שתף קטע נבחר

"זו קרחת": בעלי אג"ח של תשובה דוחים ההסדר

בעלי אגרות החוב של דלק נדל"ן מקבוצה ה' התכנסו היום לאסיפה סוערת ברמת גן, במהלכה דחו את הצעת יצחק תשובה לפריסת החובות ותקפו אותו במילים קשות: "חוב זה חוב, וחוב מחזירים. כרגע ההצעה היא לא תספורת, היא כמעט קרחת"

בעלי אגרות החוב של חברת דלק נדל"ן, מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, דוחים מכל וכל את הצעתם של תשובה והחברה לפריסת חובות האג"ח. כך החליטה אסיפת בעלי אג"ח מקבוצה ה', שהתקיימה היום (ב') ברמת-גן. קבוצה ה' היא רק אחת מקבוצות מחזיקי האג"ח של דלק נדל"ן, אך לפי התשובה הנחרצת של בעלי האגח בקבוצה, ניתן להעריך שגם קבוצות מחזיקים אחרות לא ימהרו לאמץ את ההסכם.

 

 

האסיפה, שהתקיימה במלון לאונרדו סיטי טאואר (לשעבר שרתון סיטי טאואר) הייתה סוערת ובעלי האג"ח שהשתתפו בה - חלקם אנשים פרטיים וחלקם נציגים של גופים מוסדיים האחראים על כספי החיסכון של הציבור - אמרו מילים קשות נגד יצחק תשובה והתנהלותו. חלקם גם באו בטענות כלפי נציגיהם, שביטאו תחושה שהנציגים אינם עושים מספיק כדי לחלץ מתשובה את החוב.

 

אסיפת בעלי האג"ח (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אסיפת בעלי האג"ח(צילום: מוטי קמחי)

 

כך, לדוגמה, אמר בעל האג"ח הפרטי ברוך בר-מגן: "אין לי שום עניין עם תשובה ואני רוצה ממנו רק דבר אחד: תן לי את הכסף שאתה חייב לי. תן לי צ'ק דחוי או מזומן, אבל אני לא מוכן שתעשה לי שום תספורת, כי חוב זה חוב, וחוב מחזירים. המחויבות שלכם (עורך הדין והנאמן של בעלי האגח, ת.ג) היא שתשובה לא יספר אותנו אפילו במילימטר, ורק אם זה מה שיקרה, זה נקרא שעמדתם במחויבות שלכם. כרגע ההצעה שלכם היא לא תספורת, היא כמעט קרחת. אני לא פה בשביל להגיד דברים בוטים ופופוליסטיים כמו, 'תשובה רמאי, תשובה עבריין', אבל אני אגיד".

 

בעלי אג"ח אחרים אמרו: "בזמן שאתם דנים בהצעות של תשובה, אתם ממשיכים לתת לו אשראי. אני לא מוכן שתתנו לו יותר אשראי. אנחנו צריכים בשלב מסוים למנות לו כונס נכסים כדי להפחיד אותו ולגרום לו להתעורר ולהפסיק לברוח מאחריות".  

 

אסיפת בעלי האג"ח (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אסיפת בעלי האג"ח(צילום: מוטי קמחי)

 

הנאמן, גיורא לופטיג, אמר בתגובה לטענות: "חשוב לי לחדד בפניכם: המתווה שקבוצת דלק פרסמה, כביכול, הוא בכלל לא מתווה, הוא בכלל לא הצעה, ואנחנו אפילו לא מתכוונים לדון בו. מדובר באכזבה מבישה ואנחנו מצפים שהחברה תתעשת ותציג הצעה רצינית".  

 

עו"ד רענן קליר, ממשרד עורכי הדין קליר-בנימיני, אמר: "אנחנו בודקים את התנהלותם של בעלי המשרה והדירקטורים שאפשרו לדלק נדלן להגיע להון שלילי (חוב ת.ג) בהיקף אדיר של כ-2 מיליארד שקלים. יש להם אחריות מלאה לחוב, גם לנושאי המשרה באופן אישי וגם לתשובה עצמו. החברה נוהלה לצרכיו של תשובה על חשבון בעלי האג"ח. לדרך התנהלותו והבריחה שלו מאחריות תהיה השלכה גם על עסקיו האחרים". שותפו של קליר, עו"ד אלון בנימיני, הבטיח גם הוא שלא להרפות מתשובה והנהלת החברה.

 

נדחה החוק נגד "תספורות הטייקונים"

דלק נדל"ן פרסמה אתמול באתר הבורסה את המתווה המלא שגיבש פרופ' אמיר ברנע להסדר החוב עם המשקיעים בחברה. בשורה התחתונה מציע ברנע לארגן מחדש את חובותיה של דלק נדל"ן, כדי לאפשר לחברה להשביח נכסים, במהלך שיבצע קיצוץ של 30% בחובות החברה. 

 

כחלק מההסדר, יומרו חובותיה של החברה לבעלי האג"ח לסדרות אג"ח חדשות ולמניות. חוב בערך נקוב של 2.2 מיליארד שקל של דלק נדל"ן יומר לסדרות אג"ח ומניות של החברה באופן הבא: 800 מיליון שקל באג"ח ארוכה חדשה ו-400 מיליון שקל בשתי סדרות אג"ח חדשות להמרה למניות החברה. יתרת החוב תוחזר לבעלי האג"ח באמצעות קבלת 70% ממניות החברה כדי שיוכלו ליהנות מהשבחה עתידית שלה, אם תהיה. בתמורה יזרים תשובה 300 מיליון שקל.

 

דלק נדל"ן נקלעה לקשיים בעקבות המשבר העולמי שפקד את השווקים בעולם ופעלה בשנתיים האחרונות ליישום תכנית אסטרטגית למימוש והשבחת נכסים בעלי פוטנציאל ליצירת ערך, כאשר במסגרת תכנית המימושים, מכרה החברה מתחילת שנת 2010 נכסים בהיקף כספי של למעלה מ-5 מיליארד שקל, ביניהם בניין Bell בקנדה, חברת רודשף בבריטניה ועוד.

 

בתוך כך, דחתה היום ועדת השרים לחקיקה את חוק "תספורות הטייקונים". לפי הצעתו של ח"כ מאיר שטרית, שר האוצר לשעבר, כל בעל הון שלא עמד בחובותיו כלפי הציבור בזמן הנקוב לא יוכל לבצע גיוסים נוספים בשוק ההון. הצעת החוק אף מחמירה וקובעת כי גם אם בעל החוב יגיע להסדר דחייה עם הציבור, זה עדיין לא יאפשר לו לבצע גיוס נוסף והוא יאלץ להמתין עד לפרעון מוחלט של חובו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים