שתף קטע נבחר

צילום: יואב זיתון

אסון הכרמל: נסגר התיק נגד החשודים בהצתה

הפרקליטות החליטה לסגור את התיק נגד שני החשודים, בני 13 ו-14 מעוספיה. "לא ניתן לקבוע במידת הוודאות הנדרשת במשפט הפלילי את מידת חלקם לגרימתה ברשלנות של השריפה", נכתב בהודעת הפרקליטות למשפחות 44 הנספים

כמעט שנה לאחר אסון הכרמל, החליטה היום (ה') הפרקליטות לסגור את התיק נגד שני הנערים מעוספיה, שנחשדו בהצתה ברשלנות של השריפה הגדולה ביותר בתולדות מדינת ישראל. הודעה על כך נמסרה למשפחות הנערים ולבני משפחותיהם של 44 הנספים באסון.

 

שנה לאסון הכרמל - כתבות אחרונות ב-ynet

 

מפרקליטות מחוז חיפה נמסר כי ההחלטה התקבלה בשל קושי ראייתי להעמידם לדין, שכן לא ניתן להוכיח מה היו פעולותיהם של כל אחד מהחשודים - נערים כבני 13 ו-14, במהלך האירוע ולאחריו, במידה הנדרשת בהליך פלילי.

 

החקירה החלה עוד ביומה הראשון של השריפה בדצמבר 2010. בתחילה נטען כי מדובר בדליקה שהתפשטה מהמזבלה הפיראטית בכניסה לעוספיה, אך בהמשך נקבע כי נערים שעישנו נרגילה בסמוך לכניסה לנחל חיק הם אלה שהבעירו את האש, ככל הנראה לאחר שגחל מהנרגילה נפל לרצפה, והבעיר ערימה של עשב יבש ופסולת. בסך הכול נחקרו שישה חשודים, ושניים מהם הוגדרו החשודים המרכזיים.

 

קושי להוכיח אשמה פלילית. השריפה בכרמל (צילום: דנה פרידלנדר אופק צילומי אוויר) (צילום: דנה פרידלנדר אופק צילומי אוויר)
קושי להוכיח אשמה פלילית. השריפה בכרמל(צילום: דנה פרידלנדר אופק צילומי אוויר)
 

לאחר שנעצרו חשודים, ביקשה המשטרה מבית המשפט להאריך את מעצרם וטענה כי הסעיף שבגינו יש להעמידם לדין הוא גרימת מוות, אך כבר בשלב המעצר הבהיר השופט כי אין עילה לסעיף כזה. גם בפרקליטות ציינו כי מסקנות חקירת השריפה הצביעו על כך שגורם השריפה לא היה הצתה בזדון, כי אם רשלנות.

 

החשודים הודו, אך לא נמצאו ראיות

ל-ynet נודע כי למרות ששני החשודים המרכזיים הודו במעשים לכאורה, ההודאה לא הייתה מגובה בראיות. אחד החשודים הוביל את חוקרי המשטרה בשני שחזורים, לשני מקומות שונים שבהם, כך טען, ישבו ועישנו את הנרגילה. אולם כיבוי האש הצביע על מקום אחר, שונה, כמוקד הראשוני של השריפה. נער אחר הצביע אמנם על הנקודה הנכונה, אך בפרקליטות העריכו כי יכול היה ללמוד על המקום לאחר שבני משפחתו ותושבי השכונה השתתפו בפעולות הכיבוי במקום לאחר התפשטות האש, ושם גם התמקדו חוקרי השריפות.

 

בהודעה ששלחה היום הפרקליטות למשפחות הנספים באסון, מסבירה התובעת, עו"ד מיטל חן-רוזנפלד, כי לא ניתן להוכיח בבית משפט את אשמת הנערים. "לא ניתן היה לקבוע במידת הוודאות הנדרשת במשפט הפלילי את מידת חלקם ואחריותם של כל אחד מהחשודים לגרימתה ברשלנות של השריפה ותוצאותיה. זאת, בין היתר, לאור צירוף הנסיבות אשר הובילו להתפשטותה רחבת ההיקף של האש, ובכלל זה גורמי אקלים, טופוגרפיה, וכן סוג ומצב הצמחייה באזור בעת האירוע".

 

הפרקליטה הוסיפה כי בשל אותו צירוף נסיבות, יהיה קושי להוכיח קשר בין פריצת האש ובין מות נוסעי האוטובוס, הכבאים והשוטרים. קושי ראייתי נוסף בתיק ביחס לאחריותם של החשודים, עלה מצירוף הנסיבות, אשר הובילו להתפשטותה רחבת ההיקף של האש, ובכלל זה העובדה שהנספים מצאו את מותם מספר שעות לאחר שפרצה השריפה ובמקום המרוחק מהמקום שבו החלה ההתלקחות. לדברי הפרקליטה, ההחלטה התקבלה פה אחד, על דעתו של פרקליט המדינה ואנשיו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא ניתן להוכיח אשמה. השריפה בכרמל
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים