שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סקירת מט"ח: אירופה בצרות - השקל נפגע

  ציון דרך בהתפתחות המשבר באירופה נרשם היום, כשהנפקת האג"ח של גרמניה, היציבה שבמדינות הגוש, זכתה להיענות דלילה. היחלשות הייצוא נותנת את אותותיה בשקל, שנחלש מתחילת חודש נובמבר ב-3.3% אל מול הדולר

  אירופה ממשיכה לצלול מטה בתוך מערבולת משבר החובות וההשפעה על הכלכלה הישראלית כבר בדרך. היום (ד') בשעות הצהריים דיווח בנק ישראל כי המדד המשולב לחודש אוקטובר עלה ב-0.1%. בחינה של מרכיבי המדד מגלה תמונה קצת פחות אופטימית.

   

  רכיב יצוא הסחורות עלה רק ב-0.2% לאחר שבחודש ספטמבר עלה ב-2.2%. כמו כן, רכיב יצוא השירותים ירד בלא פחות מ-9% לאחר שבחודש ספטמבר עלה ב-13.6%. היחלשות הייצוא מפחיתה את כניסתו של מט"ח לישראל ובכך מחלישה את השקל.

   

  עדות לכך, ניתן לראות בהיחלשות השקל מתחילת חודש נובמבר ב-3.3% אל מול הדולר האמריקני וב-0.6% אל מול האירו.

   

  החששות הגיעו עד לגרמניה

  משבר החובות באירופה עלה מדרגה נוספת היום (ד'), עת חששות המשקיעים הגיעו גם עד לאג"ח של ממשלת גרמניה. חוסר היענות למכרז אג"ח של ממשלת גרמניה דחף לצניחתו של האירו אל מול הדולר ב-0.46% מרמה של 1.3466 דולר, בשעות הבוקר, לכדי 1.3401 דולר נכון לשעה 16:30.

   

  מכרז הנפקת אג"ח לא מוצלח במיוחד של ממשלת גרמניה מסמן עוד רגע היסטורי במשבר הנוכחי, היות והאג"ח הגרמני נחשב לנכס בעל הסיכון הנמוך ביותר בגוש האירו ולכן ביקושים דלילים אינם סימן מעודד.

   

  גרמניה מכרה אג"ח לפדיון בעוד 10 שנים בהיקף של 3.64 מיליארד אירו וזאת לעומת תוכנית ראשונית למכירה של 6 מיליארד אירו. אכזבת המשקיעים לא

  אחרה לבוא וכתגובה צנח מדד ה-DAX הגרמני ב-1.74%. עם זאת, נכון לשעה 16:30 (שעתיים לפני תום המסחר באירופה) מדד ה-DAX חזר לטריטוריה חיובית ועלה ב-0.14%.

   

  זאת ועוד, מוקדם יותר הבוקר, דיווחו מספר בנקים בפולין, כי הבנק המרכזי התערב במסחר בזלוטי על מנת לבלום את היחלשותו אל מול האירו. הזלוטי איבד 11% אל מול האירו מאז סוף חודש יוני השנה. זאת, על רקע ההאטה בייצור בגוש האירו המהווה יעד יצוא מרכזי של פולין (כ-54% מסך הייצוא).

   

  כמו כן, לאחר 7 שבועות ללא התערבות בשוק המט"ח המקומי, הבנק המרכזי מכר היום יתרות אירו וכתוצאה מכך הזלוטי התחזק ב-0.8%. עם זאת, נכון לכתיבת שורות אלו נחלש הזלוטי בחזרה ומתחילת המסחר פוחת ב-0.36% אל מול האירו.

   

  בסיכומו של יום, שערו היציג של הדולר עלה ב-0.777% ונקבע על 3.761 שקלים. שערו היציג של האירו ירד ב- 0.413% ונקבע על 5.0347 שקלים. מדד "סל המטבעות" אשר משקף ממוצע גיאומטרי של שער החליפין של השקל מול 28 מטבעות, המייצגים 38 שותפות סחר עיקריות של ישראל, עלה היום ב- 0.146%.

   

  הכותב הוא מהמחלקה הכלכלית ב-IBI

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אירופה בצרות. גם גרמניה לא מצליחה לגייס חוב
  צילום: AFP
  הייצוא הישראלי (והשקל) משלמים את המחיר
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  מומלצים