שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר ישוב

ליצמן נגד קדימה: דאגתם לקרחות ולא לשיניים

קדימה הגישה הצעת אי-אמון על רקע משבר המתמחים, וסגן שר הבריאות הטיל את האחריות על הממשלה הקודמת, ש"לא אישרה רופאים ולא הוסיפה מיטות לבתי חולים"

מערכת הבריאות הציבורית על סף קריסה, אבל אם שואלים את סגן שר הבריאות בשנתיים וחצי האחרונות - האחריות מוטלת על הממשלה הקודמת. יעקב ליצמן הגיב אחר הצהריים (יום ב') להצעת אי-אמון מטעם מפלגת קדימה, בגין "הריסת מערכת הבריאות", וטען כי שר הבריאות הקודם, יעקב בן יזרי, השאיר לו "הרס הרס הרס". הוא גם אמר כי ממשלת קדימה דאגה לאשר בסל הבריאות משחה נגד התקרחות, אך לא דאגה לטיפולי שיניים לילדים, כפי שהוא עשה. בתום הדיון דחתה הכנסת את שלוש הצעות האי אמון של האופוזיציה.

 

משבר המתמחים - הכתבות האחרונות:

ביניש נזפה - והאוצר קיבל את המתווכים שהציעה

ביניש הציעה שני מתווכים; הרופאים חוזרים לעבוד

המתמחים לשטייניץ: הכוחניות שלך תוביל לסילוקך

 

ליצמן הגיב לח"כ רחל אדטו מקדימה, שתקפה מעל דוכן הכנסת אותו ואת ראש הממשלה: "צריך עזות מצח כדי להעלות מישהו מקדימה להאשים את הממשלה על הבעיה במערכת הבריאות. צריך לזכור - היה שלוש שנים שר הבריאות קודם". בן יזרי, אגב, היה חבר במפלגת הגמלאים ולא בקדימה.

 

"אני רוצה להגיד לכם מה השאירו לי ירושה מהממשלה הקודמת", המשיך סגן השר, "אל תאשימו את ראש הממשלה עכשיו. תחליטו, או עם כל הכבוד כשתהיה לכם סבלנות, לא נעים לשמוע, אני יודע, אני אפרט אחד אחד איזה הרס השארתם במשרד הבריאות, הרס הרס הרס".

 

"כל ההפרטות למיניהן, מי עשה את זה?", שאל ליצמן והשיב: "הכנסת הקודמת. אני צריך לבוא כסגן שר הבריאות לוועדות הכנסת להסביר מה עשיתם בקדנציה הקודמת. למשל בבריאות התלמיד, ואני לא אגיד לכם מה שעשיתם הרס בבריאות התלמיד והנפש, בכל אחד שהגעתם היה הרס אחד גדול. אני אפרט אחד אחד".

 

ליצמן האשים את קדימה בכך שהסתירה דו"ח שהיה עשוי להוביל להוזלת מחירי התרופות לצרכן, ואמר שבתקופתו במשרד הבריאות הוא הוריד ב-25 אחוז את מחירי התרופות. "איפה כולם היו בקדנציה הקודמת?", תהה, "אני רוצה להזכיר לכם, אני בסך הכל סגן שר. זה הכל כסגן שר, לא כשר". 

 

"הרבה זמן אני מחכה לרגע הזה" 

חברי הכנסת רוני בר-און ויואל חסון מקדימה התפרצו לדבריו של ליצמן, שפנה לחסון: "אתה הולך לסבול ממני הרבה זמן. הרבה זמן אני מחכה לרגע הזה".

 

ליצמן התייחס ישירות למשבר המתמחים ושאל מדוע בקדימה לא תקפו את הרופאים שהפרו את צווי המניעה שאסרו עליהם להתפטר. הוא גם האשים את קדימה במשבר: "ממשלת קדימה לא אישרה רופאים ולא הוסיפה מיטות לבתי חולים. מיטה אחת לא הוספתם, לא יעזור לכם טשטושים וצעקות לבתי חולים, תגידו מה שאתם רוצים, אני אחזור על זה שלוש פעמים, ממשלת קדימה הרסה את מערכת הבריאות".

 

סגן שר הבריאות הזכיר גם את סוגיית מכשירי ה-MRI: "אתם תצטרכו לתת את הדין למה לא היה MRI בתקופה שלכם בכל בתי החולים בפריפריה, שום MRI לא הכנסתם. רק אתם אשמים, אף אחד אחר לא

אשם בזה. תשלמו על זה ביוקר".

 

לפני שר הבריאות דיברה, כאמור, ח"כ אדטו מקדימה. "כל אחד בתורו מתגאה כיצד ממשלה זו מקדמת את נושא הבריאות", אמרה, "על מי אתם עובדים? למה אתם מספרים לנו חצאי אמת במקרה הטוב או סילוף אמת במקרה הטוב פחות?".

 

ח"כ אדטו תקפה אישית את בנימין נתניהו: "הממשלה שלך לא תיזכר רק כממשלה המנופחת בתולדות ישראל - אתה תיזכר כי גם בתקופת היותך ראש ממשלה ושר הבריאות הצלחת להביא את מערכת הבריאות למשבר הגדול בתולדותיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליצמן. "צריך עזות מצח"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים