שתף קטע נבחר

ליברמן: אחדות עם חמאס? ברשות לא יראו שקל

יום לפני הפסגה בין אבו מאזן למשעל, הבהיר שר החוץ כי בירושלים לא יסכימו לשתף פעולה עם ממשלת חמאס-פתח. במקביל, קראו באיחוד האירופי לחדש את העברת כספי המסים לרשות הפלסטינית: "מדובר באינטרס ישראלי"

"לא נעביר אפילו שקל אחד לממשלת אחדות של חמאס ופתח" - כך הבהיר היום (ד') שר החוץ אביגדור ליברמן במהלך פגישה עם עמיתו ממונטנגרו, מילאן רוצ'ן. הדברים נאמרו יום לפני פגישתם של הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, וראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל.

 

באן לנתניהו: העבר את כספי המסים לפלסטינים

 

ישראל מעכבת את העברת כספי המסים הפלסטינים לרמאללה מאז צירוף הרשות הפלסטינית לאונסק"ו. ליברמן הבהיר לעמיתו האירופי כי אם תקום ממשלת אחדות פלסטינית, שלא תקבל באופן ברור את תנאי הקוורטט, ישראל לא תכיר בה, לא תנהל איתה שום דיאלוג ולא תעביר לה כספים.

 

שר החוץ אמר כי אבו מאזן מפעיל לחץ אדיר על הקהילה הבינלאומית כדי להביא לחידוש העברת הכספים מישראל, "ובאותו הזמן הוא פועל במרץ להקמת ממשלה יחד עם החמאס, שאינו מכיר בדרישות הקהילה הבינלאומית להפסיק את הטרור ולכבד את ההסכמים שנחתמו בין ישראל לפלסטינים ואף ממשיך לקרוא להשמדתה של מדינת ישראל. ישראל לא תעביר כספים למי שמעוניין בחיסולה ואם אבו מאזן יהיה שותף של החמאס, ברור שהוא איננו שותף לשלום".

 

ליברמן. דורש מחמאס לקבל את תנאי הקוורטט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ליברמן. דורש מחמאס לקבל את תנאי הקוורטט(צילום: גיל יוחנן)
 

 

סוגיית העברת הכספים לפלסטינים והפסגה בין אבו מאזן למשעל עלתה גם במהלך שיחה בין שגריר האיחוד האירופי, אנדרו סטנדלי, ובכירים אחרים באיחוד, לכתבים בירושלים. "הקו שלנו ברור", אמר סטנדלי, "אלה הם כספי מסים פלסטיניים שצריכים להיות מועברים. זהו חלק ניכר מהתקציב של הרשות, לדעתי 30 אחוז או יותר מההכנסות". הוא הדגיש כי מדובר גם באינטרס של ישראל.  

 

"ציפיות נמוכות מהפסגה הפלסטינית" 

ג'ון גת-רוטר, העומד בראש המשלחת האירופית לגדה המערבית ולרצועת עזה, הודה כי הציפיות מהפגישה בין אבו מאזן למשעל נמוכות: "יש פערים סביב הבחירות, הממשל ומי יעמוד בראשו. גם אחרי ההסכם האחרון סיכמו על ממשלה חדשה ועל בחירות, אבל זה לא קרה. דבר לא יושם".

 

סטנדלי התייחס גם למהומות האלימות במצרים ואמר כי "אין לתת לגופים הפוליטיים באביב הערבי עידוד להשתמש בסכסוך כזווית שלילית. זו אסטרטגיה בסיסית לישראל על מנת לשמר את השלום עם מצרים, ומשא ומתן יחזק זאת". על הקשר בין הבנייה בהתנחלויות לשימור הסכם השלום עם מצרים הוא אמר כי "עמדת האיחוד

היא שלבנייה בהתנחלויות יש השפעה שלילית. אני לא יכול לדבר בשם הרחוב הערבי, אבל אני חושב שהרחוב הערבי לא מקדם בברכה את הבנייה בהתנחלויות".

 

השגריר האירופי התייחס גם להצעות החוק שמבקשות לפגוע במקורות המימון של ארגוני השמאל. "חשוב מאוד להדגיש שאנחנו מעריכים ומכבדים את הזכות הריבונית של ישראל על ענייניה הפנימיים", הדגיש, "אבל אנחנו מודאגים לגבי התפישה של ישראל כלפי מדינות ידידותיות. אנחנו לא מממנים ארגונים פוליטיים, אנחנו מממנים ארגונים אירופיים ופרויקטים של זכויות אדם. אנחנו לא מממנים את הארגונים שייצגו אותנו, וגם המימון הזה מיועד לפרויקטים ספציפיים ולא כדי לממן את הגופים האלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן, לצד שר החוץ של מונטנגרו
צילום: מרים אלסטר
"יש פערים". משעל ואבו מאזן
צילום: AP
מומלצים