שתף קטע נבחר

נמצא עגולשון שחור גחון שני בשמורת החולה

שבועיים לאחר הגילוי ההיסטורי של עגולשון שחור-גחון, שנחשב כי נכחד מהטבע בסוף שנות ה-50 עם ייבוש החולה, נמצא הבוקר פרט שני בשמורה ע"י פקח רשות הטבע והגנים, יורם מלכה. "אני מקווה שנמצא עוד", הוא אומר

שבועיים לאחר הגילוי ההסטורי של עגולשון שחור-גחון, אחד מדו החיים הנדירים בעולם, שנחשב כי נכחד מהטבע בסוף שנות ה-50, עם ייבוש החולה, נמצא הפרט השני בשמורת החולה.

 

עוד על העגולשון הנדיר ותגליות נוספות:

יורם מלכה, פקח רשות הטבע והגנים בשמורה, שמצא את העגולשון הראשון בתחילת החודש, היה אחראי גם על הגילוי השני במספר. "הבוקר יצאתי לסיור הרגיל שלי בשמורה ועצרתי במרחק של כ-200 מטר מהמקום בו נמצא העגולשון הראשון. מדובר באזור שקרוב לגבול השמורה, בסמוך לתעלת מים, שהוא עשיר בצמחייה סבוכה ולחה", מספר מלכה ל-ynet.

 

צילום: יפעת ארצי, רשות הטבע והגנים

 

  

מלכה החל לחפש בתוך הסבך ונתקל בבעלי חיים נוספים שהיו בסביבה. "ראיתי צפרדע נחלים, מספר מטרים לידה הופיע גם נחש מים משובץ וממש לידו, בין שכבות הקנים, מצאתי עגולשון קטן, ממש גירסה צעירה לעגולשון הראשון. הסימנים עם הנקודות הבהירות על הבטן, הגבשושיות על הגב, הכל נראה לי מוכר מהפעם הקודמת", הוא מוסיף. "אם בפעם הראשונה זו היתה התרגשות גדולה וחזקה, גם עכשיו אני מאוד נרגש למצוא פרט שני של המין הנדיר. אני מקווה שמכאן והלאה נוכל לאתר עוד בסביבה וללמוד עליהם יותר".

 

בימים האחרונים הגיעה משלחת חוקרי דו-חיים מגרמניה כדי לנסות ולאתר בני משפחה נוספים ממשפחת העגולשוניים. מלכה מציין כי אמר לחוקרים שלא צריך להרחיק ולסרוק את כל עמק החולה ולחפש בבריכות וגופי מים, אלא אפשר להתמקד באזור השמורה עצמה. 

 

קטן ורטוב: 4.9 ס"מ ושוקל 13 גרם בלבד

מלכה דיווח על התגלית לאנשי השמורה, טליה אורון, אקולוגית מרחב גליל עליון וליפעת ארצי, אקולוגית עופות להקניים ושמורת החולה, והביא אותו אל משרד הרשות בשמורה. לדבריו, הפרט השני הוא בגודל של 4.9 ס"מ ושוקל 13 גרם. "הוא שוקל כמעט מחצית מהעגולשון הראשון שנמצא בשמורה ומדהים שהוא נמצא במרחק של כמה מאות מטרים מהגילוי הראשון. יורם עם החושים הנהדרים שלו, הוכיח שככל הנראה בית הגידול של העגולשון נמצא בשולי השמורה", אומרת ל-ynet טליה אורון, אקולוגית ברשות.

 

לדבריה, מאז הגילוי, הם מוצפים בבקשות מכל העולם בקרב חוקרי דו-חיים המעוניינים לערוך חיפושים ומחקרים נוספים על העגולשונים שחורי הגחון בישראל. להערכתה, העגולשון השני שנמצא שרד תודות לסבך הצמחייה בשולי השמורה. "מדובר במקום שלא מסתובבים בו הרבה אנשים ואפילו עדרי הג'מוסים לא מגיעים אליו כדי לרעות ורשות הניקוז לא מכסחת את הצמחייה בצד התעלה, כך שהתפתחו שם כל התנאים הנחוצים לדו-חיים כדי לשגשג".

 

אורון מציינת כי בכוונת הרשות לבצע סקר מקיף עם בוא הגשמים באזור השמורה. "הדו-חיים יוצאים בלילות אחרי הגשמים ואני מקווה שנוכל למצוא עוד פרטים. כרגע, העגולשון השני נשמר באקווריום מוגן ולח עד שנסיים לקחת ממנו דגימות גנטיות, ואז נשיב אותו בחזרה לטבע", היא מסכמת. "בינתיים, הוא מקבל חרקים טעימים לארוחות במהלך היום".

 

עוד חדשות על חיות בר בארץ ובעולם

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יפעת ארצי, רשות הטבע והגנים
העגולשון השני שהתגלה היום בשמורה. צעיר יותר. 4.9 ס"מ, 13 גרם
צילום: יפעת ארצי, רשות הטבע והגנים
זכות ראשונים. הפרט שהתגלה בתחילת החודש. 6.3 ס"מ, 26 גרם
צילום: דרור גלילי
מומלצים