שתף קטע נבחר

צילום: AP

"הפיצוץ העז באיספהאן - סמוך לאקדמיה הצבאית"

אתר איראני דיווח כי ליד הרחוב שבו נשמע הפיצוץ שוכנת המכללה. צילומי לווין של בסיס הטילים, שבו אירע הפיצוץ לפני שבועיים, מראים כי נגרם לו נזק עצום. מומחה גרעין אמריקני: הפיצוץ התרחש בעת שאיראן השיגה ציון דרך חשוב בפיתוח טיל חדש

איראן הרשמית עדיין טוענת כי הדיווחים על פיצוץ עז באיספהאן הם שקריים, אבל "מקורות יודעי דבר" מפיגים חלק קטן מהמסתורין סביב אותו פיצוץ: אתר איראני דיווח כי סמוך לרחוב שבו אירע אתמול (ב') הפיצוץ שוכנת האקדמיה הצבאית. בינתיים, מתפרסמים תמונות לוויין המראות את הנזק שנגרם לבסיס הטילים אחרי הפיצוץ הקודם, לפני כשבועיים, ומכון מחקר שבדק זאת אומר כי הדבר אירע "בדיוק אחרי שאיראן השיגה ציון דרך חשוב בפיתוח טיל חדש".

 

איראן בדרך לפצצה - כל הכתבות והפרשנויות בעמוד מיוחד

 

לפי הדיווח המקורי בסוכנות הידיעות פארס, שלאחר מכן הוסר, הפיצוץ באיספהאן נשמע בין רחוב בוזורגמהר ל"שער לשיראז" בעיר. באתר של העיתון האיראני "פרהנג אשטי" נכתב מאוחר יותר כי "מקור יודע דבר מסר שבאזור השער לשיראז, כלומר בסביבה שבה הורגש הפיצוץ בעוצמה הרבה ביותר, שוכנת המכללה הצבאית של איספהאן". הדיווח הזה צוטט בכמה אתרי אופוזיציה של גולים איראנים, אולם מהימנותו אינה ברורה.

 

היה או לא היה פיצוץ? הדיווח באיראן ()
היה או לא היה פיצוץ? הדיווח באיראן
 

בתחילה הכחישו האיראנים כי אירע פיצוץ, ובמקביל הוסר הדיווח הראשוני באתר פארס, סוכנות ידיעות המזוהה עם משמרות המהפכה. לאחר מכן טענו כי הוא התרחש בתחנת דלק באזור. אתר אינטרנט איראני, "רג'אניוז", ציטט בטעות דיווח מלפני שנה בסוכנות הידיעות איסנ"א, שבו מכחיש מושל איספהאן כי אירע פיצוץ בעיר, וכי הוא נערך במהלך תמרון צבאי. דבריו נאמרו ביחס לפיצוץ שאירע בעיר בתאריך 18 בדצמבר 2010.

 

סמוך לאיספהאן, אחת הערים הגדולות באיראן, נמצא מתקן להמרת אורניום, אחד המתקנים המרכזיים בתוכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית.

 

התמונות לפני ואחרי: ההרס בבסיס הטילים האיראני

ובינתיים, מתבררים פרטים חדשים גם על הפיצוץ המסתורי בבסיס הטילים, לפני כשבועיים. ISIS, קבוצת מחקר שבסיסה בוושינגטון, שבראשה עומד מומחה הגרעין האמריקני דייויד אולברייט, שחררה לפרסום צילומי לוויין של האתר שנפגע בפיצוץ. מהצילומים הטריים שפורסמו ב"וושינגטון פוסט" אמנם אי אפשר ללמוד מה גרם לפיצוץ, שאותו השלטונות האיראניים הגדירו כ"תאונה" בזמן העברת תחמושת, אבל ברור שהאתר נהרס.

 

בסיס הטילים, אחרי הפיצוץ ()
בסיס הטילים, אחרי הפיצוץ

 

הצילומים, לפני ואחרי הפיצוץ, אינם מותירים הרבה מקום לדמיון. התמונות החדשות מלמדות שמרבית הבניינים במתקן הסגור נפגעו בצורה משמעותית, וכמה מהם נהרסו לחלוטין. חלק מההרס נובע מפיצוצים מבוקרים של בניינים וסילוק ההריסות, כמות גדולה של פסולת עדיין במקום.

 

הבסיס, לפני הפיצוץ המסתורי ()
הבסיס, לפני הפיצוץ המסתורי

 

פול ברנאן מומחה גרעין במכון האמריקני, אמר שאי אפשר ללמוד מהצילומים אם הפיצוץ אירע עקב חבלה. "כאשר עובדים על פיתוח טילים, יש מגוון פעולות שעלולות לגרום לפיצוץ", הבהיר ברנאן, ומסר כי מכון המחקר למד באחרונה שהפיצוץ אירע "בדיוק אחרי שאיראן השיגה ציון דרך חשוב בפיתוח טיל חדש".

 

בטהרן לא מסרו פרטים רבים על הפיצוץ הקודם, ועל זה שאירע באיספהאן, אבל דווקא התייחסו לחיסול מדען גרעין לפני שנה. שר החוץ של איראן, עלי אכבר סאלחי, כינה את מג'יד שהריארי "שאהיד" ואמר כי הוא היה "מדען הגרעין הבכיר ביותר באיראן". זו הפעם הראשונה שבכיר איראני מכנה כך את שהריארי בפומבי.

 

בראיון לרדיו האיראני הוסיף סאלחי, ששימש בעברו כראש הארגון לאנרגיה אטומית במדינה, כי שהריארי, שחוסל ב-29 בנובמבר 2010, היה המדען היחיד בעל יכולת לייצר אורניום מועשר ברמה של 20 אחוז. גם פרידון עבאסי, העומד כיום בראש הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, אישר את דבריו של סאלחי. לדבריו, שהריארי היה "המלומד ביותר בנושא הגרעין" באיראן. באותו יום שבו חוסל שהריארי ניצל עבאסי מניסיון חיסול דומה. השניים היו חברים בצוות הניהול של אגודת מדעני הגרעין במדינה.


פורסם לראשונה 28/11/2011 23:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקן הגרעין באיספהאן
צילום: EPA
מומלצים