שתף קטע נבחר

ניסיון הרגעה נוסף: צבא מצרים התנצל על ההרג

אחרי שהגנרל טנטאווי נכשל בניסיון לרכך את זעם ההמון בכיכר א-תחריר, פרסמה המועצה הצבאית העליונה הודעת התנצלות על הרג כ-40 מפגינים וצער על המשך המהומות האלימות. במקביל, מקים הצבא גדרות ומחסומים שיחצצו בין ההמון לשוטרים

ניסיון נוסף לשכך את זעם ההמון: אחרי שנאומו של הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי נכשל בניסיונו לרכך את המפגינים, הביעה הבוקר (יום ה') "המועצה הצבאית העליונה" השולטת במצרים צער על המהומות האלימות בימים האחרונים בכיכר א-תחריר והתנצלה על מותם של מפגינים. מאז תחילת השבוע נהרגו 40 בני אדם ומאות נפצעו בקהיר על-רקע דרישת ההמון מהמועצה הצבאית להעביר את השלטון לאלתר לגוף אזרחי שיקיים את הבחירות.  

 

גל התקוממות שני במצרים:

 

"המועצה העליונה של הכוחות המזויינים מביעה את צערה העמוק ואת התנצלותה על מותם של חללים מקרב בני עמנו הנאמנים, במהלך 'אירועי כיכר תחריר' האחרונים. אנו שולחים את תנחומינו למשפחות", נכתב בהודעת המועצה הצבאית שהוסיפה כי היא מתחייבת לחקור במהירות את נסיבות מותם של המפגינים ולשלם למשפחות פיצויים.

 

בוקר שישי בכיכר. תהיה הפסקת אש? (צילום: AP) (צילום: AP)
בוקר שישי בכיכר. תהיה הפסקת אש?(צילום: AP)
 

הבוקר פתחו הגנרל טנטאווי ובכירי המועצה הצבאית בהתייעצויות עם נציגים מהכוחות פוליטיים המרכזיים במצרים. זאת, בניסיון להגיע להסכמות סביב הרכב ממשלה חדשה, שתחליף את ממשלתו המתפטרת של עיסאם שרף ותוכל לתפקד בחודשים הקרובים. במקביל, דיווח היומון המצרי "אל-מסרי אל-יום" כי גם המפגינים מחפשים אחר מנהיג אזרחי מוסכם, שיוביל את המערכת הפוליטית של מצרים אל הבחירות.

 

ככל הנראה תנסה המועצה הצבאית לחפש אחר מועמד שאינו נמנה על זרם פוליטי כלשהו. הממשלה עצמה תורכב מנציגי כל הכוחות הפוליטיים במצרים. בין השמות שהועלו כמועמדים אפשריים: ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשעבר, ד"ר מוחמד אל-בראדעי, האקדמאי ד"ר חוסאם עיסא, ויו"ר "העמותה הלאומית לשינוי" עבד אל-ג'ליל מוסטפא.

 

בתוך כך, החל צבא מצרים הבוקר בהצבת לוחות ברזל וחוטי תיל בדרכים המובילות לכיכר, כדי לחצוץ בין המפגינים לבין כוחות הביטחון. עוד דווח כי הפסקת האש, שנכנסה לתוקפה בשעה 06:00, מחזיקה לפי שעה מעמד. לא ברור עם מי סיכמה המועצה הצבאית העליונה על הפסקת הפעולות האלימות, אולם בפועל שקט כעת בקהיר ולראשונה מאז תחילת השבוע יצאו עובדי הניקיון אל הכיכר כדי לפנות את האשפה הרבה. בערים אלכסנדריה ואיסמעליה, לעומת זאת, דווח על עימותים.

 

בנאומו שלשום חזר טנטאווי על לוח הזמנים הפוליטי שצפוי למצרים החודשים הקרובים: הבחירות לפרלמנט יחלו בשבוע הבא במועדן, הבחירות לנשיאות יתקיימו עד יולי 2012, ועד אליהן תכהן "ממשלת הצלה לאומית". כמו כן, הוא קיבל את התפטרותו ממשלת שרף.

 

טנטאווי הסביר כי אין זה מעניינו של הצבא מי ינצח בבחירות. "הדבר תלוי אך ורק ברצון העם אשר נאבק לכך ב-25 בינואר. מי שטוען כי המועצה הצבאית נוקטת סחבת בהעברת השלטון טועה. כבר הודענו כי אנו ניצבים בשורה אחת עם כולם. אנו מגינים על העם. יש מי שמאשים אותנו בלקיחת צד, אין זה נכון", אמר.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיכר א-תחריר
צילום: EPA
גדרות תיל יחצצו בין מפגינים לשוטרים
צילום: רויטרס
טנטאווי. הפעם זה יצליח?
צילום: אלג'זירה
מומלצים