונים שפרסם משרד הרווחה לקראת היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים עולה, כי חלה עלייה של 48% במספר הילדים שטופלו במרכזים למניעת אלימות במשפחה בשנת 2010

האלימות במשפחה נמשכת ביתר שאת: בשנת 2011 נרצחו בישראל 23 בידי בני זוגן. כך עולה מנתונים שמפרסמת תנועת ויצ"ו לקראת היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים שיצוין בישראל ביום שישי הקרוב.

 

זו השנה השנייה ברציפות שבה נרשמת עלייה במספר מעשי הרצח: ב-2010 נרצחו 20 נשים, וב-2009 נרצחו בישראל 15 נשים בידי בני זוגן. רק אמש (יום ב') נרצחה אשה במרכז קליטה בקריית גת, ככל הנראה על רקע רומנטי.

 

אלימות במשפחה - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה אתמול לקריאה ראשונה הצעת חוק, לפיה אשה השוהה במקלט לנשום מוכות למעלה מחודש, תהיה זכאית לגמלת הבטחת הכנסה. כיום הן אינן זכאיות לגמלה, בניגוד לנגמלים מסמים ולנתונים בפיקוח קצין מבחן. הצעת החוק, שבין יוזמיה נמנים חברי הכנסת דב חנין, מוחמד ברכה, זהבה גלאון, ציפי חוטובלי, עינת וילף, ניצן הורוביץ ואילן גילאון - אושרה למרות התנגדות נציגי משרד האוצר.

 

"את בוגדת בי, תודי שאת בוגדת". סרטון ההסברה של ויצ"ו

 

מדו"ח שהכין מרכז המחקר והמידע של הכנסת לקראת הדיון בוועדה עולה כי העלות המרבית בגין מתן גמלת הבטחת הכנסת לכלל השוהות במקלטים כיום מוערכת בכ-4.3 מיליוני שקלים. לפי הנתונים, בישראל פועלים 13 מקלטים לנשים מוכות, ובשנת 2010 שהו בהם 765 נשים ו-1,097 ילדים.

 

עלייה במספר המשפחות המטופלות

מנתונים שמפרסם משרד הרווחה עולה כי בשנת 2010 נרשמה עלייה של 14% במספר המשפחות המטופלות במרכזים למניעת אלימות במשפחה ועלייה של 48% במספר הילדים, ביחס לשנת 2009. מנכ"ל משרד הרווחה, נחום איצקוביץ', הסביר כי "הגידול בפניות אל המרכזים מעיד על המודעות ההולכת וגוברת בקרב הציבור להשלכות החמורות של תופעת האלימות במשפחה, ולכך שהשירותים מפותחים ונגישים יותר".

 

מהדו"ח של משרד הרווחה עולה כי בשנת 2010 טופלו במרכזים למניעת אלימות במשפחה 9,749 משפחות ובהן 983 ילדים (9%), 2,888 גברים (25%) ו- 7,487 נשים. עוד עולה מהדו"ח כי 3,674 גברים הופנו לתסקירים בגין אלימות כלפי בנות זוגם, 1,350 צווי מבחן הוטלו על גברים אלימים.

 

שר הרווחה משה כחלון בתגובה לדו"ח כי "זה בלתי נתפס לדעת שאצל כל כך הרבה נשים וילדים יש טרור ואלימות בתוך הבית והוא לא מקום בטוח עבורם. משרד הרווחה עושה הכל על מנת לתת להם מענה".

 

הקמפיין של ויצ"ו: "את מחרפנת אותי"

לקראת היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים השיקה ויצ"ו קמפיין ארצי תחת הסיסמה "הישמרי לנפשך" להעלאת המודעות לאלימות נפשית נגד נשים. בקמפיין בו משתתפים אומנים שונים נקראות הנשים לפנות לקבלת עזרה מקצועית. נשות ויצ"ו יחלקו במסגרת הקמפיין גלויות הסברה במוקדים מרכזיים ברחבי הארץ, ובהן משפטי אזהרה שמשמיעים גברים העלולים לפגוע בבנות זוגן: "את בוגדת בי, תודי שאת בוגדת", "אני אפגע בעצמי בגללך", "תראי מה גרמת לי לעשות! את מחרפנת אותי".

 

לדברי רונית ארנפרונד-כהן, מנהלת האגף לקידום מעמד האישה בויצ"ו ישראל, "לאלימות נפשית אין סימנים פיזיים ולעיתים היא חמקמקה בתודעה של הקורבן וסביבתו ומשום כך היא קשה לאבחון וקשה לטיפול, אלא שהיא הרסנית, מדכאת את האישה ולעיתים מסכנת את חייה וחיי הילדים".

 

ביום חמישי הקרוב צפויה להיערך בתל-אביב צעדת אבלות עם ארונות קבורה לזכר 23 השנים שנרצחו השנה, ובסופה תיערך עצרת ברחבת מוזיאון תל-אביב. גילה אושרת, יו"ר ויצו ישראל, אמרה כי "אלימות נגד נשים היא לא בעיה של הנשים בחברה. היא בעיה של החברה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: index open
23 נשים נרצחו בידי בני זוגן (אילוסטרציה)
צילום: index open
13 מקלטים לנשים מוכות בארץ
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים