שתף קטע נבחר

דין משמעתי ליס"מניק שצולם בועט במתנחלת

רפאל כהן מואשם שבעט בנערה ששכבה על הקרקע במהלך פינוי במגרון באוקטובר שעבר. בעבר הוא כבר נקנס ושילם פיצויים לאחר שסטר למתנחל ואף צולם חונק את עמיחי מרחביה ז"ל

מסתבך סדרתי: המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) החליטה להעמיד לדין משמעתי את רפאל כהן, שוטר יס"מ, בגין הכאת מתנחלת במהלך פינוי ברמת-מגרון באוקטובר אשתקד. מדובר בתלונה השלישית נגד השוטר, שבעבר נאלץ לשלם פיצויים למתנחל שאותו היכה.

 

בסרטון שצולם על-ידי ערוץ 10, נראה כהן כשהוא בועט בנערה כשהיא כבר שכובה על הקרקע. בסרטון נוסף נראים שוטרים אחרים מתיזים גז מדמיע לעבר המפגינים במקום, ללא כל הצדקה הנראית לעין.

 

"קיבלנו פניות בדבר התזת גז לפניהם של מפגינים פסיביים ללא הצדקה, השלכת מפגינים מגובה רב תוך סיכון בריאותם, אחיזת בנות באיברים מוצנעים של גופן, ומשיכת מפגינים בשערותיהם", כתבה אורית סטרוק, מנהלת ארגון זכויות האדם ביש"ע, בתלונה שהעבירה למח"ש והובילה לפתיחת החקירה נגד כהן.

 

כאמור, כהן כבר מכיר היטב את חדרי החקירות של מח"ש. לפני שלוש שנים, במהלך פינוי מאחז בגזרת בנימין, צולם כהן כשהוא סוטר לפניו של נחום גרינבלום. בעקבות זאת, הועמד השוטר לדין משמעתי ונדרש לשלם קנס. במסגרת תביעה אזרחית, הוא נאלץ גם לשלם 4,000 שקלים פיצויים לגרינבלום.

 

בנוסף לכך, כהן נחקר בעבר בחשד שבשנת 2002, במהלך פינוי חוות גלעד, חנק

את עמיחי מרחביה, שארבע שנים לאחר מכן נהרג במלחמת לבנון השנייה. במקרה זה, נסגר התיק נגד השוטר.

 

"שוטר כזה היה צריך כבר מזמן להיות מודח מהמשטרה ובוודאי מתפקידי שדה וממגע עם מפגינים", אמרה סטרוק, "אני מקווה שאחרי שלוש הפעמים שתועדו, ומבלי לדעת כמה מקרים כאלה היו ללא נוכחות מצלמה יידעו במח"ש ובפיקוד היס"מ להסיק את המסקנות שכל אזרח עם הגיון בריא יכול להסיק".

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "הוגש כתב אישום על ידי מחלקת משמעת לבית הדין למשמעת בגין שימוש בכוח שלא כדין והתיק נקבע לדיון בחודש הבא".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כהן ועמיחי מרחביה ז"ל
צילום: מירי צחי
מומלצים