שתף קטע נבחר

צרפת: ימיו של בשאר אסד בשלטון ספורים

"למרבה הצער, הדברים מתקדמים באיטיות, אבל הם מתקדמים מאז החליטה הליגה הערבית להטיל סנקציות שיבודדו עוד יותר את המשטר הסורי", אמר שר החוץ הצרפתי ז'ופה. במקביל, עשרות אלפי בני אדם הפגינו בדמשק בעד הנשיא הסורי

במשרד החוץ בפריז מגבירים את הלחץ על המדינה הערבית וחוזים את סופו הקרב של הרודן הסורי: ימי משטרו של בשאר אסד "ספורים" לאחר החלטת הליגה הערבית להטיל סנקציות חריפות על סוריה. כך אמר היום (יום ב') שר החוץ של צרפת אלן ז'ופה והוסיף כי "הכול מתקדם באיטיות כדי לעצור את הדיכוי". במקביל, עשרות אלפי בני אדם הפגינו בדמשק לאות תמיכה בנשיא הסורי כשהם מניפים את דגלי סוריה ותמונות דיוקן של אסד. 

 

לחץ מבחוץ, אלימות מבפנים - ידיעות אחרונות על סוריה:

 

"למרבה הצער, הדברים מתקדמים באיטיות. אבל הם מתקדמים מאז שהליגה הערבית, שלה יש משקל חשוב, החליטה להטיל מספר סנקציות שיבודדו עוד יותר את המשטר הסורי", אמר ז'ופה לתחנת הרדיו "פראנס אינפו". "ימיו של המשטר הסורי ספורים, זה ברור, כבר עכשיו הוא מבודד לחלוטין".

 

החלטה דרמטית על סנקציות נגד סוריה. ישיבת הליגה הערבית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
החלטה דרמטית על סנקציות נגד סוריה. ישיבת הליגה הערבית(צילום: EPA)

 

סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי מיליוני אזרחים סורים השתתפו בהפגנת תמיכה באסד בדמשק ובערים נוספות כגון חלב, דיר א-זור וחסקה. על פי הדיווח, המפגינים מוחים נגד החלטת הליגה הערבית להטיל סנקציות על סוריה.

 

שרי החוץ של הליגה הערבית אישרו אתמול הטלת סנקציות כלכליות על סוריה, בעקבות הדיכוי האלים של ההתקוממות נגד משטרו של הנשיא אסד. ראש ממשלת קטאר, שעמד בראש ישיבת הליגה בקהיר, אמר כי ההחלטה חסרת התקדים התקבלה ברוב של 19 מדינות מתוך 22, כולל סוריה, שהושעתה מהארגון. עיראק ולבנון התנגדו.

 

הסנקציות שאושרו כוללות הקפאת נכסי דמשק במדינות ערב, הפסקת ההתקשרות של חברות הליגה עם הבנק הסורי המרכזי ועצירת השקעות במדינה. ככל הנראה הן כוללות גם השעיית הטיסות בין מדינות ערב לבין סוריה. בנוסף, ייאסר על גורמים מסוימים בממשל אסד לנוע בשטחי המדינות החברות בליגה. מדובר בצעד חסר תקדים נגד מדינה ערבית.

"אני מקווה שהרעיון של אזורי חיץ הומניטריים לא יבוטלו לחלוטין משום שהם הכרחיים", אמר שר החוץ הצרפתי. "עשינו זאת בנסיבות אחרות וזו הדרך היחידה כדי להקל בטווח הקצר על אוכלוסיות".

 

בשבת האחרונה אישרה ואלרי עמוס, תת מזכ"ל האו"ם לעניינים הומניטאריים, שכ-1.5 מיליון סורים זקוקים לסיוע מזון, אך דחתה את ההצעה הצרפתית להקמת אזורי חיץ בסוריה.

 

"במצב הנוכחי, הצרכים ההומניטריים שזיהינו בסוריה אינם מצדיקים יישום של מנגנונים כאלה. לפני שמדברים על האופציות האלה, חשוב שתהיה הבנה ברורה של הצרכים המדויקים של האוכלוסייה שם", אמרה עמוס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ימיו בשלטון ספורים? אסד
צילום: AP
תומך בקמת אזורי חיץ הומניטריים בסוריה. ז'ופה
צילום: AFP
מומלצים