שתף קטע נבחר

מג"ד בצפון: בעימות הבא צבא לבנון יילחם בנו

בשבוע של פיצוץ מסתורי במחסן תחמושת של חיזבאללה בדרום לבנון, בצה"ל מעריכים שללוחמים המוסווים של הארגון באזור הגבול יצטרפו גם אנשי הצבא הרשמי. "הם מוגדרים כיום כאויב", אומר ל-ynet מפקד גדוד "חרב" הדרוזי, סא"ל שאדי אבו-פארס

הזירה הצפונית שקטה בתקופה האחרונה, אבל השבוע שוב נשמע בדרום לבנון פיצוץ מסתורי שמקורו כנראה במחסן תחמושת של חיזבאללה. היו אף דיווחים שייחסו את הפעולה לישראל, לכאורה באמצעות "הפלת" מל"ט ממולכד. מצדו השני של הגבול, צה"ל ממשיך להיות דרוך - מול ארגון הטרור השיעי, אבל גם מול הצבא הלבנוני המאורגן.

 

מפקד גדוד "חרב" של החטיבה המערבית, סא"ל שאדי אבו-פארס, הוביל השבוע תרגיל גדודי לקראת החזרה לקו. בשיחה עם ynet הוא הזכיר כי חיילי צבא לבנון שפרוסים על הגבול מנעו בגופם ממפגינים פרו פלסטינים להתקרב לגדר המערכת באירועי יום הנכסה ביוני, אך ספק אם יברחו צפונה בעימות הבא: "להערכתנו הם ישתתפו בלחימה. הם מוגדרים כיום כאויב. אין לנו כוונה לפתוח עליהם באש, והם מכירים את אחריותם על הגבול".

 

בשנה וחצי האחרונות גבר המתח מול הצבא הלבנוני, בזמן שהממשלה במדינה עברה מהידיים הפרו-מערביות לשליטה מעשית של חיזבאללה. באוגוסט השנה נפתחה אש לעבר סיור של צה"ל, שנסע ליד גדר הגבול. על-פי חלק מהדיווחים בלבנון חייל לבנוני נפגע. התקרית הזו אירעה שנה בדיוק מאז נהרג מג"ד המילואים, סגן אלוף דב הררי, באירוע דומה שהוביל לחילופי אש חריגים ולתגובה ישראלית חריפה יחסית.

 

"אנשי חיזבאללה באזור קו המגע"

גדוד העדה הדרוזית מכיר יותר מכל גדוד אחר בצה"ל את מרכז הגבול עם לבנון. לוחמי הגדוד ומפקדיו מציינים עשור של שירות רצוף בגזרה המתוחה שגובלת בארץ החיזבאללה, ולמרות השקט היחסי מאז מלחמת לבנון השנייה, אף אחד לא יכול לדעת בדיוק כיצד ייראה העימות הבא.

 

"התרחיש המרכזי - איום החדירה וגם החטיפה" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
"התרחיש המרכזי - איום החדירה וגם החטיפה"(צילום: דובר צה"ל)

 

"התרחיש המרכזי שאנו נערכים אליו הוא איום החדירה, ובתוכו נכלל גם איום החטיפה", אמר סא"ל אבו-פארס, "המלחמה הרתיעה מאוד את חיזבאללה, ונאסרללה עדיין תחת סיכול ממוקד ומסתתר בבונקרים. מאז המלחמה חיזבאללה לא ירה כדור אחד, אבל אנשיו עדיין נמצאים, בצורה מוסווית, בקו המגע".

 

ביום שבו התפוצץ מחסן הנשק לא רחוק מצור, נשמע גם איום בהקשר האיראני.יועצו הצבאי של עלי חמינאי, המנהיג העליון של איראן. הגנרל יחיא רחים ספווי, הזהיר את ישראל כי אם תתקוף את מתקני הגרעין של ארצו - תגיב הרפובליקה האיסלאמית בשיגור טילים, ואליה יצטרפו גם חיזבאללה בלבנון וחמאס ברצועת עזה.

 

"המלחמה הרתיעה מאוד את חיזבאללה". האימון הגדודי (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
"המלחמה הרתיעה מאוד את חיזבאללה". האימון הגדודי(צילום: דובר צה"ל)

 

"אין צורך שאיראן תשגר טילים בליסטיים על ישראל, כל הערים הציוניות נמצאות בטווח הקטיושות של ידידינו מהחיזבאללה", צוטט הגנרל ספווי, לשעבר מפקד משמרות המהפכה, בטלוויזיה האיראנית.

 

למה שלא יהיה רמטכ"ל דרוזי?

סא"ל אבו-פארס לקח חלק מרכזי כסמג"ד בלבנון השנייה, ולוחמיו זכו להוקרה מיוחדת מפיקוד צפון על חשיפת חומרים מודיעיניים רגישים של חיזבאללה בכפרים הלבנונים, והיתקלויות מוצלחות עם מחבלים ללא נפגעים לגדוד. "בתור גדוד קבוע בגזרת לבנון, יש לנו מוקד ידע עצום על האזור", מציין המג"ד, שבעיני רבים בעדה ומחוצה לה מוגדר כ"רמטכ"ל של הדרוזים".

 

"יש לנו מוקד ידע עצום על האזור"  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
"יש לנו מוקד ידע עצום על האזור" (צילום: דובר צה"ל)

 

בשנים האחרונות עלו שוב דיבורים על פירוק הגדוד הדרוזי בשל חוסר נחיצות בגדוד "עדתי אחיד". סא"ל אבו-פארס מספר כי "הרכילויות האלה קיימות מאז שהייתי חייל בגדוד, ולהערכתי בכלל לא עלו בשולחן צבאי כזה או אחר.

 הגדוד שלנו מאחד בין כפרים ומשפחות דרוזיות רבות. נכון שיש כיום לוחמים דרוזים ביחידות מובחרות כמו סיירת מטכ"ל, השייטת ואף בקורס טייס, אבל ללכידות ולמשפחתיות שיש בגדוד אין שני בצבא".

 

לאחר שמהעדה כבר יצא אלוף, יוסף משלב (מפקד פיקוד העורף לשעבר), מג"ד חרב - גדוד שזרעו הוקם ב"יחידת.המיעוטים מ-48'" - לא רואה סיבה שדרוזי לא יקבל גם דרגה אחת מעל: "בצה"ל יש שוויון מלא ללא הבדל דת, מין וגזע, כך שאין מחסום שימנע מדרוזי להפוך לגם לרמטכ"ל".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גדוד "חרב" מתאמן השבוע
צילום: דובר צה"ל
סא"ל אבו-פארס. "הרמטכ"ל של הדרוזים"
צילום: דובר צה"ל
מומלצים